Uuringu tulemused tekitavad haiglajuhtides mõistmatust

Viljandi haigla juht Priit Tampere ei mõista, kust tuli haigekassa esitletud statistika, mille kohaselt suri eelmisel aastal selles raviasutuses 30 päeva jooksul pärast operatsiooni iga kümnes patsient,

Pilt: Scanpix

Uuringu tulemused tekitavad haiglajuhtides mõistmatust

Viljandi haigla juht Priit Tampere ei mõista, kust tuli haigekassa esitletud statistika, mille kohaselt suri eelmisel aastal selles raviasutuses 30 päeva jooksul pärast operatsiooni iga kümnes patsient,

Haigla enda andmetel juhtus see iga 76. või 81. inimesega olenevalt sellest, millist operatsioonide arvu aluseks võtta, vahendas BNS maakonnalehte Sakala. Operatsioonijärgseks suremuseks haiglaravi perioodil saab haigla ise 1,23–1,33, mitte 10 protsenti. Mullu tehti Viljandi haiglas rohkem kui 1100 operatsiooni.

Tampere on veendunud, et haigekassa avaldatud arv ei ole ligilähedaseltki õige. "Seda enam, et me teeme ju lihtsamaid operatsioone," lisas ta.

Viljandi haigla kirurgiakliiniku ülemarsti Andres Tiidu kinnitusel on operatsioonijärgne suremus olnud kliinikus aastaid veidi üle ühe protsendi, sealhulgas plaanilises kirurgias nullilähedane. "Haigekassa avaldatud 10 protsenti ei ole reaalne. Meie operatsioonide hulga juures tähendaks see piltlikult, et iga nädal sureks meil kaks inimest pärast operatsiooni kogu aasta vältel. Seda aga ei ole," ütles Tiit Sakalale.

Viljandi haigla juhtkond ei ole ainus, kelles eelmise nädala lõpus avalikustatud raport arusaamatust tekitab. Segaduses on ka teiste väikehaiglate juhid. Uuringu tulemusi ei usu isegi üks selle koostamise juures olnud tipparst, Tartu ülikooli kliinikumi kirurgiakliiniku juhataja Urmas Lepner.

Teist aastat järjest olid käärid piirkonna- ja üldhaiglate vahel operatsioonijärgse suremuse arvestuses väga suured. Kui Tartu ülikooli kliinikumis suri operatsioonijärgse 30 päeva jooksul neli ja Põhja-Eesti regionaalhaiglas seitse protsenti patsientidest, siis Jõgeva ja Valga haiglas oli sama näitaja 12 protsenti. Samas on Jõgeva haigla juht Peep Põdder ajakirjanduse vahendusel kinnitanud, et ükski eelmisel aastal seal opereeritud patsient ei ole surnud 30 ega ka 300 päeva jooksul. "Täpselt samamoodi on terved need, keda opereeriti üle-eelmisel aastal," ütles Põdder Postimehele.

Priit Tampere selgitusel põhineb raport andmetel, millest osa ei ole haiglatele kättesaadavad. Nimelt ei ole haiglal ligipääsu infole, mis käib patsientide haiglajärgse surma fakti ja aegade kohta. Et asjas selgust ja lisaandmeid saada, on haigla esitanud siseministeeriumile taotluse. Kui ligipääs antakse, on kavas teha detailne analüüs. Sisuliselt tahetakse kõik enam kui tuhat juhtumit ükshaaval läbi vaadata. Vajaduse korral on haigla Tampere sõnul valmis tellima neutraalse auditi.

"Me tahame sellest asjast väga täpselt aru saada," lausus haiglajuht ja lisas, et pärast analüüsi on võimalik teemat põhjalikumalt kommenteerida.

Laadimine...Laadimine...