Venemaa pani veto keemiarünnaku uurimisele

See oli 12. kord, kui Venemaa on kasutanud ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikme vetoõigust oma liitlase Süüria vastaste algatuste blokeerimiseks.

Pilt: Scanpix

Venemaa pani veto keemiarünnaku uurimisele (1)

See oli 12. kord, kui Venemaa on kasutanud ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikme vetoõigust oma liitlase Süüria vastaste algatuste blokeerimiseks.

Venemaa pani teisipäeval veto USA koostatud resolutsioonikavandile, mis nägi ette uue uurimismehhanismi loomist keemiarünnakute uurimiseks Süürias, vahendas BNS.

See oli 12. kord, kui Venemaa on kasutanud ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikme vetoõigust oma liitlase Süüria vastaste algatuste blokeerimiseks.

Resolutsioonikavandit toetas 15-liikmelise julgeolekunõukogu 12 liiget, teiste seas USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa. Boliivia hääletas resolutsiooni vastu ja Hiina jäi erapooletuks.

Ühendriikide suursaadik Nikki Haley ütles enne hääletust, et "see resolutsioon on pelk miinimum, mida nõukogu saab teha laupäevasele rünnakule vastamiseks".

Vene suursaadik Vassili Nebenzja süüdistas Ühendriike "selle resolutsiooni" kasutamises ettekäändena sõjalisteks aktsioonideks Süürias. "Me kasutame vetot, et kaitsta rahvusvahelise õiguse ülimuslikkust, rahu ja julgeolekut ning tagamaks, et te ei tiri Julgeolekunõukogu oma seiklustesse," lausus ta.

Hailey: Venemaa teeb paroodiat

"Venemaa on hävitanud selle nõukogu tõsiseltvõetavuse," vastas Haley. "Millal iganes me midagi sisulist välja pakume, paneb Venemaa sellele veto. See on paroodia."

Vastasseis ÜRO tähtsaimas otsustusorganis langeb ajale, kui maailm ootab lääneriikide sõjalisi samme Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi vastu pärast laupäeval korraldatud keemiarünnakut Doumas, mis nõudis vähemalt 40 inimelu.

Julgeolekunõukogu hääletas seejärel maha Venemaa esitatud resolutsioonikavandi üle, mis näeb ette juurdluse alustamist Douma rünnaku suhtes. Kavandi vastu hääletas seitse riiki, teiste seas Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA, kelle sõnul ei oleks sellega loodud sõltumatut uurimismehhanismi. Hiina ja veel neli riiki toetasid Venemaa kavandit.

Haley sõnul oli Venemaa kavand mõeldud Assadi režiimi kaitsmiseks.

Resolutsioonide vastuvõtmiseks julgeolekunõukogus on vaja vähemalt üheksat poolthäält ning ükski alaline liige - USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina - ei tohi olla vastu.

Nebenzja, kes oli esmaspäeval hoiatanud tõsiste tagajärgede eest, kui USA peaks Süüria režiimi sõjaliselt ründama, kutsus päev hiljem Ühendriike "mõistusele tulema" ja rünnakust hoiduma. "Kui te langetate otsuse viia ellu ebaseaduslik sõjaline avantüür - ja me loodame, et te tulete mõistusele - siis tuleb teil selle eest vastutust kanda," lausus suursaadik.

Venemaa kavand ei lubaks süüdlasi tuvastada

Rootsi kutsus pärast hääletusi kahe resolutsioonikavandi üle nõukogu pidama suletud uste taga kohtumise enne hääletust teise Venemaa resolutsioonikavandi üle, mis avaldab toetust Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) uurimisele, kuid ei looks süüdlaste tuvastamiseks mehhanismi.

Julgeolekunõukogu lükkas kavandi hiljem viie poolt- ja kuue vastuhäälega tagasi. Kuus riiki jäi erapooletuks. Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA olid kavandi vastu.

OPCW teatas teisipäeval, et saadab "peatselt" oma uurimismeeskonna Süüria linna Doumasse, kus laupäeval korraldati arvatav keemiarünnak.

Esmaspäeval pani Venemaa julgeolekunõukogus veto USA esitatud resolutsioonikavandile, milles kutsuti algatama uurimist Douma keemiarünnaku suhtes.

OPCW moodustas 2014. aastal pärast korduvaid "kahtlustusi" keemiarelvade kasutamisest Süürias uurimismehhanismi (JIM), mis on nelja aasta uurinud enam kui 70 mürkgaasi väidetava kasutamise juhtu.

JIM tuvastas, et Süüria režiim kasutas 2017. aasta aprillis Khan Sheikhuni külas sariini.

Venemaa kasutas novembris kahel korral oma vetoõigust ÜRO Julgeolekunõukogus, et blokeerida uurimismehhanismi mandaadi pikendamist, süüdistades seda kallutatuses ja ebaprofessionaalsuses.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...