"Eesti Vabariik 100" juubeliprogrammis on üle 100 ürituse

"Eesti riik on ajalooliselt välja kasvanud kohalikest omavalitsustest. Seega on Tallinna linnavolikogu andnud suure panuse Eesti Vabariigi moodustamisse ja iseseisvuse taastamisse ning meil on suur rõõm tähistada riigi sajandat juubelit," sõnas EV100 Tallinna komisjoni esimees Mihhail Kõlvart.

Pilt: Albert Truuväärt
Eesti

"Eesti Vabariik 100" juubeliprogrammis on üle 100 ürituse (2)

"Eesti riik on ajalooliselt välja kasvanud kohalikest omavalitsustest. Seega on Tallinna linnavolikogu andnud suure panuse Eesti Vabariigi moodustamisse ja iseseisvuse taastamisse ning meil on suur rõõm tähistada riigi sajandat juubelit," sõnas EV100 Tallinna komisjoni esimees Mihhail Kõlvart.

8images


Eesti 100. juubeli kulminatsiooniks  on 24. veebruaril Tallinnas toimuvad üritused, kuid sellega juubelisündmused kaugeltki ei lõpe. Pidustused kestavad kuni Tartu rahu 100. aastapäevani, programmis on üle 100 sündmuse ja üle 600 kingituse tegemise.

"Seda sünnipäeva me loome kõik ühiselt kingitustega, mis me riigile toome, kuid juubeli üks fookusi on noored ja lapsed,“ ütles "Eesti 100" juhrühma liige Tiit Pruuli. "Sellisteks üritusteks pean saja tamme parkide rajamist või aktsiooni "Igal lapsel oma pill“, mille raames on Eesti noored saanud üle 1700 muusikainstrumendi, või "Laste Vabariiki“, mida on külastanud üle 30 000 lapse.“

20.veebruaril tasub pilgud suunata Haapsallu, kus peaminister annab üle riiklikud teadus- ja kultuuripreemiad. Järgmisel päeval, 21. veebruaril on president Narvas, 22. veebruaril sõidab valitsus väljasõiduistungile Viljandisse. 23. veebruaril möödub 100 aastat iseseisvusmanifesti ettelugemisest ja siis on tähelepanu keskmes Pärnu. Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril toimuvad kõige kesksemad üritused Tallinnas ja Tartus. Siis on Tallinnas kavas sõjaväeparaad ja lipu heiskamine Toompeal ning õhtul toimub Tartus Eesti rahva muuseumis presidendi vastuvõtt. 

Tallinna Linnavolikogu esimees ja EV100 Tallinna komisjoni esimees Mihhail Kõlvart meenutas, et täna, reedel 140 aastat tagasi toimusid Tallinnas esimesed linnaduuma ehk linnavolikogu valimised, uue kalendri järgi 7. ja 8. detsembril 1877. aastal. "Kümme päeva tagasi tähistati Toompeal saja aasta möödumist Eesti Maanõukogu otsusest tunnistada end kõrgeima võimu kandjaks Eestis, mis on oluline teetähis omariikluse sünniteel. Tallinna linnaduuma tekkimisest on maapäevani vaid 40 aastat. Muuhulgas on tähendatud, et Eesti riik on ajalooliselt välja kasvanud kohalikest omavalitsustest. Seega on Tallinna linnavolikogu andnud suure panuse Eesti Vabariigi moodustamisse ja iseseisvuse taastamisse ning meil on suur rõõm tähistada riigi sajandat juubelit."

Kõlvart nentis, et Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine kestab ühtekokku kolm aastat. "Oleme selle pika ja värvika teekonna alguses. "Kui sõnastada lühidalt Tallinna kava, siis võib seda iseloomustada sõnadega – me näeme, me tunneme ja me teeme." 

Kõlvarti sõnul on linna soov, et väärikast juubeliaastast kujuneks Tallinnas sündmusterohke ja emotsionaalne periood. "Eesti riigi juubeliaasta algab suure ühispeoga, mida korraldatakse riigi ja linna koostööna, kui aastavahetusel toimub kontsert "Sajaga juubeliaastasse" Vabaduse väljakul. ERRi otseülekande kaudu jõuab see ka kõikide eestimaalasteni." 

