Arco Vara juht Tamm: kriisis kinnisvaraturul otsustage oma kaine peaga

Arco Vara kinnisvabüroo tegevjuht Elari Tamm julgustab inimesi, et nood oma kodu kriisi ajal ning hinnalanguse hirmus üle-pea-kaela müüma ei hakkaks. Ta soovitab säilitada kainet meelt ning oma peaga mõelda, mida teha.

 

Pilt: Erakogu

Arco Vara juht Tamm: kriisis kinnisvaraturul otsustage oma kaine peaga (2)

Enn Tosso

Arco Vara kinnisvabüroo tegevjuht Elari Tamm julgustab inimesi, et nood oma kodu kriisi ajal ning hinnalanguse hirmus üle-pea-kaela müüma ei hakkaks. Ta soovitab säilitada kainet meelt ning oma peaga mõelda, mida teha.

 

Töötasite kaksteist aastat tagasi suure kriisi ajal samuti kinnisvarabüroos ning kriisikogemus on seega olemas. Kui võrdlete toonast võlakriisi, mis jättis kinnisvaraturule väga rasked jäljed ning tänast koroonakriisi, millised on peamised erinevused?

Kaksteist aastat tagasi alanud kriis oli teistsugune. Neid inimesi, kes olid ennast üle laenanud oli palju-palju rohkem. Töötuks jäädes sattusid nad toona kohe suurde hätta. Pangad olid andnud paljudele laenu, kellele poleks seda tohtinud teha. Oluline erinevus toonasega on nüüd selles, et valitsus pakub riigipoolset abi palgatoetuse näol. See võimaldab lööki pehmendada. Hetkel ei ole ju täielik tööpuudus, vaid osades ärides on töökätest vägagi puudu.

Miks inimesed sellegipoolest hirmul on?

Jah, see on impersonaalne hirm tuleviku ees, mis on meile inimlikult omane. Otsime kindlustunnet. Kardetakse kodu kaotada ning lageda taeva alla jääda.  Tegelikult pole tarvis karta, kui kinnisvara hinnad langevadki. Kodu pole investeering, kodu on kohustus. Kui kodul pole laenu peal, pole üldse mõtet karta lühiajalist hinnalangust. Kui laen on küll võetud, ent töö ja sissetulek säilivad, pole samuti tarvis karta. Samuti on võimalik kodu üürida.

Mida siis inimesed kardavad?

Asi on selles, et kodu ei pea olema ostetud, ka üürikorter võib olla kodu. Eesti inimestesse on juurdunud arusaam, et kui kodu pole sinu omandis, siis sa polekski täisväärtuslik inimene. Seda kardetakse. Kuid see arusaam muutub. Üürikodud saavad tulevikus ka Tallinnas  suurema osakaalu, eriti kui korteriomanikeks on fondid, kes annavad turvaliselt ja pikaks ajaks üürile. Inimesel pole mingit kohustust kodu osta, üürimine annab suurema paindlikkuse, kasvõi kriisi olukorda, kui kallim üürikodu vahetada odavama vastu.

Sellegipoolest küsitakse ja suisa nõutakse kõikide kinnisvarainimeste käest ennustusi, et mis kinnisvaraturust saab? Mis saab minu korteri hinnast?

Jah, see on loogiline, et inimesed soovivad teada tulevikku. Praeguse koroonakriisi ajal on aga võimatu kindlalt öelda, mis saab. Siiski saame erinevaid stsenaariume läbi mängida, teha hüpoteese, mis saab ühel või teisel juhul. Inimesed soovivad saada garantiisid, et kõik saab korda suveks või sügiseks või talveks ja normaalne elu taastub. Selline garantii on illusioon, mida ei saa anda mitte keegi, kui ta pole just kõigevägevam Jumal. Elama peame oskama ka täna, sellega, mis meil on.

Kinnisvara on näidanud samas läbi ajaloo ennast väga hea investeeringu ja varana, mida tasub osta.

Mis on parim soovitus säärases tundmatus olukorras?

Inimene peab tegema otsuse oma peaga, analüüsida tuleb mitte otsust ennast, vaid mõelda tasub otsuse tagajärgedele. Kas ja milliste tagajärgedega lepitakse? Samuti ikka päev haaval tegutsemine, mitte ette muretseda. Eestlased on tublid tööinimesed, nad leiavad alati lahendusi, isegi keerulistes olukordades.

Kui inimene on jäänud või kohe jäämas töötuks ning tal on korterilaen. Arusaadavalt tekib ärev kihk kodu kibekiirelt ära müüa, sest poole aasta pärast võib olla hind kukkunud. Kas kiirmüük on põhjendatud?

Kiirmüük on kõige viimane võimalus. Esiteks on võimalik saada laenupuhkust ning keskenduda uue töö otsingutele. Kodu müümine võib inimesele muu hulgas ka psühholoogiliselt väga halvasti mõjuda. Muidugi on iga juhtum ja inimene erinev.

Läheme siis konkreetseks. Kui inimene on töötanud kõrge palga eest tippkokana, ent restoran on kinni ja jääbki kinni. Sama saatusega ametivendi on linnas kümneid või sadu. Inimesel on laenuga ostetud kallis korter. Mida ta peaks tegema?

Jah, kui kodu on ostetud üle oma võimete, sissetulekut ning sääste pole ja nende taastamiseks läheb liiga palju aega,  siis tuleb muidugi müüa ja valida üürikodu. Ja mida kiiremini sellises olukorras müüa, seda parem. Põhjus pole mitte ainult hinnalanguses, vaid kindlasti peaks vältima pangale võlgu jäämist.

Miks?

Kui pangale ollakse pikemalt võlgu jäädud ning suhted on läinud pangaga sassi,  müüakse korter täitemenetluse oksjonil, kus kaotab inimene rahaliselt väga palju. Täitur ei müü vara turuhinnaga, vaid enampakkumisel, kus hind kujuneb madalam, kui vabal turul. Kindlasti tasub müüa ise või kinnisvarabüroo abiga enne, kui võlg on liiga suureks kasvanud ja mängu tuleb kohtutäitur.

Kui aga inimene jälgib uudiseid ning vaatab kinnisvara hindade ajalugu, siis võib tal tekkida mõte hakata hobispekulandiks. See tähendab siis kriisi ära kasutada ning müüa oma kodu kohe maha, oodata hinnalangust ning osta odavamalt tagasi samaväärne või hoopis magusam tükk. Kuidas sellisesse plaani suhtuda?

See on kasiinomäng, mida kindlasti ei soovita.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...