Läti peaminister imestab: kuidas on Eestil võimalik õpetajatele kaks korda rohkem maksta?

Läti peaminister tõdes, et Eestis on haridussektorile eraldatud umbes sama suur protsent riigieelarvest kui Lätis, aga õpetajate palgad on kaks korda kõrgemad. "Vastus on lihtne: nad on oma süsteemi ümber korraldanud. Meie ei ole."

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt
Haridus Välismaa

Läti peaminister imestab: kuidas on Eestil võimalik õpetajatele kaks korda rohkem maksta? (5)

Toimetaja: Moonika Tuul

Läti peaminister tõdes, et Eestis on haridussektorile eraldatud umbes sama suur protsent riigieelarvest kui Lätis, aga õpetajate palgad on kaks korda kõrgemad. "Vastus on lihtne: nad on oma süsteemi ümber korraldanud. Meie ei ole."

Eelmise valitsuse algatatud haridussüsteemi reformid ei saanud teoks, ütles peaminister Krišjānis Kariņš rahvusringhäälingule õpetajate palgatõusunõudest rääkides, vahendas BNS.

Peaminister ütles LTV hommikuprogrammis, et tema eelkäija Māris Kučinskisi valitsus seadis palgatõusu ajakava määrates mitu tingimust, üheks neist oli haridussüsteemi reform.

Reformid jäid lõpuni viimata

Kuna aga reforme ei suudetud läbi viia, ei ole põhjust palku oluliselt tõsta, selgitas peaminister. Tema sõnul on õpetajate palga tõstmiseks leitud 11,4 miljonit eurot, kuid suuremaks tõusuks on vaja tõsiseid reforme.

"Õpetajate ametiühing nõuab rohkem.... Ametiühinguga on see probleem, et nad esitavad ultimaatumi," ütles Kariņš, kelle sõnul tuleks teha tööd kompromissi ja konsensuse nimel

Peaminister tõi näiteks Eesti, kus haridussektorile on eraldatud umbes sama suur protsent riigieelarvest kui Lätis, aga õpetajate palgad on kaks korda kõrgemad. See on seletatav haridussüsteemi tulemusliku ümberkorraldamisega, mida tuleb teha ka Lätis, rõhutas ta.

Kuidas Eesti õpetajatel saab olla parem palk?

"Me peaksime võrdlema end Eestiga, me oleme mõlemad (eelarvekulutustes haridusele) Euroopas üheksa protsendiga esimeste hulgas. Eestis on sama raha hulga juures õpetajate palgad peaaegu kaks korda kõrgemad. Me peame endalt küsima, kuidas on Eestil võimalik rahaga õpetajatele kaks korda rohkem maksta?" küsis valitsusjuht.

"Vastus on lihtne: nad on oma süsteemi ümber korraldanud. Meie ei ole. Kui me oma süsteemi ümber korraldame, saame tõsta õpetajate palgad samale tasemele," ütles Kariņš.

Läti eelmine valitsus kiitis suvel heaks õpetajate palga järk-järgulise tõstmise ajakava, mis nõuab valitsuselt igal aastal palgatõusu üle otsustamist, sest selle tingimuseks on majanduskasv, koolivõrgu reform ja haridusprotsesside parandamine.

Plaan nägi ette, et õpetajate madalaim palgatase, mis praegu on 710 eurot, tõuseks 1. septembrist 750 euroni. Uus valitsus on aga otsustanud, et 2019. aastal õpetajate palku ei tõsteta.

Õpetajate ametiühingud on otsustanud parlamendi eest otsuse vastu piketeerida.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...