Juba praegu on meeleolu loomiseks Vabaduse väljakule rajatud võimsad valgusinstallatsioonid, kus vahelduvad lipuvärvidega valgussambad ja nn. Päikesejänkud ehk valgusvihud, mis väljakul lustivaid lapsi ja noori jälitavad või nende eest ära liiguvad. Lisaks on avatud ja avatakse järgmiseks kolmeks aastaks veel seitse erinevat valguslahendit. Lisaks sellele korraldavad Tallinna linnaosad veel omi juubeliüritusi. Kavas on ka rahvusvaheline üritus, kus Tallinna, Riia ja Vilniuse orkestrid esinevad kõigi Balti riikide pealinnade peaväljakutel.

Kõlvarti sõnul on välja käidud ka idee luua Tallinna juurde uus linna sümbol pildisein, mille taustal saaksid kõik soovijad ennast pildistada. Selleks, et välja selgitada, kus see pildisein peaks asuma ja mida sellel tuleks kujutada, on kavas korraldada konkurss. 

Kuna EV100 on pühendatud lastele ja noortele, siis on kavas rida kingitusi ja üritusi just neile mõeldes. Tallinna vanim lasteaed, Kopli lasteaed sündis samal aastal mil Eesti Vabariik. Sellest ajendatuna otsustas linn kinkida oma lasteaedadele Eesti riigi juubeli puhul uued mänguväljakud. Projekti "100 mänguväljakut Tallinna lasteaedadele" raames kerkib 126 uut mänguväljakut. 

Ka Tallinna päeva, 15. maid tähistatakse tuleval aastal kummardusena Eestile. Üks kesksemaid üritusi sel päeval on Tallinna õpilaste ühislaulmine Vabaduse väljakul, millest võtavad osa Tallinna koolide põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased.

Lasteaialaste laulupidu "SadaSäraSilma" toimub Vabaduse väljakul 1. juunil. Suurematele lastele korraldatakse 18. augustil noorte tänavakultuuri festival, mis toob nii osalejate kui külastajateni tänavatantsu, tänava korvpalli ja mini-jalgpalli säravad hetked, ehedad emotsioonid ja ambitsioonikad ning andekad noored. Lisaks võistlustele saab kuulda head muusikat, osa saada kunstist ja osaleda erinevates töötubades.

 Kuna naaberriigid Eesti, Läti ja Leedu tähistavad oma 100. sünnipäeva samal aastal, siis sel puhul toimuvad kõigi kolme riigi peaväljakutel ühised kontserdid. Balti riikide pealinnade orkestrite kontserttuur toimub 18.08-01.09 Riias, Tallinnas ja Vilniuses. Kingituseks naaberriikide pealinnadele paigaldatakse Riiga, Tallinnasse ja Vilniusesse ka kolme riigi lipuvärvides lillepeenrad. 

Lisaks lastele ja noortele ei jäeta tähelepanuta ka neid, kes lapseeast väljas – igal tallinlasel on riigi sünnipäevaga oma side ja seda saab tähistada nii üheskoos linna südames kui eraldi oma kodukohas. Juubeliaasta meeldejäävaks tähistamiseks toimuvad üritused üle linna – nii on iga linnaosa tulnud välja oma programmiga.

Eesti kunsti kuldaja näitusega "Rõõm Tallinna südames" Tallinna Raekojas tähistatakse lisaks Eesti Vabariigi 100. aastapäevale ka 100 aasta möödumist Tallinna saamisest riigi pealinnaks. Näitus annab tervikliku ülevaate 20. sajandi esimese poole Eesti maalikunstist.

 Tallinna EV100 pühendatud programmi eelarve on 1,3 miljonit eurot, lisaks Tallinna Kommunaalameti investeeringud erinevatele valguslahenditele ligi poole miljoni euro ulatuses. Kõik Tallinna linna sündmused on kokku kogutud ja leitavad EV100 kodulehel https://www.ev100.ee/, mida ka pidevalt täiendatakse uute kingituste ja sündmustega.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...