Arstid asendasid kontsluu 3D-prinditud implantaadiga

Märtsis paigaldati Ida-Tallinna Keskhaiglas operatsiooni käigus 29-aastasele patsiendile eemaldatud kontsluu asemele meditsiinilisest titaanist 3D-prinditud implantaat.

Pilt: Ida-Tallinna keskhaigla
Tervis Eesti

Arstid asendasid kontsluu 3D-prinditud implantaadiga

Toimetaja: Vesta Reest

Märtsis paigaldati Ida-Tallinna Keskhaiglas operatsiooni käigus 29-aastasele patsiendile eemaldatud kontsluu asemele meditsiinilisest titaanist 3D-prinditud implantaat.

Teadaolevalt on tegu esimese taolise juhtumiga Eestis. Poolteist aastat karkudel liikunud inimesel on lähiajal lootus vabaneda ka karkudest.

29-aastast patsienti, kes on põdenud diabeeti alates 11. eluaastast ja kannatanud sellest tingitud tüsistuste käes, oli enne tänavu kevadet erinevate probleemide tõttu korduvalt ITK kirurgiakliinikus opereeritud.

"Eelmisel aastal tekkis tal suhteliselt kerge trauma tagajärjel kandluumurd, mida raviti konservatiivselt kipsiga. See ei kasvanud kinni ja oli vaja teha murru fikseeriv operatsioon. Sügisel sai patsient juba kipsita käia, aga väänas siis oma jalga," rääkis patsienti ravinud Ida-Tallinna Keskhaigla ortopeed-juhtivarst dr Dmitri Kulak.

"Kuna diabeedist tingituna on tal ka tundlikkusehäire ehk neuropaatia, siis ta valu ei tundnud ja ei saanud aru, et midagi tõsist oli juhtunud."

Kuu hiljem hospitaliseeriti patsient raskes seisundis: hüppeliiges oli suures turses ja põletikunäitajad väga kõrged. "Ta oli minemas sepsisesse. Avastasime hüppeliigese mädase põletiku, haaratud oli ka kontsluu, mis oli suures osas hävinenud," ütles dr Kulak.

Bakteriaalse põletiku kontrolli alla saamiseks pidid arstid tegema korduvaid operatsioone.


Palju variante ei olnud

Tingituna patsiendi põhihaigusest, diabeeditüsistusest ja kontsluu puudumisest edasise ravi variante palju ei olnud.

"Plaanisime ühendada sääre- ja kandluu omavahel ning need kokku kasvatada. Samas on patsient 29-aastane ja see oleks tähendanud jala lühenemist 4 cm võrra, mis oleks tema kõnnakut, alajäsemete liigeseid ja selja tasakaalu muutnud. Ka diabeet seadis meile piirangud," kirjeldab dr Kulak dilemmasid.

Dr Kulak hakkas uurima, mis võimalusi veel on patsiendi aitamiseks. "Sobilikku implantaati ei olnud saada. Kirjanduse andmetel on 3D-prinditud implantaate maailmas tehtud, kuigi mitte üleliia palju," ütleb ta.

Kuna Ida-Tallinna Keskhaigla sõlmis eelmisel aastal koostööleppe Tallinna Tehnikaülikooliga (TalTech), siis sai dr Kulak kontakti ülikooli teadlastega, kellel on olemas 3D-printimise võimalus. Võttis poolteist kuud teadlaste ja arstide koostööd, mille jooksul konsulteeriti ja modelleeriti implantaati kümneid kordi. "Pidime niikuinii ootama, et infektsioon taanduks. Õnneks oli patsient nõus, et peame haarama igast võimalusest."

3D-prinditud implantaat on trapetsikujuline titaansõrestik, mis töötab samal põhimõttel nagu raudbetoon ehituses.

"Titaanist konstruktsioon on rauaks ja betooniks on patsiendi enda luu: freesisime tema reieluust ja vaagnatiivast luud, võtsime seda koos tema kasvufaktoriga, mis on luuüdis saadaval, täitsime selle konstruktsiooni ja tegime fiksatsiooni – läbi kandluu, implantaadi ja sääreluu on fiksaator, mis hoiab seda kõike koos," selgitab dr Kulak.

 

Edukas operatsioon

Patsient toibus üle viie tunni kestnud operatsioonist väga hästi ja tänaseks on ta juba kipsist loobunud. "Ta on väga õnnelik. Poolteist aastat oli noor inimene karkudel, täna on ta juba ka kipsist lahti. Nüüd on esimesed kontrollid tehtud ja tulemused on head, jälgime teda edasi. Lähiajal on plaan loobuda ka karkudest. Olen tulemusega väga rahul," ütleb dr Kulak.

"Eestis ei ole minu teada sellist kogemust kellelgi. Kasutasime meie oma TalTechi teadlaste ja labori võimekust, et inimest aidata. See oli selline multidistsiplinaarne eritasemetel koostöö. Maailmas tehakse ka selliseid asju, aga kuna see on väga patsiendispetsiifiline – kõik juhtumid on erinevad –, siis oleks kulunud väga palju rohkem aega, kui oleksime proteesi mujalt tellinud," ütleb dr Dmitri Kulak.

"Maailmas on palju variante, kuidas inimesi aidata, peaasi on mõelda raamist väljapoole ja leida partnerid, kes aitavad ideid ellu viia. Suur tänu TalTechi inimestele," kiidab dr Kulak koostööd teadlastega. "Kui tekib vajadus, siis meil on inimesed, kes suudavad aidata. See tähendab, et meil on üks kaart tagataskus lisaks."

 

Laadimine...Laadimine...