Aastavahetusel saab Tallinnast odavama majutuse kui mujalt Eestist

Kaunis tuledesäras vanalinn on igal aastal olnud suur turismimagnet, mis kutsub külalisi Tallinnas ööbima ja siinse eluolu karget ilu nautima. Kuigi sel aastal keelab koroonaaeg suuri pidustusi korraldada, aitas Tallinna jõuluprogramm siiski pisut külalisi pealinna meelitada. Tallinna hotellides võib aga toa saada soodsamalt kui kunagi varem.

Pilt: Dmitri Povilaitis

Aastavahetusel saab Tallinnast odavama majutuse kui mujalt Eestist

"Kindlasti aitas Tallinna jõuluprogramm ka restorane ja hotelle, sest ka kohalikud inimesed jäid näiteks pärast teatris-käiku pealinna ööbima, öeldes, et soovivad niimoodi hotelle toetada,“ sõnas EHRL juhatuse esimees Ain Käpp. "Nüüd jääb tõesti hotellides külalisi veel vähemaks, sest linnas üldse mingit tegevust ei toimu, siis pole ka enam ju põhjust pealinna tulla.“

Kui veel novembri alguses oli lootus, et eestimaalased tulevad väikesele talvisele jõulureisile Tallinna ja aitavad muu hulgas hotellis ööbides kaasa turisminduse elushoidmisele pealinnas, siis hilissügisel pidevalt kasvavate koroonanumbrite tõttu siseturism pealinnas siiski kuigi suurt hoogu sisse ei saanud.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu (EHRL) juhatuse esimehe Ain Käpa sõnul tõi pealinna jõuluprogramm hotellidesse siiski ka külalisi juurde.

Kui linnas tegevust ei toimu, jäävad ka hotellid tühjaks

Internetis hotellide hindu vaadates on näha, et hotellitoa saab praegu väga soodsalt, sest turiste pealinnas praktiliselt pole.

Nüüd jääb tõesti hotellides külalisi veel vähemaks, sest linnas üldse mingit tegevust ei toimu, siis pole ka enam ju põhjust pealinna tulla. Jah, võib-olla see väike segment, kes sõpradele külla tuleb ja ei soovi jääda sinna diivani peale magama, vaid võtab hotellitoa, aga selliseid inimesi pole väga palju, ütles Käpp, et hotell on ju lihtsalt turismi üks osa.

Käpp ütles, et turisminduse ja hotellide olukord Tallinnas on tõesti äärmiselt raske: Täna ei ole kahjuks teada, millised on riigi toetusmeetmed. Kui me tagasi vaatame, siis märtsikuust alates on eelkõige just Tallinnas asuvad hotellid väga keerulises olukorras ja keskmised käibed on olnud kokku 80% väiksemad ehk kui mõelda, milliste pingutustega on see periood läbi tehtud, et hotellis mõni tuli põleks ja nüüd – viimased piirangud ka otsa… Jah, on väga keeruline.

Ja restoranidel samamoodi, kuigi mõned restoranide juhid ise on öelnud, et pigem on täielik sulgemine isegi parem meede, kui tunni aja kaupa avamisaega vähendada, sest sellest ei ole ka midagi kasu, sõnas ta, et endiselt on vaja inimestele maksta töötasud ja üür, laenud-liisingud ning maksta kütte eest.

Ta lisas, et aastavahetus on Tallinnas tavaliselt parim aeg: Headel aegadel on ju olnud jõulud pigem natuke vaiksemad, sest inimesed reisivad sellel perioodil, aga aastavahetus on tänu Venemaalt siia saabunud külalistele jaanuari esimesel nädalal, mil on nende jõulud, selle perioodi üks kõrgaeg, sõnas ta, et lõppeva aasta hea alguse katkestas tänavu märtsist alanud eriolukord.

Tänavu jääb see kõrgaeg ära. Ma täpselt neid numbreid ei oska praegu öelda, aga arvatavasti jäävad hotellid praktiliselt tühjaks ning paljud kaaluvad, kas maja üldse kinni panna või mitte. Aga ka suletud majaga jäävad väga suured kulud ja mitte sellepärast, et reservid on otsas, aga otsas on ka lisalaenud ning paljudel on ajatatud maksud, sõnas ta, et majanduslik olukord pole praegu kellelgi kiita.

Tallinna jõuluprogrammist oli abi ka hotellidele

Ain Käpp ütles, et Tallinna jõuluaegne programm oli hästi korraldatud: Jõulutulede ja -valgustusega kaunistaud vanalinn kõikide oma sündmustega oli väga hea algatus, millest võiks ka tulevikus hea traditsioon saada.

