USA president kiitis liitlaste panuse kasvu NATO rahastamises

"Inimesed maksavad nüüd ja ma olen väga õnnelik," sõnas USA president Donald Trump, kiites NATO rahastamise kasvu liitlaste poolt.

Pilt: Scanpix

USA president kiitis liitlaste panuse kasvu NATO rahastamises (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Inimesed maksavad nüüd ja ma olen väga õnnelik," sõnas USA president Donald Trump, kiites NATO rahastamise kasvu liitlaste poolt.

"Tohutuid edusamme on tehtud ja NATO on nüüd palju tugevam," ütles Trump ajakirjanikele pärast kohtumist NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga. "Inimesed maksavad nüüd ja ma olen väga õnnelik." Ühendriikide presidendi sõnul on 28 NATO liikmesmaad peale Ühendriikide suurendanud alates 2016. aasta lõpust "2020. aasta alguseks" kaitsekulutusi 100 miljardi dollari võrra, vahendas BNS.

"NATO on tugev allianss, kuid et ta tugevaks ka jääks, peame olema õiglased. Seetõttu peavad liitlased investeerima kaitsesse senisest rohkem. Teil on selles küsimuses tugev sõnum ja sellel on olnud mõju," ütles Stoltenberg vastuseks.

NATO peasekretäri visiit Valgesse Majja toimus kaks päeva enne NATO 29 riigi välisministri kohtumist Washingtonis. Istungi päevakorra tipus on Venemaa.

Trump on erinevalt teistest Ühendriikide presidentidest asetanud alliansi kasulikkuse küsimärgi alla ning nimetanud liitlasriike priileivasööjateks.

Ta on pilkavalt küsinud, miks peaks NATO kaitsma väikest Montenegrot ning pahandanud, et Euroopa suurima majandusega riik Saksamaa pole täitmas alliansile antud lubadust kulutada kaks protsenti oma sisemajanduse koguproduktist (SKP) kaitsele.

Endine Norra peaminister Stoltenberg on seisnud kulutamiseesmärkide küsimuses Trumpi taga ja kiitnud teda jõulise lähenemise eest NATO liikmesriikide survestamisel.

Trump kordas ka vajadust hoida Venemaaga häid suhteid. "Ma loodan, et meil hakkavad olema Venemaaga head suhted. Ma usun, et me hakkame omavahel läbi saama," sõnas president.

Stoltenberg ütles enne USA-visiidi algust, et kolmapäeval ja neljapäeval Washingtonis kogunevad välisministrid lepivad tõenäoliselt kokku toetuse suurendamises Ukrainale ning Gruusiale. Toetuse seas on mereväe- ja rannavalveüksuste väljaõpe, sõjalaevade sagedasemad visiidid Ukraina sadamatesse ning õppused.

Tema sõnul arutab NATO ka edasisi samme pärast keskmaa tuumajõudude lepingu INF lagunemist.

"Me otsime võimalusi teha rohkem Musta mere piirkonnas. Me teeme rohkem seire vallas, Mustal merel hakkab olema rohkem NATO riikide laevu ja on sanktsioonid, mida on juba kehtestatud," lausus USA suursaadik NATO-s Kay Bailey Hutchinson.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...