Paide linnarahvas on vastu psüühikahäiretega inimeste kodu rajamisele

Kavandatava korterelamu läheduses elavad inimesed tunnevad, et mingil määral pannakse neile ka vastutus psüühikahäiretega inimesi valvata. Elanikud on pahased, väites, et linn ei arvesta nende seisukohaga. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Paide linnarahvas on vastu psüühikahäiretega inimeste kodu rajamisele (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

Kavandatava korterelamu läheduses elavad inimesed tunnevad, et mingil määral pannakse neile ka vastutus psüühikahäiretega inimesi valvata. Elanikud on pahased, väites, et linn ei arvesta nende seisukohaga. 

Eeldatavasti valmib tuleval aastal Paidesse Mündi tee äärde korterelamu, mis saab koduks 24 psüühilise erivajadusega inimesele, kohalik rahvas on aga sellele vastu, vahendas BNS Järva Teatajat. 

AS Hoolekandeteenused plaanib sulandada selle tulevased elanikud kohalikku kogukonda. Korterelamu rajamine on tekitanud osas linnakodanikes aga meelehärmi. Linnarahvas on protestiks korterelamu rajamise vastu kogunud üle seitsmekümne allkirja. Inimeste peamine mure on enda ja teiste turvalisus. Et korterelamu soovitakse ehitada tiheda liiklusega kergliiklustee äärde, võib see mõne inimese hinnangul ohtu panna seal liikuvad lapsed.

Kavandatava korterelamu läheduses elavad inimesed tunnevad, et mingil määral pannakse neile ka vastutus psüühikahäiretega inimesi valvata. "Meie maja ees nad toimetavad, võib-olla teevad seal ka midagi sellist, mille pärast meie peame neid korrale kutsuma," sõnab paidelane Helen Trug.

Väidet, et patsiendid võtavad ravimeid ja nendega probleeme ei tule, ei taheta uskuda. Mündi tee elanikud avaldasid pahameelt ja väitsid, et linn ei arvesta nende seisukohaga. Ollakse seda meelt, et linna esindajad räägivad vaid ilusat juttu, kuid kindlasti leidub ka probleeme, mida avalikult ei mainita.

Mündi tänava elanikud tõid välja ka selle, et näiteks Valkla hooldekodus on kliendid koguni töötajaid rünnanud. AS Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd selgitas, et Valklas asub teenuseüksus inimestele, kes on erihoolekandeteenusele suunatud kohtu otsusega. "Need on inimesed, kes võivad olla endale ja teistele ohtlikud või kellele teised teenused ei sobi," sõnas ta Järva Teatajale. 

Mänd täpsustas, et eelmisel aastal oli Valklas kokku 138 klienti ja viidatud probleeme esines neist viiega. Ta selgitas, et Paidesse on mõeldud teistsugune teenus. "Siia soovime ehitada nelja korteriga elamu 24 psüühilise haigusega inimesele. Seda tüüpi haigused on tekkinud elu jooksul üle töötamise, sõltuvusprobleemide, trauma vms tõttu. Statistika kinnitab, et ööpäev läbi tuge saavad kliendid on täpselt sama ohutud kui ülejäänud," kinnitas ta.

Alates 2010. aastast on AS Hoolekandeteenused töötanud selle nimel, et sulgeda suured psüühiliste erivajadustega inimeste hooldekodud ning rajada nende asemele inimväärsete elamistingimustega väikesed ja hubased elamud. Siiani on suletud üheksa suurt kombinaadi tüüpi asutust, kolm ootavad veel oma järge. Paidesse tahab ettevõte ehitada nelja korteriga elamu ja igas korteris elaks kuus inimest. Korteritesse on kavandatud omaette magamistoad ja avarad elutoad, kus saab kokata, süüa, telerit vaadata ja muul moel ühiselt vaba aega veeta.

Kuna Mündi 5 tulevased elanikud vajavad oma igapäevategevuste juures abi, töötavad majas ööpäev läbi ka tegevusjuhendajad. Taotluslikult pole elamusse plaanitud ei sööklat, raamatukogu ega võimlat, et elanikel oleks võimalik veidi vaeva näha ja tavaelu elada. Nii kerkib maja kohta, kus kauplus, apteek, raamatukogu, päevakeskus, pank ja postiasutus asuvad jalutuskäigu kaugusel. Esimestena kolivad suletavatest hooldekodudest Mündi ja Aasa tänava nurgale kerkivasse korterelamusse inimesed, kes on praegu sattunud kodust ja lähedastest kaugele ning tahaksid tulla tagasi.

Hoone ehitust plaanib aktsiaselts alustada sügisel, et juba aasta pärast võiksid inimesed uude asupaika kolida.

Linnavalitsus on olnud muutusele avatud, kuna kõne all on enda Järvamaa inimesed. "Nad on samamoodi inimesed, nad on kellegi emad, isad, lapsed," sõnas Paide linnapea Priit Värk. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...