Uuring: töötus ja sissetulek mõjutavad eeldatavat eluiga

USA analüüsist selgus, et madalam eeldatav eluiga kattub kõrge töötusmäära, madala sissetuleku, vähemusrahvaste kontsentratsiooni ja madalama keskhariduse määraga.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Uuring: töötus ja sissetulek mõjutavad eeldatavat eluiga (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

USA analüüsist selgus, et madalam eeldatav eluiga kattub kõrge töötusmäära, madala sissetuleku, vähemusrahvaste kontsentratsiooni ja madalama keskhariduse määraga.

Hiljutisest uuringust selgus, et USA keskmine eeldatav eluiga on viimasel aastal langenud, kuid uudisteagentuuri Associated Press analüüsi järgi sõltub oodatav eluiga teguritest nagu töötus ja sissetulek ning erineb piirkonniti oluliselt, vahendas BNS.

USA riikliku tervisestatistika keskuse (NCHS) novembris avaldatud uuring näitas, et eeldatav eluiga Ühendriikides langes 2017. aastal kolmandat aastat järjest 0,1 aasta võrra tasemele 78,6 aastat. Põhjuseks toodi uimasti üledooside ja enesetappude kasv.

Associated Press analüüsis eeldatavat eluiga ja rahvastikuandmeid 65 662 umbes 4000 elanikuga piirkonnas. Analüüsist selgus, et madalam eeldatav eluiga kattub kõrge töötusmäära, madala sissetuleku, vähemusrahvaste kontsentratsiooni ja madalama keskhariduse määraga.

AP leidis, et 10 protsendipunktine töötusmäära kasv tõlgendub umbes 1,5 aasta võrra madalamaks eeldatavaks elueaks. Lühem eluiga oli ka väheharitud täiskasvanute seas.

Kõige suuremaid eeldatava eluea erinevus täheldati New Yorgi osariigis, kus registreeriti nii riigi üks kõrgeimaid kui ka madalaim eeldatav eluiga. Kui vahemikus 2010-2015 sündinud Roosevelt Islandi laste eeldatav eluiga on 59 aastat, siis vaid umbes 6 miili eemal Manhattanil on laste eeldatav eluiga 93,6 aastat.

Kõrgeim oli eeldatav eluiga 2010-2015. aastatel sündinud laste seas Fearingtoni külas Põhja-Carolina osariigis, kus see oli 97,5 aastat.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...