2019. aastast aitab turvaelement päris- ja võltsravimil vahet teha

"Võltsitud ravimis pahatihti polegi toimeainet või moodustab see lubatust väiksema osa. Kui selline ravim peaks olema elutähtis, võib asi lõppeda väga halvasti," ütles ravimitootjate liidu juhataja Riho Tapfer.

Pilt: Scanpix

2019. aastast aitab turvaelement päris- ja võltsravimil vahet teha (1)

Kai Maran

"Võltsitud ravimis pahatihti polegi toimeainet või moodustab see lubatust väiksema osa. Kui selline ravim peaks olema elutähtis, võib asi lõppeda väga halvasti," ütles ravimitootjate liidu juhataja Riho Tapfer.

Tänapäeval juhtub sageli, et toll korjab ära pakiga mõnest internetipoest tellitud võltsravimid. Loomisel olev üleeuroopaline infosüsteem aitab aga vältida võltsitud ravimite sattumist patsiendi kätte. Ületuleval aastal muutub iga ravimipakend tänu spetsiaalsele turvaelemendile reaalajas jälgitavaks tootmise hetkest kuni patsiendini jõudmiseni. 2019. aasta veebruarist peavad kõik Euroopa apteegid hakkama ka retseptiravimite ehtsust kontrollima, et välistada võltsravimite patsientideni jõudmist.

Õigete ravimite mõju kirjas

"Üleeuroopaline ülesanne on kõik riigid ravimiturul ühtsel alusel toimima panna," ütles ravimitootjate liidu juhataja Riho Tapfer. "Farmatseudid on õige asja eest väljas."

Tapferi sõnul moodustavad võltsravimid Euroopa riikide turul praegu paraku arvestatava osa. "Umbes üks protsent Euroopa Liidu riikides ringlevaist ravimeist kuulub võltsravimite hulka," ütles ta. "Võltsitud ravimis polegi tihti toimeainet või moodustab see lubatust väiksema osa. Risk seisneb selles, et kui selline ravim satub olema elutähtis, võib asi väga halvasti lõppeda."

Võltsitud saateleht

"Ravim kas ei toimi üldse või on tervisele kahjulik. See on nagu osta põrsast kotis," selgitas farmatseut Jana Lass. "Võltsravimi toime muudab eriti ohtlikuks koosmõju. Tavaliselt vaatab arst ühele patsiendile ravimeid välja kirjutades ravimite koostoimete andmebaasist nende võimalikku koosmõju, seal on koostoimed registreeritud just toimeainepõhiselt. Teadmata koostisega võltsravimit kasutades aga ei pruugi ka õige ravim enam soovitud viisil mõjuda."

Ravimite koostoimete andmebaas annab praegu Eestis teavet enam kui 20 000 ravimi koostoime kohta. Lisaks ravimitele on andmebaasis enamlevinud koostoimeid tekitavad taimsed preparaadid, mineraalid ja toiduained.

Eestis ringleb Tapferi sõnul võltsravimeid õnneks vähem: "Meil on ravimiamet avastanud näiteks võltsitud saatelehti."

Tapfer ütles, et turvaelementide andmete haldamiseks luuakse üleeuroopaline infosüsteem ning lepitakse kokku andmevahetuse põhimõtted. "Uue määruse rakendamiseks peavad ravimitootjad välja vahetama või ümber ehitama tootmisliinid, arendama andmebaase," selgitas ta. "Tuleb luua terviklik järelevalvesüsteem. Apteekrid ja hulgimüüjad vajavad uusi skännereid ning riik peab looma järelevalvesüsteemi."

Uusi skännereid vajavad ka hulgimüüjad.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...