VIDEO JA FOTOD! Võimsa publikurekordi püstitanud PÖFF kuulutas välja võitjad

PÖFFi juht Tiina Lokk tänas publikut usalduse eest. "Mul on väga hea meel, et meie vaatajad on nii haritud ja oskavad hinnata ka Iraani või araabia maade filmikunsti," ütles ta.

Pilt: Henri-Kristian Kirsip / PÖFF

VIDEO JA FOTOD! Võimsa publikurekordi püstitanud PÖFF kuulutas välja võitjad

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

PÖFFi juht Tiina Lokk tänas publikut usalduse eest. "Mul on väga hea meel, et meie vaatajad on nii haritud ja oskavad hinnata ka Iraani või araabia maade filmikunsti," ütles ta.

Nii palju külastusi pole Pimedate Ööde filmifestival veel kunagi kogunud – kokku üle 90 000.

 

Senist rekordit ületab see rohkem kui 10 000 külastuse võrra. 90 000 piir alistus eile, kui festivali lõpuni jäi veel üks päev.

Ka publikuauhinna võitis tänavu esimest korda festivali ajaloos Iraani film, Narges Abyari "Täiskuu aegu".

18images

Festivali peaauhinna – 10 000 eurot – pälvis India päritolu Jaapani režissööri Anshul Chauhani film "Vastupidi". Müstilise allhoovusega mustvalges draamas leiab koolitüdruk Sora oma vanaisa asjade hulgast sõjaaegse päeviku, kus on kirjas, et kusagile kodu lähedale on peidetud aare. Ta hakkab seda otsima. Samal ajal ilmub linnakesse tagurpidi kõndiv kodutu ullike, kellest saab ootamatult Sora ja tema isa pingeliste suhete parandaja.

"Võimas ja müstiline lugu, mis seob uut ja vana Jaapanit. Filmi tegelaste arvates peaks minevik olema ammu maha maetud ja unustatud, ent ometi kerkib see ikka ja jälle pinnale, et kummitama jääda," resümeeris žürii, kes nimetas seda tõeliseks filmikunstiks.

Filmil on ka Eesti seos, sest selle on üles võtnud siinne operaator Max Golomidov.

Ka parima režissööri auhind läks Aasiasse. Filmi "Kalel (15)" eest võitis selle filipiinlane Jun Robles Lana. 15-aastane Kalel on HIV-positiivne ja peab tegema valikuid, mida ükski laps tegema ei peaks. Äärmiselt tundliku teemaga film võtab luubi alla vaese perekonna, ema ja tema kahe teismelise lapse elu ühiskonnas, mis ei hooli neist põrmugi ja on täis silmakirjalikkust, ebaausust ja petmist.

Žürii esimees, nimekas inglise filmilavastaja Mike Newell tõstis esile põhivõistlusprogrammi kõrget taset ja rõhutas, et PÖFF on üks väheseid festivale maailmas, kelle filmivalik on geograafiliselt ja temaatiliselt nõnda mitmekülgne ja julge.

Parima debüütfilmi auhinna sai Sloveenia režissööri Gregor Božiči film "Kastanimetsade lood" ja parima Balti filmi auhinna Leedu režissööri Tomas Vengrise film "Kodumaa".

23. Pimedate Ööde filmifestivali lõputseremoonia leidis aset Vene Teatris. Kuigi võitjad on selgunud, on festivali filme, sealhulgas võidufilmi, võimalik vaadata ka pühapäeval.

PÖFF 2019 AUHINNAD

PÕHIVÕISTLUSPOGRAMM

Žürii: Mike Newell (Suurbritannia), Rima Das (India), Kerem Ayan (Türgi), Lisa Carlehed (Rootsi), Pivio (Itaalia), Fabrizio Maltese (Itaalia)

Grand prix – parim film:
"Vastupidi" / "Kontora"
Režissöör Anshul Chauhan
Jaapan

Žürii põhjendus: "Võimas ja müstiline lugu, mis seob uut ja vana Jaapanit. Filmi tegelaste arvates peaks minevik olema ammu maha maetud ja unustatud, ent ometi kerkib see ikka ja jälle pinnale, et kummitama jääda. See on ka ühe tavalise Jaapani perekonna portree, mis näitab pinna all olevaid pingeid. Ootamatute ja häirivate kujundite poolest rikas film on hämmastavalt mitmekihiline – tõeline filmikunst."


Parim režissöör:
Jun Robles Lana
"Kalel (15)" / "Kalel, 15"
Filipiinid

Žürii põhjendus: "Töötades paljude enamasti väga noorte näitlejatega, on režissöör teinud filmi, mis näib tungivat sügavale tegelaskujude igapäevaellu. Film paljastab hirmuäratava haava, mille on jätnud aidsi plahvatuslik levik noorte filipiinlaste seas. See on kirglik ja murelik film eludest, mida meie siin läänes mitte kunagi ei näe."


