Politoloog nimetas Macroni partei suurt edu üllatavaks

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni tsentristliku partei République en Marche suur edu Prantsusmaa parlamendivalimiste esimeses voorus oli politoloog Andres Kasekampi sõnul üllatav, eriti arvestades asjaolu, et tegu on äsjaasutatud liikumisega.

Pilt: Scanpix

Politoloog nimetas Macroni partei suurt edu üllatavaks

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni tsentristliku partei République en Marche suur edu Prantsusmaa parlamendivalimiste esimeses voorus oli politoloog Andres Kasekampi sõnul üllatav, eriti arvestades asjaolu, et tegu on äsjaasutatud liikumisega.

"Suur üllatus on see, kui suure edu République en Marche suutis valimistel nii lühikese ettevalmistusajaga saavutada," ütles BNS-ile Tartu Ülikooli Balti poliitika professor, politoloog Andres Kasekamp. Ta nentis, et Prantsusmaa poliitilisel maastikul ei ole midagi erakorralist selles, kui valimistel saavutab edu uus tulija. "Ka varasemate uute tulijate saavutatuga võrreldes on République en Marche edu erakordne."

Kasekamp selgitas, et Prantsusmaa erakondlik süsteem ei ole nii kindlalt paigas, nagu seda paljudes Euroopa riikides. "Vaid sotsialistid on alates 1969. aastast püsinud stabiilselt sama nimega," ütles ta. "Parempoolsed peavoolu erakonnad on end ümber nimetanud, pooldunud ja liitunud. Sama käib ka väiksemate tsentristlike ja vasakpoolsete erakondade kohta."

Politoloogi sõnul ei ole Prantsusmaa poliitikas ka midagi ebatavalist selles, kui uus partei moodustatakse presidendikandidaadi toetuseks. "Reeglina moodustatakse uus erakond mõne vana partei baasil," nentis ta.

"Macroni edu on võrreldav Viienda vabariigi algusega, kui Charles de Gaulle vastloodud erakond võitis suurelt parlamendivalimised," sõnas Kasekamp. "Enamus toona võimule tulnud poliitikutest olid uustulnukad."

"Marconi suurim saavutus on see, et ta on suutnud koguda toetajaid nii vasakult kui ka paremalt, koondades enda taha mõlema suure peavoolu seniseid toetajaid," sõnas Kasekamp. "Nad kõik igatsevad midagi uut."

"Kuigi République en Marche edu valimistel võib nimetada enneolematuks, võib öelda, et valmiste võitmine oli ülesannetest lihtsam," sõnas Kasekamp. "Nüüd seisab ees raskem osa: Prantsusmaa majandust ja ühiskonda ümber korraldavate reformide läbiviimine."

"République en Marche on uus erakond, kuhu on koondunud erineva tausta ja maailmavaatega inimesed ja sellest tulenevalt on partei maailmavaade hägusevõitu," sõnas Kasekamp. "Kui president ja uus valitsus hakkavad läbi suruma majandusreforme, tööturureforme ja teisi suuri reforme, mida Prantsusmaa ühiskond tegelikult väga vajab, võivad tekkida pinged nii parteid kui ka ühiskonnas." Politoloog nentis, et ka varem on Prantsusmaal tehtud suuri reformiplaane, kuid need on tavaliselt põhja lastud. "Prantsusmaa varasemad valitsused on alati oma reformiplaanidest taganenud, kui meeleavaldajad massiliselt tänavatele tulevad," sõnas ta.

"Prantsusmaa avalikkus tahab muudatusi, seetõttu hääletati ka Macroni ja tema partei poolt. Kui aga avalikkus avastab, et muudatused tulevad ka tema heaolu, töökoha ja rahakoti arvelt, siis teoreetiline soov muudatuste järele vaibub ja inimesed tulevad tänavatele meelt avaldama," sõnas Kasekamp.

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni tsentristlik partei ja tema liitlased said pühapäeval parlamendivalimiste esimeses voorus kindla võidu 32,32 protsendi häältega, selgus ööl vastu esmaspäeva avaldatud ametlikest tulemustest.

Macroni erakond République en Marche (REM) ja tema liitlane MoDem edestasid suurelt konservatiive, keda toetas 21,56 protsenti hääletanutest.

Marine Le Peni paremäärmuslikule Rahvusrindele andis hääle 13,2 protsenti valijatest.

Laadimine...Laadimine...