Trumpi sõnul USA kohtusüsteem osaliselt tema vastu kallutatud

USA president Donald Trump tõrjus ülemkohtu peakohtuniku John Robertsi kriitikat väitega, et osa kohtusüsteemist on tema poliitikate vastu "šokeerivalt" kallutatud.

Pilt: Scanpix

Trumpi sõnul USA kohtusüsteem osaliselt tema vastu kallutatud

Toimetaja: Moonika Tuul

USA president Donald Trump tõrjus ülemkohtu peakohtuniku John Robertsi kriitikat väitega, et osa kohtusüsteemist on tema poliitikate vastu "šokeerivalt" kallutatud.

Vabariiklasest president valis oma kriitika objektiks üheksanda ringkonna (föderaalse) apellatsioonikohtu, mille jurisdiktsiooni alla kuulub demokraatide kants California, säutsudes, et selle kohtuotsused "muudavad meie riigi ebaturvaliseks! Väga ohtlik ja rumal!", vahendas BNS.

Roberts noomis varem kolmapäeval Trumpi USA valitsusele ebasoodsa kohtuotsuse kritiseerimise eest, kinnitades, et Ühendriikide kohtusüsteem on sõltumatu.

"Meil ei ole Obama kohtunikke või Trumpi kohtunikke, Bushi kohtunikke või Clintoni kohtunikke," teatas Roberts avalduses uudisteagentuurile AP.

Robertsi sõnul on Ühendriikidel "erakordne rühm pühendunud kohtunikke, kes annavad endast parima, püüdes mõista võrdselt õigust nende ette astuvate inimeste üle".

"Sõltumatu kohtuvõim on midagi, mille eest me peaksime kõik tänulikud olema," lausus ülemkohtunik tänupüha eelõhtul tehtud avalduses.

Robertsi märkused on mõne ülemkohtuniku harvaesinev kriitika ametisoleva presidendi aadressil.

Trump kritiseeris teisipäeval föderaalkohtunikku, kes peatas esmaspäeval ajutiselt tema valitsuse korralduse mitte anda asüülivõimalust inimestele, kes on sisenenud riiki ebaseaduslikult.

Inimõigusühendused vaidlustasid korralduse kohtus ning San Francisco ringkonnakohtunik Jon Tigar andis ajutise korralduse peatada korralduse täitmine.

President nimetas kohtuotsust häbiväärseks. "See oli Obama kohtunik. Teate, mida ma teile ütlen, rohkem seda ei juhtu. Inimestel ei tohiks lubada joosta selle väga sõbraliku ringkonnakohtu juurde ja esitada oma hagi," sõnas ta.

"Me võidame selle kaasuse USA ülemkohtus," lausus president.

Neljapäevaseks tänupühaks juba teisipäeval oma Florida osariigis asuvasse kuurorti Mar-a-Lagosse sõitnud Trump vastas Robertsi kriitikale mitme säutsuga.

"Vabandust ülemkohtunik John Roberts, kuid "Obama kohtunikud" on teile tõepoolest olemas ja neil on täiesti teistsugused vaated kui inimestel, kellel lasub ülesanne tagada meie riigi turvalisus," kirjutas president Twitteris.

Trumpi sõnul on kohtud ära muutnud "tohutu arvu" tema valitsuse otsuseid, nagu need, mis puudutavad karme samme ebaseadusliku immigratsiooni piiramiseks. "Palun uurige arve, need on šokeerivad," lisas ta.

USA sisejulgeolekuministeerium teatas 8. novembril "ajaloos ennenägematu immigratsioonisüsteemi kuritarvitamise" tõttu rakendatavast meetmest, millega ebaseaduslikult riigipiiri ületanud isikutel ei lubata varjupaigataotlust esitada.

Edaspidi võetakse vastu vaid ametlike piiripunktide kaudu saabunud inimeste varjupaigataotlusi.

Laadimine...Laadimine...