Tavaolukorras võikski selline jõulutava jätkuda kuni jaanuari 10. kuupäevani välja ning jõulu- ja aastavahetusaeg võiks lõppeda suure toidufestivaliga, sest jaanuar-veebruar on alati kõige vaiksemad ajad Tallinna turismis, sõnas ta, et kõik sellised tegevused, millesse kaasatakse ja kutsutakse kohalikke inimesi, on väga tervitatavad.

Käpp möönis, et 28. detsembrist kehtima hakanud piirangud, millega sulgeti muuseumid, restoranid ja teised meelelahutusasutused, mõjutavad ka hotellide külastatavust, aga jõuluaeg tõi hotellidesse pisut ka külalisi juurde.

Turismisektoril pole valitsuse meetmete kohta veel infot

Kui osa restoranide ja meelelahutuskohtade omanikke on avaldanud arvamust, et praegusi lauspiiranguid oleks võibolla pidanud ikkagi veel proovima edasi lükata kuni õigeusu jõulupühade lõpuni pärast 6. jaanuari, siis Käpp ütles, et spetsialistidega koos tehtud otsuseid tuleb usaldada.

Mina tahan ikkagi öelda, et usaldame oma valitsust ja spetsialiste, kellega koos on uued piirangud tehtud, sest täna on ju meie meditsiinisüsteem tublilt vastu pidanud ja inimesed on väga kohusetundlikud. Nii et kui mõelda, kui palju see oleks veel kahju toonud, kui need piirangud oleks olnud juba detsembri algusest alates olnud, siis tuleb sel aastavahetus ka kuidagi hakkama saada, sõnas ta, et tuleb leida lahendused, kuidas turismisektorit elus hoida ja aidata.

Samas möönis ta, et temal pole praegu seda infot, kuidas valitsus turismisektorit aitab: Viimati eraldas valitsus reservist 5 miljonit eurot just nimelt enim kannatanud turismi, hotellide toetamiseks, ka see meede ei ole praegu ellu rakendunud, sõnas ta, et infot, kuidas edasi minna, oodatakse Tallinna turismisektoris pikisilmi.

Viimati oli selline number, et kas 11 või 12 hotelli on ajutiselt või vähem ajutiselt Tallinnas uksed sulgenud ja üle 60% inimestest on juba koondatud, selles mõttes sektor reageerib ja püüab hakkama saada, mitte ei oota meetmeid, sõnas ta, et päriselu on selline, et ei ole ka piisavalt koondamisrahasid.

Ka koondamine on teatavasti ju päris kulukas ettevõtmine, ja teisalt, kõik täna töölepingus lubatud punktid, millega saab ajutiselt muuta töökoormust, on juba rakendaud eelmise aasta märtsist, nii et tuleb füüsiliselt 12 kuud ära oodata ja siis edasi vadata, mida tasub teha, ütles Käpp.

Tuleviku suhtes on EHRL juhatuse esimees siiski optimistlik: Ma olen kindel, et kevadel saame turismi nooleotsa uuesti üles, nii et saame hakata turismisektorit kivi kivi haaval üles ehitama ja see keeruline aeg tuleb praegu lihtsalt üle elada.

Uued piirangud mõjutasid ka jõuluaega

Hestia Hotel Groupi tegevjuht Kaisa Mailend ütles, et pea kogu käesolev aasta on olnud Tallinna hotellide jaoks väga-väga raske ja keeruline ja ka jõulud pole selles suhtes olnud erand.

Ta sõnas, et 23. detsembril kehtestatud uued piirangud, mis Harjumaal ja Tallinnas hakkasid kehtima 28. detsembril, mõjutasid ka jõuluaega: Iga uus piirang mõjub hetkelise paanikana külastajale ja samuti ka meie hotelli töötajaskonnale. Ebakindlus oma töökoha ja mure tuleviku pärast on suur, sõnas Mailend.

Hotellid jõuluperioodil olid suuresti tühjad, meie tavaklient on välisturist või äriklient. Ühtesid pole juba ammu olnud ja teisi seoses pikkade pühadega ei näe me enam nädalaid, kuid nüüd ilmselt kauem, ütles ta, et praegused piirangud raskendavad olukorda veelgi.

Nädal tagasi oli tellimusi hotellides ca 35% ümber, tänaseks on see kahanenud 10%-ni. See kindlasti muutub, aga mitte paremuse poole, sest ikkagi on neid, kes pole piirangutest kuulnud või avastavad, et olid broneeringu unustanud, kommenteeris ta, et kriis on selline, kus külastaja ei suuda asju ette näha ja tegeletakse vaid esmatähtsaga.

