Merkel: Euroopa kolmik teeb kõik, et Iraan järgiks tuumalepet

Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia teevad kõik tagamaks, et Iraan järgib 2015. aasta tuumalepet, tõotas Saksa kantsler Angela Merkel.

Pilt: Scanpix

Merkel: Euroopa kolmik teeb kõik, et Iraan järgiks tuumalepet (1)

Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia teevad kõik tagamaks, et Iraan järgib 2015. aasta tuumalepet, tõotas Saksa kantsler Angela Merkel.

"Jääme pühendunuks sellele leppele ning teeme kõik tagamaks, et Iraan järgib lepet," vahendas BNS Merkeli sõnu.

Berliin langetas otsuse koos Pariisi ja Londoniga, lisas ta.

Päev varem teatas leppe ühe osapoole USA president Donald Trump, et viib USA leppest välja.

Merkel väljendas Trumpi otsuse üle kahetsust ning tunnistas, et Iraani ballistilise raketi programm ning mõju Süürias ja Iraagis teeb tõepoolest muret.

"Need on valdkonnad väljaspool lepet, millest me peame rääkima," ütles ta.

Saksa kantsler rõhutas aga, et Euroopa riigid näevad tuumaleppes "tähtsat tugisammast, mida ei tohi kahtluse alla seada".

Merkeli erakonna välispoliitikajuht Norbert Röttgen hoiatas, et USA-ta läheb leppest kinnipidamisega raskeks, sest Iraanis tegevust jätkavatele Euroopa kompaniidele saavad osaks USA sanktsioonid.

"Kui keegi Iraani investeerib, tabavad teda rängad USA sanktsioonid, ja seda kulu ei saa vältida," hoiatas ta usutluses ajakirjale Der Spiegel.

"Nii tõmbavad asjaosalised ettevõtted ilmselt üsna kiiresti investeeringud tagasi või viivad oma riigi hoopis välja."

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ütles kolmapäeval, et Teheran astub tuumaleppest välja, kui dokumendi allkirjastanud Euroopa riigid ei anna tagatisi kaubandussuhete jätkumise kohta pärast USA väljaastumist.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...