Tervis

Müüt: maksahaigused ohustavad vaid alkohoolikuid

Müüt: maksahaigused ohustavad vaid alkohoolikuid

Elu ilma maksata ei ole võimalik, ometi on selle ülitähtsa organi kohta levinud mitmed eksiarvamused. Südameapteegi farmatseudi Merilin Israeli sõnul arvatakse kõige sagedamini ekslikult, et maks valutab ning et maksahaigused puudutavad vaid alkohoolikuid.

Narkootikumide kasutamisest tingitud surmade arv kasvas

Narkootikumide kasutamisest tingitud surmade arv kasvas (3)

Tervise Arengu Instituudi surma põhjuste registri andmetel oli Eestis eelmisel aastal 15 276 surmajuhtu, mida on 0,4 protsenti vähem kui aasta varem. Üle poole kõikidest surmadest oli põhjustatud vereringeelundite haigustest. Narkoainete kasutamisest tingitud surmade arv seevastu kasvas 88 juhult 114-le uute ohtlike fentanüülide turule ilmumise tõttu. Otseselt alkoholist tingitud surmade arv vähenes.

Adik Levin: termin "tervislik toitumine" on omadega pankrotis

Adik Levin: termin "tervislik toitumine" on omadega pankrotis

"Kuna toidu hulk on plahvatuslikult suurenenud ja toidu kvaliteet on tõepoolest muutunud, püütakse ju kõik ilusti maha müüa. Aga, müüa saab ainult head ja maitsvat asja. Kui hea asi on, on iseküsimus, minu seisukoht on, et mitte kõik maitsvad asjad pole tervisele kasulikud," lausus endine lastearst, toitumisspetsialist dr Adik Levin.

Toitumisteadlane Raivo Vokk: lõunasöögitaldrikul võiks olla vähemalt 7 värvi

Toitumisteadlane Raivo Vokk: lõunasöögitaldrikul võiks olla vähemalt 7 värvi

Toidukordi võiks Tallinna Tehnikaülikooli professori, toitumisteadlase Raivo Voki sõnul päevas olla 4 kuni 6. "Kaks korda päevas võiks olla korralik praad, aga ülejäänud neli võiks olla see, mis puhku mahub - õun, banaan või kasvõi jogurt. Peaasi, et veresuhkur ei hüpleks päevad läbi," ütles ta. "Sõnapaar "tervislik toitumine" ei ole iseenesest juba õige. Kui me sööme selleks, et elada, siis tähendab, et kõik toit on tervislik."

Reet Trei: mälu teeb paremaks hea toit, rõõmus meel ja ajutrenn

Reet Trei: mälu teeb paremaks hea toit, rõõmus meel ja ajutrenn

"Loomulikult tõmbab nutisõltuvus mõttetegevusele, mäletamisele ja meenutamisele n-ö vee peale. Rööprähklemine ehk mitu tegevust korraga ei ole tegelikult mälule kasulik," sõnas mälutreener Reet Trei. "Nii nagu mälu on seotud ajuga on meie liigutused koordineeritud ajus, järelikult on meie ajul tarvis midagi sellist, mis teda toidaks ja meele rõõmsaks teeks, kaasaarvatud toitumine ja neuroobika ehk harjutused ajule."

Vahur Kersna: kõige parem nõuandja on vaikus

Vahur Kersna: kõige parem nõuandja on vaikus (2)

"Käin inimestega aeg-ajalt rääkimas, et olla mingil määral eeskuju või näide sellest, et kui mitte kõik, siis väga palju on ikkagi võimalik. Ükskõik kui raske ja mõttetu elu mingitel hetkedel tundub," nentis ajakirjanik Vahur Kersna, kelle sõnul jõuab parimate otsusteni vaid iseendaga vaikuses nõu pidades. "Sellisel hetkel, kui sul on vaja endani jõuda, vaja saada vastus olulistele küsimustele, pead sa küsima vaikuse käest."

Kalle Hallik: sageli tekib sõltlase lähedastele kaassõltuvus

Kalle Hallik: sageli tekib sõltlase lähedastele kaassõltuvus

"Kui sõltlane on oma probleemiga olnud pereringis või oma lähedaste keskel aastaid, on see olnud nii intensiivne probleem, et teisted hakkavad elama sõltlase elu," rääkis sõltuvusnõustaja Kalle Hallik, kelle sõnul jääb kaassõltuvus häirima elu isegi siis, kui kolitakse omaette. Näiteks sõltlasega üles kasvanud laps võib tulevikus tahta, et nende parter oleks kas liiga lähedal või hoopis kuskil kaugel.

