EL kordas oma toetust Iraani tuumaleppele

Euroopa Liit kordas täna peetud viimase hetke kõnelustel Teheraniga oma toetust Iraani tuumaleppele.

Pilt: Scanpix

EL kordas oma toetust Iraani tuumaleppele (1)

Euroopa Liit kordas täna peetud viimase hetke kõnelustel Teheraniga oma toetust Iraani tuumaleppele.

Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja EL-i kõrge ametnik kohtusid Iraani asevälisministri Abbas Araghchiga Brüsselis, "kasutades võimalust, et korrata oma toetust leppe täielikule ja tõhusale jõustamisele kõigi osapoolte poolt", seisis bloki avalduses.

USA president Donald Trump on öelnud, et teatab teisipäeval, kas täidab ähvarduse taaskehtestada USA sanktsioonid Iraanile ja sedakaudu asetada küsimärgi alla kogu Iraani tuumaleppe.

Saksa välisministeeriumi allika sõnul on oluline läbirääkimisprotsessi käimas hoida, et vältida kontrollimatut eskalatsiooni Trumpi otsuse teatavakstegemise järel.

Brüsseli kohtumine oli osa intensiivsest tööst hoida alal 2015. aastal sõlmitud tuumalepe, mis kaotas sanktsioonid Iraani suhtes vastutasuks tuumaprogrammi lõpetamisele, ka Ühendriikide lahkumise korral lepingust, lisas Saksa allikas.

Ametiisikud ja diplomaadid prognoosivad, et Trump loobub USA toetusest leppele, mida ametlikult tuntakse ühise kõikehõlmava tegevuskava ehk JCPOA-na.

"Oleme nädalaid olnud tihedas kontaktis eelkõige E3 partneritega -- alates töötasandist kuni välisministriteni välja," märkis Saksa allikas.

E3 tähendab seejuures Saksamaad, Suurbritanniat ja Prantsusmaad -- ehk leppe allkirjastanud Euroopa riike, kes on juhtinud jõupingutusi, veenmaks Trumpi jääma lepingusse, mis nende sõnul on tõhus Iraani takistamisel tuumarelva omandamast.

"Mõne järgmise päeva jooksul on tähtis hoida ühendust kõigi osapooltega, et vältida kontrollimatut eskalatsiooni," lisas Saksa allikas.

EL-i allikate andmeil on neid teavitatud, et Trump ilmselt hülgab leppe, kuid üksikasju seni teada pole ning on võimalik, et mõned sanktsioonid jäävad külmutatuks.

Trump peaks oma otsuse teatavaks tegema umbes kell kaks pärast lõunat Washingtoni aja järgi ehk kell 21 Eesti aja järgi ning seejärel teatab EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini bloki reaktsioonist.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...