Hotellid saavad pakkuda ainult majutusteenust

Detsembri lõpus Tallinnas ja Harjumaal kehtima hakanud uued piirangud sulgesid ka hotellide restoranide uksed. Kuidas külastaja siis hotellis süüa saab?

Me ei saa rääkida toitlustamisest või toiduteenuse pakkumisest, see on puhtalt tühja kõhu vajaduse rahuldamine kaasavõetava toidupaki näol, ütles Hestia hotellide tegevjuht.

Mailend ütles, et alates kriisi algusest märtsist kuni tänaseni on kontserni piires koondatud ca 60% töötajaid. Kogu meeskond on viidud miinimumini, enam pole koondada juhul kui hotelle ei sulge, sõnas ta.

EHRL tegevjuht: turism ja külalislahkus jäävad oluliseks ka tulevikus

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Maarika Honkonen ütles Eesti Tööandjate Keskliidu saates, et turism ja külalislahkus jäävad oluliseks ka järgmises normaalsuses. Selle jaoks, et sektor ellu jääks, tuleb riiklikult tegutseda juba täna ja anda riigi poolt selgeid sõnumeid, sõnas ta.

Turismi panus on oluliselt laiem, kui me seda arvame või igapäevaselt teadvustame. Reisimise kaudu saame me uusi teadmisi ja arusaamist teistest kultuuridest ning külastajate vastuvõtmisel toimib sama efekt vastupidi, õpitakse tundma meid, luuakse suhteid ja sidemeid nii riikide vahel kui ka majanduslikult, rõhutas ta, et ettevõtjad ootavad valitsuselt konkreetseid otsuseid sektori kriisitoetuste osas ja selget kommunikatsiooni.

Soodsalt öö hotellis!

Veebilehelt VisitTallinn leiab Tallinna hotellide jõulupakkumised.

Näiteks hotellis Palace saab kaks inimest veeta öö kaheinimesetoa hinnaga alates 80 eurost. See hind ei ole kehtiv küll aastavahetusel 31.12.2020, aga tuba on sellise hinnaga võimalik broneerida majutumiseks kuni 30. aprillini.

Hotellis Viru saab üks broneerida kuni 30.12.2020 toa üheks ööks kaheinimesetoas 48 euroga. Hotellis Metropol saavad kaks inimest veeta ühe öö 79 euroga.

Hestia hotellides on aastavahetuse perioodil kahe inimese toa öö hind 41–62 eurot olenevalt hotellist.

Tallinna hotellid pakuvad soodsalt ka romantikapakette.

Vaata Tallinna hotellide pakkumisi täpsemalt SIIT.

Millised piirangud kehtivad Tallinnas kuni 17. jaanuarini

28. detsembrist kuni 17. jaanuarini kehtivate piirangute raames Harjumaal ja Ida-Virumaal on meelelahutusteenuste osutamine keelatud igal pool, nii kasiinodes, bowlingu ja piljardisaalides, täiskasvanute klubides kui ka majutusasutuste ruumides.

Majutusettevõtted tohivad jätkuvalt pakkuda majutusteenust, aga klientidele peavad olema suletud kõik toitlustusettevõtete müügi- ja teenindussaalid. Toidu kaasamüük ning sellega seotud kullerteenus jääb lubatuks.

Külastajate jaoks peavad uksed sulgema kõik spordiobjektid, seal hulgas spordiklubi, saunad, spaad, basseinid, veekeskused ja ujulad. Piiranguid ei kohaldata professionaalsetele sportlastele, sealhulgas meistriliiga võistkondadele, koondislastele ja koondise kandidaatidele. Samuti ei kehti piirang erivajadustega inimestele.

Keelatud on avalikud koosolekud ja üritused, seal hulgas konverentsid, teatrietendused, kontserdid ja kinoseansid siseruumides. Külastajate jaoks peavad olema suletud ka muuseumid ja näitusasutused. Õues tohib avalikest üritustest ja koosolekutest osa võtta kuni 10 inimest.

Sisetingimustes on keelatud noorsootöö, huvitegevus ja –haridus, täienduskoolitus ja –õpe, samuti sportimine ja treenimine. Õues on kõik need tegevused lubatud kuni kümneliikmelisele rühmale ja treenerile.

Lasteaiad ja lastehoiud jäävad avatuks, kuid järgida tuleb terviseameti ja kohaliku omavalituse poolt antavaid suuniseid viiruse leviku tõkestamiseks.

 

 

Laadimine...Laadimine...