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel

Eesti, Läti ja Leedu terviseministeeriumid leppisid täna Vilniuses toimunud kohtumisel kokku ühistes kavatsustes alkoholi-, tubaka- ja tervislikku toitumist edendava poliitika kujundamisel. Kokku lepitud poliitikad aitavad vähendada mittenakkuslikest haigustest põhjustatud suremust Balti riikides, mis on jätkuvalt üks Euroopa Liidu kõrgemaid.

Piret Pernik: ka meie tervishoiusektorit on arvutiviirusega rünnatud 

Piret Pernik: ka meie tervishoiusektorit on arvutiviirusega rünnatud 

"Jah, see on tõsi, et Microsoft andis uuendusest teada juba märtsis. Nii et, tegelikult need firmad, mis küberrünnaku alla sattusid, tegu oli krüpto- lunavaraga, ei olnud uuendanud oma arvutite operatsioonisüsteeme ja olid jätnud nende n-ö põhihügieeni võtted kasutusele võtmata," sõnas Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Piret Pernik.

Farmatseut: maks on sama oluline kui süda

Farmatseut: maks on sama oluline kui süda

Farmatseudi Merilin Israeli sõnul teavad inimesed, et ilma südameta ei ole võimalik elada, kuid vähem teadvustatakse, et sama kehtib ka maksa kohta. Võib tulla üllatusena, et maks täidab organismis üle 500 elutähtsa funktsiooni ja ekslikult kiputakse alahindama ka maksa suurust.

Ülle Ernits: tervishoiusektor kannatab hooldustöötajate puuduse tõttu

Ülle Ernits: tervishoiusektor kannatab hooldustöötajate puuduse tõttu

Hooldustöötajate palka tuleks tõsta, et muuta see elukutse atraktiivsemaks, nentis Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ülle Ernits. Vananev rahvastik vajab üha rohkem hoolekande- ja tervishoiuteenuseid, ent sotsiaalhoolekandes ja tervishoius on mitmeid emotsionaalselt ja füüsiliselt keerukaid töid, mis ei ole piisavalt tasustatud, lisas Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt.

Möödus 200 aastat Parkinsoni tõve avastamisest

Möödus 200 aastat Parkinsoni tõve avastamisest

Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja dr Toomas Toomsoo sõnul on 200 aastaga haigust küll oluliselt paremini tundma õpitud, ent teada on tõsiasi, et selleks hetkeks, kui haigus tavaliselt diagnoositakse, on see tihtilugu kestnud juba 5−10 aastat. 

Kalvi Kõva: suhkrumaks kedagi janusse ei jäta

Kalvi Kõva: suhkrumaks kedagi janusse ei jäta

"Coca-Cola või magustatud vesi ei ole janujook. Janujook on vesi. Kui inimesed soovivad suhkruga magustatud jooke tulevikus juua, peavad nad olema sellest teadlikud ja selle eest ka natukene rohkem maksma. Janu käes selle seaduse mõistes küll keegi Eestis kannatama ei peaks," rääkis riigikogu rahanduskomisjoni liige Kalvi Kõva.

Eesti Afaasialiit kutsub seminarile

Eesti Afaasialiit kutsub seminarile (1)

Eesti Afaasialiit kutsub afaasiaga inimeste lähedasi ja valdkonnas tegelevaid spetsialiste 10. mail kell 14 osalema infoseminaril, kus antakse ülevaate Eesti Afaasialiidu tegevustest, räägitakse täpsemalt liidu poolt pakutavast kohanemisteenusest afaasiaga inimestele ja jagatakse soovitusi, kuidas toetada kõnekahjustusega inimesi ja nende lähedasi

Valitsus kiitis heaks magustatud jookide maksustamise

Valitsus kiitis heaks magustatud jookide maksustamise

"Kui vanemad teaksid, kui palju saab laps suhkrut karastusjoogist või magustatud joogist, ei lubaks vanem tal seda ilmselt juua," on Lastearstide Seltsi president Ülle Einberg nentinud. "Kui laps joob pool liitrit karastusjooki, saab ta 10 teelusikatäit suhkrut." Valitsus kiitis tänasel kabinetiistungil heaks magustatud joogi maksu seaduse eelnõu, mille kohaselt maksustatakse suhkru või magusainega magustatud joogid, kus on suhkrut rohkem kui 5 grammi 100 milliliitri kohta.

Laadimine...Laadimine...