Parim stsenaarium:
"Kuldsed hääled" / "Golden Voices"
Evgeny Ruman ja Ziv Berkovich
Iisrael

Žürii põhjendus: "Elulise loo rääkimise eest üdini eluliste tegelaste kaudu. Kohe esimestest kaadritest peale olete neist sisse võetud ja ootate, mis nendega edasi juhtub. Tasakaalustatult ja kaasahaaravalt räägitakse üht väga erilist lugu."


Parim naisnäitleja:
Alina Serban
"Mustlaskuninganna" / "Gipsy Queen"
Režissöör Hüseyin Tabak
Saksamaa-Austria

Žürii põhjendus: "Näitleja sulandub ihu ja hingega oma tegelaskujusse, kelle mängimine eeldab füüsiliselt ülinõudlikku ettevalmistust."


Parim meesnäitleja:
Cavan Clerkin
"Musklimehed" / "Muscle"
Režissöör Gerard Johnson
Suurbritannia

Žürii põhjendus: "Ebatavalisse olukorda sattunud tavalise mehe suurepärase kujutamise eest. Ja suurepärase ümberkehastumise eest."


Parim operaator:
Richard Wong
"Tagasi kodus" / "Coming Home Again"
Režissöör Wayne Wang
USA-Lõuna-Korea

Žürii põhjendus: "Oskuse eest anda elegantselt minimalistlike visuaalsete kujundite kaudu edasi loo pinget ja tegelaste meeleheidet, pakkudes ettekujutust, mida tähendab tõeline operaatorikunst."


Parim muusika:
Yuma Koda
"Vastupidi" / "Kontora"
Režissöör Anshul Chauhan
Jaapan

Žürii põhjendus: "Oskuse eest luua äärmiselt täpse ja minevikule viitava moodsa orkestrimuusika kaudu filmi läbiv pingeseisund."


DEBÜÜTFILMIDE VÕISTLUSPROGRAMM

Žürii: Ruben Mendoza (Kolumbia), Şebnem Hassanisoughi (Türgi), Arsen Anton Ostojić (Horvaatia), Michael J. Werner (Hongkong), Miae Choi (Lõuna-Korea)


Parim film:
"Kastanimetsade lood" / "Zgodbe iz kostanjevih gozdov"
Režissöör Gregor Božič
Sloveenia-Itaalia

Žürii põhjendus: "Kõikvõimalike uute formaatide ja platvormide ning pidevalt kiirustava elurütmiga ajastul on hea anda see auhind filmile, mis hoiab kõrgel vana hea filmikunsti tõrvikut. Reaalne, maagiline, poeetiline, aga ka julm lugu annab edasi surma ootamise väärikust, kui elu mööda tuhiseb. Ilusasti üles võetud ja monteeritud film, mis tunneb osadust väga eriliste inimeste, maastike ja keskkonnaga. Justkui oleks söönud maalt pärit ehedat toitu, millel on pikk kastanine järelmaitse."


Eriauhind:
"Otsijad" / "O Buscador"
Režissöör Bernardo Barreto
Brasiilia

Žürii põhjendus: "Stsenaariumi eest, milles ühe tavalise perekonna kokkutuleku näitel ja tormilise poliitilise ajastu taustal avatakse ebavõrdsete inimsuhete võrgustik. Luua on õnnestunud erineva sotsiaalse päritoluga usutavad tegelaskujud ja veenev lugu, mis leiab aset reaalajas."


Eriauhind:
"Lillede nimed" / "Los Nombres de las Flores"
Režissöör Bahman Tavoosi
Boliivia-Katar-USA-Kanada

Žürii põhjendus: "Suurepärase kaameratöö eest, mis maalib poeetilise pildi kõrgel Andides asuva eraldatud küla keskkonnast, inimestest ja atmosfäärist. Me olime rabatud, kuidas kaamera annab edasi valgust, aega, tuule puhumist, mägesid, tekstuure ja elu hingust."


BALTI FILMI VÕISTLUSPROGRAMM

Žürii: Leslie Felperin (Suurbritannia), Ricardo J. Méndez (Saksamaa) ja Milja Mikkola (Soome)

Parim film:
"Kodumaa" / "Gimtine"
Režissöör Tomas Vengris
Leedu-Läti-Saksamaa-Kreeka

Žürii põhjendus: "Välismaal üles kasvanud ja nüüd kodumaale naasva teismelise silmade kaudu räägitakse lugu inimestest ja kultuuridest, mis asuvad millegi vahepeal. Tänu spontaansetele ja ehedatele osatäitmistega annab see tihedaks komponeeritud debüütfilm edasi seda, mis tunne on olla kohe teismeliseks saav laps, kes korraga kuulub ja ei kuulu perekonda, kes on oma uuel kodumaal korraga kodus ja võõrsil."


