Mullu loovutasid verd 31 330 doonorit

Eelmisel aastal loovutasid 31 330 doonorit 53 486 korral verd, teatab BNS.

Pilt: Pixabay
Tervis Eesti

Mullu loovutasid verd 31 330 doonorit

Eelmisel aastal loovutasid 31 330 doonorit 53 486 korral verd, teatab BNS.

Sarnaselt varasemaga oli keskmine vereloovutuste arv aastas ühe doonori kohta 1,7. Veredoonorite arv vähenes 2018. aastal 1,27 protsenti. Esmakordselt loovutas 2018. aastal verd 5099 inimest, see on 16,3 protsenti kõikidest veredoonoritest. Täisvereloovutusi tehti 50 142 korral ning sellega koguti 22 564 liitrit verd.

Eestis on kogu elanikkonnast doonoreid 2,8 protsenti. 2013. aastast on nii doonorite kui ka vereloovutuste arv ning ka haiglate verevajadus tasapisi vähenenud, kuid selleks, et meil ka edaspidi õnnestuks kriise ära hoida, vajatakse pidevalt nii uusi kui ka püsidoonoreid – abivalmis inimesi, kelle jaoks vähemalt paar korda aastas verd loovutada on eluviis.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja doktor Riin Kullaste rõhutab, et ehkki haiglate veretoodete tellimused said kõik täidetud ning ilma abita ei jäänud mullu ükski patsient, on verekeskused mures nii doonorite arvu vähenemise tendentsi osas kui ka selles, et üha raskem on tagada teatud harva esineva fenotüübiga doonorivere olemasolu.

Viimasel poolaastal on olnud probleeme kõigi reesusnegatiivsete veregruppide osas piisavate verevarude tagamisega, seetõttu on verekeskused saatnud väga palju täiendavaid kutseid.

"Piisava koguse ohutu vere olemasolu kõigile vereülekannet vajavatele patsientidele sõltub eelkõige neist inimestest, kes väärtustavad doonorlust ning peavad seda tervisliku eluviisi osaks," ütles Kullaste. "Inimeste lahkus kriisiolukordades verd anda on südantsoojendav ja ülimalt tänuväärne, kuid kõige enam aitab see, kui meil on piisavalt doonoreid, kes käivad regulaarselt verd andmas. See tagab meile piisava verevaru ning annab meile kõigile turvatunde ja aitab kõige enam nii tavaolukorras kui ka kriiside ajal!"

Laadimine...Laadimine...