Briti parlamendi alamkoda lükkas Brexiti-leppe tagasi

Briti parlamendi alamkoda lükkas teisipäeva õhtul ootuspäraselt ülekaalukalt tagasi Euroopa Liiduga (EL) sõlmitud Brexiti-leppe.

Pilt: Scanpix

Briti parlamendi alamkoda lükkas Brexiti-leppe tagasi

Toimetaja: Moonika Tuul

Briti parlamendi alamkoda lükkas teisipäeva õhtul ootuspäraselt ülekaalukalt tagasi Euroopa Liiduga (EL) sõlmitud Brexiti-leppe.

Lepe lükati tagasi 202 poolt- ja 432 vastuhäälega, vahendas vahendas BNS.

Alamkoja istungit edastati otseülekandena muu hulgas internetikeskkonnas Youtube.

Briti valitsus peab edasised sammud teatavaks tegema hiljemalt kolme päeva jooksul. Ühendkuningriik lahkub praeguse ajakava alusel EL-ist 29. märtsil.

Euroopa Liit ei soovi leppeta lahkumist

Peaminister Jüri Ratas nimetas Brexiti-leppe tagasilükkamist kahetsusväärseks.

"Ootame Ühendkuningriigi valitsuse edasisi samme. Parlament on andnud peaminister Theresa Mayle selleks ettepaneku esitamiseks aega kolm päeva. Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi vaheline kokkulepe liidust väljaastumiseks on parim võimalik variant praeguses keerulises olukorras ning EL on seisukohal, et seda läbirääkimisteks ei avata. Leppeta lahkumise kaasatoodav ebaselgus ja kulud on nii suured, et me ei pea seda väga tõenäoliseks," ütles Ratas.

"Eesti koos teiste liikmesriikidega jätkab Euroopa Komisjoni juhtimisel ühiselt ettevalmistuste tegemist juhuks kui Ühendkuningriik lahkub 30. märtsil EL-ist leppeta. Meie huvi on kaitsta oma kodanikke ning oluline on, et üleminek oleks võimalikult sujuv. Valitsuskabinet arutab sel neljapäeval ettevalmistusi leppeta lahkumise stsenaariumiks. Ka Eesti õigusakte tuleb leppeta lahkumise korral muuta, eeskätt kodanike õiguste valdkonnas," lisas Ratas.

Kas Brexit saaks veel ära jääda?

Vähesed ootasid, et lepe pälvib heakskiidu, aga poolt- ja vastuhäälte vahe suurus võib otsustada, kas peaminister Theresa May proovib lepet uuesti parlamendist läbi saada, taotleb Brexiti edasilükkamist või paneb ameti maha. Lõppastmes võib juhtuda, et Brexit jääb üldse ära.

Üks diplomaadist allikas ütles uudisteagentuurile AFP, et kui May taotleb Brexiti edasilükkamist, on võimalik seda nihutada maksimaalselt 30. juunini, kui ametisse astub Euroopa Parlamendi uus koosseis.

May kokkulepe nägi ette 21 kuu pikkuse üleminekuperioodi 2020. aasta lõpuni, mille jooksul peavad Briti valitsus ja EL läbirääkimisi poolte tulevaste suhete üle. Suurbritannia pidi selle kohaselt jääma üleminekuperioodi ajaks EL-i ühisturule ja tolliliitu.

Leping sisaldas kaitsemeedet, mille järgi jääb Suurbritannia tähtajatult tolliliitu juhul, kui riik ei jõua enne üleminekuperioodi lõppu EL-iga kokkuleppele Iiri saarel tollipiiri tekkimist välistavas kaubanduslepingus. Iiri kaitsemeetme tõttu ei olnud May lepet nõus toetama paljud konservatiivid ja peaministrit alamkojas toetav Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistide Partei (DUP).

EL teatas esmaspäeval Briti peaministri püüdluste toetuseks, et blokk soovib vältida Iiri tagavaraplaani jõustamist ning EL-i juhtide lubadusel kaitsemeedet mitte kasutada on "õiguslik jõud".

May kutsus alamkoja saadikuid enne hääletust lepet toetama ja toonitas, et "kõigil lasub kohus referendumi tulemused ellu viia".

Peaministri sõnul peaksid "saadikud kaaluma oma tegude tagajärgi Briti rahva usule meie demokraatiasse".

"Ma usun, et meil lasub kohustus täita Suurbritannia rahva tahet. Otsus mõjutab Suurbritannia tulevikku veel paljude järeltulevate põlvede ajal," manitses peaminister.

Alamkoda pidi lahkumisleppe üle algselt hääletama 11. detsembril, kuid May lükkas hääletuse ulatusliku vastuseisu tõttu edasi.

Laadimine...Laadimine...