VÕISTLUSPROGRAMM "PÕHJUSEGA MÄSSAJAD"

Žürii: Ilkka Matila (Soome), Ahmet Kenan Bilgiç (Türgi), Mirtel Pohla (Eesti)


Parim film:
"Pidusöök" / "Feast"
Režissöör Yunxing Nie
Hiina

Žürii põhjendus: "Filmi eest, mis paistab silma oma julge ja professionaalse kunstilise visiooni poolest. Režissööril on hämmastav oskus köita kinematograafiliselt kokku eri ajad, kohad ja reaalsused. Ajal, kui võtab võimust riikide vaesustav poliitika, ignoreeritakse süütute inimeste vastu kasutatavat vägivalda, väljendusvabadust ja nende õigust valida eluviisi, anname auhinna filmile, mis käsitleb sotsiaalseid, poliitilisi ja seksuaalseid tabusid filmikunsti maagia abil."


Parim lühifilm:
"Surevate kalade vaikimine" / "The Silence of the Dying Fish"
Režissöör Vasilis Kekatos
Kreeka

Žürii põhjendus: "Oskuslik filmikunsti vahendite kasutamine, et anda originaalne puudutus ühele vanale loole. Osatäitjad, operaatoritöö, muusika ja heli moodustavad kütkestava atmosfääri sellele sügava teemaga filmile."


PUBLIKUAUHIND

"Täiskuu aegu" / "Shabi Ke Maah Kamel Shod"
Režissöör Narges Abyar
Iraan


AASIA FILMIKUNSTI EDENDAMISE VÕRGUSTIKU (NETPAC) PARIMA AASIA FILMI AUHIND

Žürii: Siddiq Barmak (Afganistan), Kanat Torebay (Kasahstan), Jaanis Valk (Eesti)


"Kuldsed hääled" / "Golden Voices"
Režissöör Evgeny Ruman
Iisrael

Žürii põhjendus: "Ausa ja lihtsa loo eest, mis puudutab inimese ja tema väärtuse kõige keerulisemaid nurki, nostalgiline reaalsuse kujutamine ja suurepärased osatäitmised."


RAHVUSVAHELISE FILMIKRIITIKUTE ÜHINGU (FIPRESCI) PARIMA DEBÜÜTFILMI AUHIND

Žürii: Daria Badior (Ukraina), Joanna Orzechowska-Bonis (Prantsusmaa), Aurelia Aasa (Eesti)


"Rüüstatud" / "Looted"
Režissöör Rene Pannevis
Suurbritannia

Žürii põhjendus: "Võimas film, mis tõuseb esile oma hämmastava energia, suurepäraste osatäitmiste ja sotsiaalse konteksti poolest."


OIKUMEENILISE ŽÜRII AUHIND

Žürii: Andres Põder, Regina Hansen, Madis Kolk, Marge-Marie Paas

"Mustlaskuninganna" / "Gipsy Queen"
Režissöör Hüseyin Tabak
Saksamaa-Austria

Žürii põhjendus: "Oikumeenilise žürii preemia saab film, mille idee toetab kristlikke ja üldinimlikke väärtusi, empaatilist ja üksteisega arvestavat elukorraldust ja elu pühadust. See on film, mis toetab vaatajat isiklike valikute tegemisel ja mille muudavad mõjuvaks tugev stsenaarium ja tugevad näitlejatööd. Filmi peategelane on kõigi kriteeriumide järgi liigitatav kaotajate sekka, kuid ometi keeldub peategelane ohvri rollist, püüdleb edasi ja nõuab ka teistelt lugupidavat ja väärikat kohtlemist. Üha edasi püüeldes, oma põhimõtetele kindlaks jäädes kummutab ta ümbruskonna eelarvamused ja tõestab, et kuninganna ei pea olema vaid sünnipärane tiitel."


ELUTÖÖAUHINNAD

Andrei Kontšalovski (Venemaa) ja Enn Säde (Eesti)


NOORTE- JA LASTEFILMIDE FESTIVAL JUST FILM

Grand prix – parim film:
"Metsa boyz" / "Boyz In The Wood"
Režissöör Ninian Doff
Suurbritannia


Euroopa Lastefilmide Assotsiatsiooni auhind:
"Binti"
Režissöör Frederike Migom
Belgia


PÖFF SHORTS

Euroopa Filmiakadeemia parima lühifilmi kandidaat:
"K. Marxi tänav 12"
Režissöör Irine Jordania
Gruusia

Laadimine...Laadimine...