PSÜHHIAATER ANNAB NÕU: Hoiatavad lood "imesüütust" kanepist

Psühhiaater Jüri Ennet vastab patsientide kaebustele, kellel peale ühekordsed kanepisuitsetamist on tekkinud tõsised terviseprobleemid. Ennet paneb lugejatele südamele, et enne süütuks tembeldatud kanepi proovimist maksab tõsiselt järele mõelda.

Pilt: Scanpix

PSÜHHIAATER ANNAB NÕU: Hoiatavad lood "imesüütust" kanepist

Psühhiaater Jüri Ennet vastab patsientide kaebustele, kellel peale ühekordsed kanepisuitsetamist on tekkinud tõsised terviseprobleemid. Ennet paneb lugejatele südamele, et enne süütuks tembeldatud kanepi proovimist maksab tõsiselt järele mõelda.

Küsimus – proovisin kanepit

"Olen 25-a naisterahvas. Kuu aega tagasi proovisin kanepit, mille tulemusel sain 2-3 tunnise meeletu paanikahoo. Lubasin endale, et kunagi enam sellist asja ei proovi ning ma ei ole kunagi olnud narkootikumide pooldaja. Järgmisel päeval oli kõik korras ning seda vaid 2 nädalat. Perearst kirjutas mulle unerohtu ja Xanaxit. Pöördusin ka paaril korral vabastava hingamise terapeudi poole, kelle seanssidega enesetunne paariks päevaks paranes. Tema arvas, et kanep püsib kehas kuu aega ning puhaku ma ning küll kõik möödub. Nüüd olen olen 2 nädalat koguaeg voodis olnud, peas on kogu aeg mingi pinge ning ringlus. Midagi eriti teha ei saa. Nüüd pean tööle minema, kuid ei tea kas suudan. Selline tunne, et sellest kohutavast eksimusest jäängi selliseks? 

Kas tasub lihtsalt oodata, kunas mul parem hakkab või peaksin ikkagi veelkord arsti poole pöörduma? Ei jaksa enam :-( ."

Psühhiaater vastab:
"Kanepi tarvitamine vallandas teil paanikahoo ja seda ongi nüüd vaja ravida. Tundehelladel inimestel vallandub paanikahoog kordades kergemini - ka ühekordse kanepi tarbimise toimel. Õppetund "kaunikene", ka teistele teadmiseks ja õpetuseks. Apteegist saate rahustavad teed, õhtul soe dušš, hommikul kerge virgutusvõimlemine, peale tööd jalutuskäigud, või väga kerge trenn. Neid vabastava hingamise hajutusi hetkel ei soovita, jalutuskäik-treening reguleerib ise kõige optimaalsemalt hingamist. Tallinna pargid ja mererand on imeilusad. Et paanikahood ei korduks on praegu vajalik koostöö psühhiatriga. Omapoolne tervise tugevdamine on oluline. "

Küsimus – täiesti omas maailmas olin, vanust kõigest 20

"Sai kanepit proovitud ja olin täiesti omas maailmas, pluss jubedad paanikahood ning mõtete kontrollimatus, kas seda saab nimetada deliirimiks? Ma ei taha eriti uskuda, et see oli kanepipsühhoos, sest see kestis 0,5 - 1h kõigest, kuid tol hetkel tundus see tund täieliku põrguna.
Teine küsimus on seotud ärevushäiretega ning alkoholismiga. Alkoholi liigtarbimisest tekkisid mul ärevushäired ja alguses vist ka delirium trements (näen pidevalt igasuguseid kollide nägusid), kas tegu võib olla algava alokoholismiga? Üsna murelik olen, kuna noor inimene olen ja vahel klubis ikka väikese kokteili vms võtaks, et inimestega vabalt suhelda ja tantsida ja tütarlastega suhelda. Vanust mul 20 aastat ja 3-4 aastat on igal nädalavahetus päris korralikult võetud, ma alles nüüd saan aru kui loll ja mõtlematu see kõik oli."

