Vanalinnapäevad õpetavad iidsete meistrite oskusi

Vanalinnapäevad toovad linnasüdamesse rauda vormivad sepad, osavad puunikerdajad ja korvipunujad, mehised kivitahujad, maitsvaid saiu küpsetavad pagarid, punnispõsised klaasipuhujad ja teised meistrid.

Pilt: Scanpix

Vanalinnapäevad õpetavad iidsete meistrite oskusi

Kai Maran

Vanalinnapäevad toovad linnasüdamesse rauda vormivad sepad, osavad puunikerdajad ja korvipunujad, mehised kivitahujad, maitsvaid saiu küpsetavad pagarid, punnispõsised klaasipuhujad ja teised meistrid.

"Tänavu on vanalinnapäevade juhtlauseks "Meistrid läbi sajandite", sest on ju vanalinn meistrite kätetööna sündinudki," ütles vanalinnapäevade projektijuht Marje Jürgenson. "Meie eesmärk ongi tuua rohkem meistreid tagasi vanalinna, ka väljastpoolt Tallinna. Näiteks Börsi käigus ja lähedal asuva Suurgildi hoone platsil on oma käsitööga kohal meistrid üle Eesti. Tooteid saab nii osta kui ka oma kätega meistri juhendamisel valmistada."

Etendus Raekoja platsil

Päevade avarongkäik algab laupäeval kell 19.15 uuenenud Viru väravate piduliku avamisega. Mängib Kaitseliidu Tallinna maleva orkester ja ühises rongkäigus osalevad vehklemisklubi Tallinna Mõõk liikmed.

Viru väravatornid restaureeris linna tellimusel Trust Ehitus OÜ. "Võtsime tornide katusekivid maha, pesime ja sorteerisime," rääkis Trust Ehitus OÜ juhataja Urmas Aug. "Vahetasime välja ka tornide määndunud sarikad ning puhastasime ja värvisime üle mõlemad tuulelipud."

Torni kordategemisel puhastasid töömehed survepesuga põhjalikult müürikivid, seinad vuugiti ning puhastati ja värviti üle ka tornide sepispiirded. Vuugitäidet uuendati trepikäikudeski. "Jalakäijate läbikäiguosa katus sai uue punase antiikkivi," lausus  Aug. "Ülemine rida harjakive sai muinsuskaitse nõudel valgeks. Seda silmailuks lindude pärast, kes torni harjal istuda armastavad."

Pärast väravaüritust liigub rongkäik Raekoja platsile vanalinnapäevade avaetendust vaatama. Koreograaf Siim Tõniste lavastatud Polygon teatri ja Teatrikooli tantsuline visuaallavastus «Meistrimäng» algab Raekoja platsil kell 20. 

"Vanalinnapäevade ürituste täpne arv on seekord 502," ütles Jürgenson. "Võib öelda, et iga tund toimub midagi põnevat. Kõige põhjalikum programm on üleval vanalinnapäevade kodulehel ja trükitud on ka päevade programmivihikud. Trükisena on valminud veel vanalinna kaart, kus kõik ürituste asupaigad ning käsitöö- ja meistrikojad peale märgitud."

Abiks poolsada vabatahtlikku

Vanalinnapäevadel aitab teavet jagada ligi 50 vabatahtlikku. "Juba avapäeval võivad nad külalistele ulatada logoga õhupalli ja vanalinnapäevade kava. Samuti jagavad vabatahtlikud teavet Raekoja platsi lava lähedal infotelgis," rääkis vabatahtlike koordinaator Renate Gross, kelle sõnul on suurem jagu vabatahtlikest 15-22-aastased õpilased.

"Kindlasti saavad nad vanalinnapäevadelt kaasa  hea esinemiskogemuse, sest tänavu hakkavad vabatahtlikud uudse rollina ka eri lavadel esinejaid teadustama," lausus Gross. "Vabatahtlikke ootab ka korralik toitlustamine linna restoranides."

XXXIV Tallinna vanalinna päevad kestavad 6. juunini.

Saab mängida koos Eesti parimate jalgpalluritega ning kuulata võib Kongo räpparit.

Avapäeval, 30. mail kell 13 algab Vabaduse väljakul kogu maailma lastele pühendatud maailmapäev. Lusti pakuvad eri töötoad ja kontserdid, lisaks mängitakse koos Eesti parimate jalgpalluritega jalgpalli. Peaesineja on Kongo räppar Baloji ja üritust juhib linnateatri näitleja Henrik Kalmet.

Pühapäevane kirikupäev viib huvilised ringkäikudele vanalinna kirikutesse. "Kirikupäeval pakuvad eriprogrammi 14 vanalinna kirikut," ütles Jürgenson. "Ka sel päeval on esinema oodata mitmeid tuntud artiste. Raekoja platsil esineb kirikupäeval kell 20 Soome eurolaulik Nina Aström. Tund hiljem mõtiskleb Jaani kirikus sealse koguduse õpetaja Jaan Tammsalu, kitarridel mängib Robert Jürjenthal."

Veel on vanalinnadepäevade programmis lastepäev, tervisepäev, muuseumipäev, kunsti- ja teatripäev, muusikapäev ning vana aja päev.
Tänavune festival on ka ühe lava võrra rikkam – Tornide väljaku laval esinevad kõigil teemapäevadel noored talendid. Laste- ja noortealal on väljas mitmed atraktsioonid, osalema ootavad töötoad ja mängud.

Laadimine...Laadimine...