WTO: EL pole suutnud lõpetada Airbusi ebaseaduslikku toetamist

Euroopa Liit ei ole suutnud lõpetada ebaseadusliku riigiabi andmist lennukitootjale Airbus, teatas Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO).

Pilt: Scanpix

WTO: EL pole suutnud lõpetada Airbusi ebaseaduslikku toetamist

Euroopa Liit ei ole suutnud lõpetada ebaseadusliku riigiabi andmist lennukitootjale Airbus, teatas Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO).

WTO apelatsioonikogu otsus ei kuulu edasikaebamisele ning avab Ühendriikide jaoks tee kehtestada tasakaalustavad tollimaksud miljardite dollarite väärtuses Euroopa Liidu eksportkaupadele, vahendas BNS.

Vaidlus on kestnud juba üle kümne aasta ning Ühendriikide süüdistuste kohaselt tehti riigiabiga kahju USA lennukitootjale Boeing. Boeing teatas pärast otsuse avalikustamist, et selle tulemusel võidakse Euroopa Liidule kehtestada "aegade suurimad WTO loa saanud vastutariifid".

Boeingu hinnangul võivad tariifid mõjutada 18,6 miljardi euro väärtuses eksporte, mis on võrdne ebaseadusliku abiga, mida Airbus liidult sai. "Tänane lõplik otsus annab selge signaali: reeglite eiramist ja ebaseadusliku riigiabi ei tolereerita," teatas Boeing.

Siiski ei ole tariifide kehtestamine lihtne. USA peab kindlatele Euroopa kaupadele kehtestatavate vastumeetmete jaoks taotlema WTO luba, mille Euroopa Liit võib omakorda vaidlustada.

Euroopa Komisjon esitles end aga kui vaidluse võitjat. Komisjoni konkurentsivolinik Cecilia Malmström märkis, et otsusega lükati tagasi mitmed USA väited Boeingule tehtud kahju osas, mis võib mõjutada la WTO-lt vastumeetmete jaoks loa saamist.

"Täna lükkas WTO apellatsioonikogu, mis on WTO kõrgeim vaidluste lahendamise organ, lõplikult tagasi USA väited suurema osa EL-i poolt Airbusile antud toetuse kohta ning nõustus, et EL-i tegevus on suurel määral kooskõlas WTO esialgsete järeldustega. Eelkõige lükkas apellatsioonikogu tagasi enamiku USA väiteid, et see toetus on kahjustanud Boeingu õhusõidukite müüki," ütles Malmström pressiteate vahendusel.

"EL võtab nüüd kiiresti meetmeid tagamaks, et tema tegevus on käesoleval juhul täielikus kooskõlas WTO lõpliku otsusega. Samuti ootame huviga apellatsioonikogu peatselt tehtavat otsust selle kohta, kas USA tegevus on kooskõlas WTO järeldustega, mis käsitlevad valitsuse suurt ja püsivat toetust Boeingule," lisas ta.

Apellatsioonikogu leidis, et suurem osa USA vaidlustatud EL-i toetusest Airbusile lõppes 2011. aastal, märkis Komisjon, lisades et WTO eeskirjade kohaselt ei pea EL võtma edasisi meetmeid seoses riigi toetusega, mida enam ei eksisteeri.

Laadimine...Laadimine...