Psühhiaater vastab:
"Kui "laksud multikaid tekitavad ja katus lendleb," siis on ilmselt väga palju ja kaua liiale mindud. Deliiriumi korral ongi väljendunud teadvusehäired, meelepettelised elamused ("multikad"), desorienteeritus, asjaoludest vale arusaam, see on tõsine psüühikahäire. Alkoholi kuritarvitamine võib selle põhjuseks olla kindlasti. Aga võib vallandunud olla ka mingi muu psüühikahäire – seda selgitab psühhiaater ja tema jutule on vaja kohe minnna.
Kui seda peaaju veel muudeks asjadeks tarvis on (mitte ainult "laksu all kasutamiseks"), siis on vajalik täieline karskus ja koostöö psühhiaatriga. Geenide poolest me end muuta ei saa ehk geenid annavad eelsoodumuse meie haigusteks. Kui eelsoodumus on olemas, siis haiguse vallandamiseks sobivad nii kanep kui ka alkohol. Järeldus - sinna "alko-narko-bensinipaaki" tikku ei maksa visata. Tikuks on juba esimene alkholi pits, kanep.
Kui elamise soov on olemas, siis karskus, sportlik ja tervislik eluviis. Elada tasub ja peab. Esivanemad elasid ja võitlesid vabaduse eest ju sellepärast, et me tublid kodanikud ja head töömehed oleksime, kaua elaksime ja endaga hästi toime tuleksime. "

Küsimus – olen lugenud kanepi rahustavast toimest

"Olen lugenud kanepist ja selle rahustavast toimest. Proov­isin ka ise ära - mõju oli samasugune kui Remeronil (kuid lühiajalisem) ja söögiisu tuli kohutav, kuid uni oli sel ööl hea. Kas kanepi kasutamine on tõesti ohtlik - olen 50.a. naine."

Psühhiaater vastab:
""Iga aine on mürk, aine mürgisus sõltub tema annusest" ütles Theophrastus Bombastus Aureolus von Hohenheim Paracelsus - kuulus keskaja arst. Arstirohi on mürgiks haiguse vastu ja seda "mürki" on vaja õigesti doseerida. Osa arstirohte on erilise kontrolli all ja osa ainete kasutamine on seadusega keelatud. Kanep käesolevalt apteegi vabamüügis ei ole, meie arstide ravirepertuaaris praktiliselt seda ei kasutata. Remeron on antidepressant, hea rahusti ja tubli und soodustav arstim. Kirjutan seda rohuretsepti tihti.
Aga mis oluline - inimloomus on meil paljudel Laisklooma (teen nüüd sellele loomale küll liiga) "laiskusega" - neelan tableti, võtan pitsi, pahvin paar mahvi jne. - ning olengi terve. Või siis - Tohter, tee mind terveks! Nii lihtne see elu küll ei ole.
Vajalik on omapoolne kehaline, vaimne, hingeline, sotsiaalne ja religioosne (väärtushinnangute-maailmavaate) muutmine ravi, ennetamise ning treeninguga, enda kujundamine, arendamine. See aga vajab tahtejõudu ja sihikindlust. Muidu jäämegi tablettide peale lootma. Tallinnas rohkelt häid terviseradasid – kasutage. Terves kehas terve psüühika! "

Küsimus – sai proovitud kanepit, oli psühhoos

"Sai proovitud kanepit, järgnes umbes 3 päevane "bad trip". Mõne kuu möödudes saadeti mind psühhiaatriahaiglasse ja diagnoositi skisofreenia, hiljem arst ütles, et see oli skisofreeniline psühhoos. Lugesin kuskilt, et see võis olla hoopis "bad tripi" järgne psühhootiline seisund. Kas see haigus võis siis olla tingitud narkootikumist? Ma tunnen suuri süümepiinu ja inimesed nagu häbenevad mind, et ma olen seal haiglas olnud. Tunnen nii häbi enda pärast. Äkki peaks ma lihtsalt liiga erutavatest asjadest loobuma? "

Psühhiaater vastab:
"Elu õpetas, et üle piiri liiga "teravate" ainetega minna ei tasu. Kui õnnetust ise halbade elukommetega "ei õrrita", siis ta niisama lihtsalt tülitama ei tule. Toimunu võis olla nii kanepi järelkaja kui ka midagi muud psühhiaatriliste häirete vallast. Minevikus tehtut ei maksa häbeneda, sellest aga tuleb tõsiselt õppust võtta. Tuleb elada tavalist, enda iseloomule sobilikku, tervislikku, sportlikku, õige puhkerežiimiga elu. Suhelda sõpradega, elada olevikus, teha nalja. Aga kõike tervislikus registris. Tervist peab hoidma, tugevdama. Kuna selline psühhootiline episood oli, siis on jätkuvalt vajalik koostöö ja tervise kontroll oma psühhiaatriga."

 

Laadimine...Laadimine...