Rasvumisgeen on näha juba väikelaste kaalust

"Täiskasvanuea paksusele viitavate geneetiliste faktorite mõju on näha juba väikelapse kaaluarengus," selgub Soome Oulu ülikooli ja Inglise Londoni Imperial kolledži ning Surrey ülikooli juhitud laiapõhjalisest uuringust.

Pilt: Pixabay

Rasvumisgeen on näha juba väikelaste kaalust

Vesta Reest

"Täiskasvanuea paksusele viitavate geneetiliste faktorite mõju on näha juba väikelapse kaaluarengus," selgub Soome Oulu ülikooli ja Inglise Londoni Imperial kolledži ning Surrey ülikooli juhitud laiapõhjalisest uuringust.

Soome teadlased koos teadlastega Ameerika Ühendriikidest ja Austraaliast ning Inglismaalt uurisid põhjuseid, miks inimesed rasvuvad. Selgus, et põhjused on paljudel juhtudel lapseeas.

Suurel osal inimestest on geenivorm, mis suurendab paksusriski.

Uuringute põhjal on täiskasvanu geneetiline kalduvus ülekaalule näha juba 4-7 aastasest lapsest.

Oulu ülikooli professor Marjo-Riitta Järvelin ütles, et vanemaks saades mõjutavad muud faktoris nagu toit ja eluviisid järjest enam inimese kehakaalu, aga ka see võib siiski olla põhjustatud geneetilisest kalduvusest.

"Näib, et need välised tegurid paljastavad järk-järgult rasvumise geneetilised põhjused, programmeerides arengut ebatervislikus suunas," väidab Järvelin väljaandes.

Teisisõnu hakkavad kriitilises eas vahemikus 4-7 rasvumisele suunavad ümbritsevad tegurid mõjutama neid lapsi, kellel on juba olemas rasvumise risk. Kalduvus kaalus juurde võtta jätkub ka pärast seda ning võib mõnel lapsel avalduda alles hiljem.

Laste kehamassiindeks ei ole ainult tõusev, vaid selles esineb loomulikke kiireid tõuse ja langusi. Neil arvatakse olevat seos täiskasvanuea haigustega, eriti südame- ja veresoonkonna haigustega ning ka rasvumisega.

"Kui oskaksime selgitada, mis toimub inimese varases elueas, siis saame hakata aru saama, miks ühtedest tulevad ülekaalulised ja teistest mitte, isegi kui nad söövad sama palju kaloreid. Just see võib meil aidata aru saada riskifaktoritest, mis põhjustavad rasvumisepideemiat," ütles Järvelin.

Uut teavet rasvumise vältimisest

Uuringus vaadeldud geneetilised faktorid on rahva seas üldised. Suurel osal inimestest ongi mõni rasvumisriski suurendav geenivorm.

Uuringutulemuste abil võidakse edaspidi paremini mõista rasvumise põhjuseid ja tekkeviise. Andmetest on kasu tervishoiu ametnikele, eriti nõuandlates ja koolitervishoius.

Tulemuste valguses võib parandada nõuandlate jälgimismeetodeid, et lapse rasvumisarengut märgataks võimalikult vara. Nii võib täiskasvanuna rasvumist asuda vältima juba 4-aastase lapse puhul.

"Oleme osundanud, et täiskasvanute paksuse algupära on varases lapsepõlves. Eluea  jooksul on mitmeid eri aknaid, mille kaudu pääseks paremini rasvumist vältima," ütles Järvelin. 

Uuringu tegemisel osalesid uurimisrühmad Euroopast, Ameerika Ühendriikidest ja Austraaliast, ühtekokku uuriti 22 000 last.

Tervise võti on liikumine

Tallinna lastehaigla endokrinoloog dr Ülle Einberg rääkis, et ega Eestiski laste ja noorte kehakaaluga liigselt kiita ole.

"Eks see tuleb ikka sellest, et liigutakse vähe, lapsed viiakse ja tuuakse igalt poolt autoga, füüsilist aktiivsust on väga vähe," rääkis dr Einberg.

Tema sõnul on olukord parem suvel, kui lastel on käes palju vabadust ning ilmad soosivad väljas tegutsemist, pimedal ja külmal aastaajal aga liigutakse tuntavalt vähem.

"Üks tund või poolteist päevas võiks iga inimene liikuda," sedastas dr Einberg vana tõe. Vana tõde on ka see, et lastele meeldivad väga ebatervislikud toidud, mida hangitakse kooliteele jäävatest kioskitest.

Kahekümne esimese sajandi inimesed söövad kehvemini ja liiguvad vähem kui eelmise sajandi lõpu inimesed, on dr Einbergi kogemus.

"Ma saan sellest veel aru, kui inimestel pole aega kodus süüa teha ja siis ostetakse poest näiteks kartuliputru, kuigi ka see ei ole ideaalne, sest keegi ei tea, mitu korda seda on soojendatud ja kaua see seal seisnud on," viitas dr Einberg ilmselgetele tõdedele.

Tema soovitus on siiski süüa poolfabrikaate nii vähe kui võimalik, võimaluse korral teha alati värske eine, milles on palju värskeid komponente.

"Suhkrut soovitan samuti vältida, eriti laste puhul," ütles dr Einberg. "Kui liikuda võimalikult palju ning süüa enam-vähem tervislikult, siis saab inimene eluks õiged hoiakud. Kodul on ka siin väga suur roll," ütles dr Einberg.

Laadimine...Laadimine...