Trump: Euroopa Liit peab lõpetama USA ärakasutamise

Euroopa Liit on aastaid USA-l nahka üle kõrvade tõmmanud, ütles USA president Donald Trump ja lubas kehtestada tariifid 11 miljardi dollari väärtuses Euroopa kaupadele.

Pilt: Scanpix

Trump: Euroopa Liit peab lõpetama USA ärakasutamise

Toimetaja: Moonika Tuul

Euroopa Liit on aastaid USA-l nahka üle kõrvade tõmmanud, ütles USA president Donald Trump ja lubas kehtestada tariifid 11 miljardi dollari väärtuses Euroopa kaupadele.

"Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) leiab, et Euroopa Liidu riigiabi Airbusile on kahjustanud Ühendriike, mis kehtestab nüüd 11 miljardi dollari jagu tariife EL-i kaupadele!" vahendas BNS Trumpi Twitteri postitust.

"EL on kaubanduses aastaid USA-l nahka üle kõrvade tõmmanud. See lõppeb peagi!" lubas ta.

USA tahab kehtestada imporditariifi 11,2 miljardi dollari väärtuses Euroopa Liidu kaupadele alates lennukitest kuni Gouda juustu ja oliivideni, mis peaks Ühendriikide hinnangul tasakaalustama ebaõiglast riigiabi Airbusile.

Kuigi tariifid on väikesed võrreldes USA-Hiina kaubandussõjas kehtestatuga, viitab see sellele, et möödunud aastal alanud EL-USA kaunduskõnelused on nurjunud.

USA kaubandusvoliniku büroo avaldas esmaspäeva hilisõhtul nimekirja kaupadest, mis läheksid tariifide alla, kui WTO suvel oma otsuse teatavaks teeb.

USA kaebas 2004. aastal WTO-le, et Euroopa Liit pakub ebaõiglast riigiabi Airbusile. Möödunud aasta mais otsustas WTO, et EL on tõepoolest andnud illegaalset riigiabi, mis on kahjustanud USA lennukitootjat Boeing.

Ühendriigid ootavad, et WTO kiidab sel suvel heaks vastumeetmed, mis peaksid tasakaalustama ebaseaduslikku riigiabi. Riigi valitsus alustab nüüd konsultatsioone tööstusekspertidega tariifinimekirja üle, et see oleks heakskiidu saades valmis.

"See asi on vaidluse all olnud 14 aastat ja nüüd on saabunud aeg tegudeks," ütles kaubandusvolinik Robert Lighthizer.

EL-USA kaubanduskonflikt puhkes möödunud aastal, kui Trump kehtestas 25-protsendise tollitariifi bloki terasele 10-protsendise tariifi alumiiniumile. EL vastas tariifidega umbes 2,8 miljardi euro väärtuses USA kaupadele.

Juulis lepiti kokku vaherahus, millega taheti ennetada tariifide kehtestamist autotööstusele kuniks kestavad kõnelused piiratud mahus kaubandusleppe üle. USA ametnikud on korduvalt kurtnud kõneluste aeglase tempo üle.

Laadimine...Laadimine...