Gdański linnapea on pussitamise järel raskes seisundis haiglas

Poola sadamalinna Gdański linnapea Paweł Adamowiczit rünnati Poola suurima heategevusorganisatsiooni rahakogumisüritusel terariistaga.

Pilt: Scanpix

Gdański linnapea on pussitamise järel raskes seisundis haiglas

Toimetaja: Moonika Tuul

Poola sadamalinna Gdański linnapea Paweł Adamowiczit rünnati Poola suurima heategevusorganisatsiooni rahakogumisüritusel terariistaga.

Poola sadamalinna Gdański linnapea Paweł Adamowicz langes pühapäeval pussitamise ohvriks ja on raskes seisundis haiglas, vahendas BNS siseminister Joachim Brudziński sõnu. 

Adamowiczit rünnati Poola suurima heategevusorganisatsiooni rahakogumisüritusel terariistaga ja ta viidi väga raskes seisundis haiglasse, sõnas siseminister, kes nimetas pussitamist "kirjeldamatu barbaarsuse aktiks". 

Brudziński sõnul on arvatav ründaja vahistatud. Linna politsei teatel on ründaja 27-aastane kohalik elanik. 

Poola telekanali TVN teatel hüüdis ründaja lavalt, kus ta linnapead ründas, et ta saadeti Adamowiczi erakonna Kodanikuplatvorm valitsuse ajal süütuna vangi. Kodanikeplatvorm valitses Poolat aastatel 2007-2014. 

Gdański meditsiiniülikooli arst Tomasz Stefaniak ütles, et Adamowiczile tehti viis tundi kestnud operatsioon. "Patsient on elus, aga väga tõsises seisundis," lausus Stefaniak, kelle sõnul toodi linnapea haiglasse südame- ja kõhuhaavadega.

"Järgmised tunnid on otsustavad," lisas arst.   

Kodanikeplatvormi rajaja, Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk kirjutas Twitteris: "Palvetagem kõik linnapea Adamowiczi eest. Paweł, me oleme sinuga." 

Adamowicz on töötanud Läänemere äärse Gdański linnapeana alates 1998. aastast ning ta kuulus selles linnas 1980. aastate algul loodud kommunistliku režiimi vastasesse demokraatlikku opositsiooni. 

Linnapeana on ta väljendanud solidaarsust LGBT-kogukonnaga ja edendanud sallivust vähemuste suhtes. 

Poola president Andrzej Duda ütles pühapäeval, et ehkki tal on Gdański linnapeaga poliitilised erimeelsused, "olen täna tingimusteta temaga ja tema lähedastega nii nagu ma loodan, et on ka kõik meie kaasmaalased. Ma palvetan, et ta tuleks tagasi tervise ja täisjõu juurde." 

Gdański politsei pressiesindaja Joanna Kowalik-Kosińska sõnul uurib politsei, kuidas ründajal õnnestus turvakontroll läbida ja lavale pääseda. "Me teame, et ta kasutas pressimärgistust. Nüüd peame välja selgitama, kuidas ta selle hankis," sõnas ta. 

Poola meedia teatel oli ründajat karistatud nelja relvastatud rünnaku eest Gdański pankadele viieaastase vanglakaristusega ning tema vaimne tervis oli vangistuse ajal tuntavalt halvenenud.  

Laadimine...Laadimine...