Macron kohendab ettepanekut naine esileediks nimetada

Prantsuse president Emmanuel Macron on avalikkuse vastuseisu tõttu sunnitud kohendama plaani nimetada oma naine ametlikult esileediks.

Pilt: Scanpix

Macron kohendab ettepanekut naine esileediks nimetada

Prantsuse president Emmanuel Macron on avalikkuse vastuseisu tõttu sunnitud kohendama plaani nimetada oma naine ametlikult esileediks.

Kava vastu on tema vasakpoolsed oponendid ja internetis kogub rohkelt allkirju  sellevastane petitsioon, vahendas BNS.

Vastvalitud 39-aastane riigipea lubas oma kampaania ajal märtsis anda oma endisest kooliõpetajast naisele Brigittele "tegelik staatus".

Küsimusest on saanud Macronile poliitiline peavalu pärast seda, kui internetis on selle vastu paari nädalaga antud umbes 270 000 allkirja ning arvamusuuringute kohaselt on ka enamik prantslasi esileedi plaani vastu.

Presidentuur selgitab Brigitte Macroni positsiooni lähipäevadel, ütles esmaspäeval hilisõhtul informeeritud allikas, kuid mingit põhiseaduse muutmist plaanis pole.

Selle asemel täpsustab presidentuur Brigitte Macroni käsutuses olevaid ressursse ning seda, kui palju see uus positsioon läheks maksma maksumaksjale.

"Mõte on selles, et Prantsuse rahvas saaks teada, mis on selle rolli hind," lausus Macroni erakonda kuuluv seadusandja Aurore Berge teisipäeval raadiojaamale Europe 1.

Uus staatus oleks algse idee kohaselt kopeerinud Ühendriikide traditsiooni Esimese Leedi tähtsast avalikust positsioonist. Kummalgi riigil pole seni olnud naissoost riigipead.

Prantsuse presidendi naised on pidanud ajalooliselt mägima avalikkuse ees rolli ametlikel üritustel, tervitades riigipärid või teisi VIP-e kohtumistel või lõunatel.

Tal on väike julgeolekumeeskond ja sekretariaat, mille kulud on osa presidentuuri eelarvest, kuid ametlikku ametinimetust nagu Briti peaministri või Saksa liidukantsleri kaasadel tal ei ole.

Ekspresidendi Francois Hollande'i endise partneri Valerie Trierweileri peale kulutas riigikassa 2013. aastal ametlikel andmetel 400 000 eurot.

Fookus esileedi ettepanekule tuleb Macronile halval ajal, sest arvamusuuringutes on tema populaarsus järsult langemas.

Laadimine...Laadimine...