Jaapan: Põhja-Koreast lähtuv oht on uuel tasemel

Põhja-Koreast Jaapanile lähtuv oht on jõudnud uuele tasemele, on öeldud kaitiseministeeriumi aruandes, milles viidatakse Pyongyangi võimele mandritevahelisi ballistilisi rakette välja saata ja selle arenevale tuumarelvaprogrammile.

Pilt: Scanpix

Jaapan: Põhja-Koreast lähtuv oht on uuel tasemel (1)

Põhja-Koreast Jaapanile lähtuv oht on jõudnud uuele tasemele, on öeldud kaitiseministeeriumi aruandes, milles viidatakse Pyongyangi võimele mandritevahelisi ballistilisi rakette välja saata ja selle arenevale tuumarelvaprogrammile.

Raport avaldati täna, vähem kui kaks nädalat pärast seda, kui Põhja-Korea katsetas teist korda lühikese aja vältel mandritevahelist ballistilist raketti, mis analüütikute hinnangul võib USA emamaani küündida, vahendas BNS.

Kahe nädala eest sai Jaapani kaitseministriks Itsunori Onodera, kes pidas seda ametit ka aastail 2012-2014. Peaminister Shinzo Abe otsustas oma valitsuses vangerdusi teha pärast mitmeid kabinetti raputanud poliitiliselt kulukaid skandaale.

Onodera märkis reedel ajakirjanikele, et kavatseb uuendada Jaapani kaitsepoliitikat, et vastata Põhja-Koreast lähtuvale ohule. Ta viitas muu hulgas, et riigil võib vaja minna ründerakette.

"Põhja-Korea raketikatsetused on tõstnud pingeid nii kvaliteedi kui ka kvantiteedi vaatenurgast. Tahan välja selgitada, kas meie praegune raketikaitse, mis koosneb hävitajatest Aegis ja (maa-õhk tüüpi rakettidest) PAC-3, on piisav," ütles Onodera. Märtsis juhtis ta valitseva Liberaaldemokraatliku Partei sisest uuringut, milles ärgitati tugevdama Jaapani raketikaitsevõimet.

Põhja-Korea katsetas 30. juulil ballistilist raketti, mis kukkus pärast kõrge kaare läbimist umbes 200 kilomeetri kaugusele Jaapani Hokkaido saarest.

Põhja-Korea teeb edusamme oma rakettide lennuulatuses, täpsuses ja mitmekülgsuses. Lisaks parandab riik viise, kuidas rakette teele saata. Ainuüksi viimasel aastal on Pyongyang läbi viinud kaks tuumakatsetust ja üle 20 raketikatsetuse. Riigi endise liidri Kim Jong-ili 18 aastat kestnud valitsemisaja jooksul tehti 16 katsetust.

"Põhja-Korea ballistiliste rakettide arendus koos selle tuumaprogrammiga on muutumas aina tõelisemaks ja vahetumaks probleemiks Aasia ja Vaikse ookeani regioonile, kaasa arvatud Jaapanile, ning ülejäänud maailmale," öeldi 532-leheküljelises kaitseraportis.

Dokumendis muretseti ka Hiina jõulisuse pärast piirkondlikel vetel ja õhuruumis ning riigi sõjaväe ülesehitamise läbipaistmatuse pärast. Viimasel aastakümnel Hiina sõjaväe eelarve kolmekordistus.

Kuigi Põhja-Korea raketiprogrammi peaeesmärk on saada löögiulatusse kogu USA mandriosa, siis Põhja-Korea relvaprogrammi edenemine annab hoogu juurde ka Abe püüdlustele suurendada Jaapani sõjaväe rolli ja tugevdada raketitõrjet.

Ühisõppuste arv USA-ga suureneb ning Jaapani kaitseministeerium plaanib osta laevapõhiseid püüdurrakette SM-3 Block IIA ja mobiilselt platvormilt tulistatavaid PAC-3 MSE-sid. Ostud kahekordistaksid Jaapani raketitõrje praegu kaetud ala.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...