Koroona viis kinnisvara ostuhinna üles ja üürihinna alla

"Kui enne koroonakriisi liikus palju vaba raha riigist turismina välja, käidi restoranides ja pidudel, siis nüüd istuvad inimesed kodus ja vaatavad, kuidas oma elutingimusi parandada," ütles 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.

Pilt: Scanpix

Koroona viis kinnisvara ostuhinna üles ja üürihinna alla

Pealinn

"Kui enne koroonakriisi liikus palju vaba raha riigist turismina välja, käidi restoranides ja pidudel, siis nüüd istuvad inimesed kodus ja vaatavad, kuidas oma elutingimusi parandada," ütles 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul on üldine sisetarbimine Eestis meeletu, tehnika- ja ehituspoodides käis kuni sulgemiseni korralik ostlemine. Kinnisvaraturul on uute korterite nõudlus väga kõrge, kuid pakkumiste arv oli nii madal viimati 2006. aastal.

"Ka kinnisvaraturg on viimased pool aastat olnud aktiivne ning ostjate vahel on toimunud isegi oksjone. Müügiperioodid on lühikesed ning hinda alla kaubelda pole üldjuhul väga mõtet – korter ostetakse kellegi teise poolt lihtsalt kiirelt ära," ütles Vahter.

"Kui enne koroonakriisi liikus palju vaba raha riigist turismina välja, käidi restoranides ja pidudel, siis nüüd istuvad inimesed kodus ja vaatavad, kuidas oma elutingimusi parandada," tõi Vahter näite.

1Partneri juhi sõnul külmutasid paljud arendajad aasta tagasi mitmeid projekte ning kuna ehitus on vähemalt aastane protsess, siis jõudis tekkinud katkestus nüüd turule.

"Paljud arendajad on siiamaani ettevaatlikud, aga neil, kes eelmisel kevadel hooga edasi tegutsesid, läheb müük hästi," lisas Vahter.

Uusarenduste hinnad muudkui kerkivad

"Uute korterite hinnad praegu pigem tõusevad. Ühest küljest nõudluse, kuid ka kasvanud sisendhindade tõttu. Ehitusmaterjalid kallinevad, samuti ei pääse riiki koroona tõttu välisehitajad ning kohalik tööjõud on kallim," ütles Vahter.

"Kinnisvaraportaalides olevate kuulutuste väga madala arvu taga võib osalt olla ka praktiline põhjus. Kuulutusteportaalide hinnad on pidevalt kallinenud ning seetõttu osad inimesed ja maaklerid oma kuulutusi ilmselt enam ei dubleeri ning pigem panevad info üles ühte portaali. Samas on kuulutuste arv paari aasta taguse ajaga langenud poole võrra, mida ainult portaalide kallinenud hinnakirjaga selgitada ei saa," ütles sõnas Vahter.

Kinnisvaraeksperdi sõnul defitsiit sügiseks suureneb „Teisest pensionisambast võtab praeguse seisuga raha välja 100 000 inimest, kellest osad kasutavad vaba ressurssi ka uue kodu sissemakseks. Kinnisvaraturu tervisele oleks kõige parem tasakaal ostjate ja müüjate vahel, aga kuna Tallinna elanike arv kasvab ning uusarendusi kerkib loiult, siis võib defitsiit veel mitu aastat jätkuda,“ lisas Vahter.

Üürihinnad on langenud

Koroona on korterite üürihinnad alla surunud. Korterite turuväärtus ehk ostu-müügihind aga
trügib ülespoole. Seega on üüriinvestorite teenitav tootlusemäär all ja 2021. aastal
kasumlikkusele leevendust ei tule, prognoosib portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

"Mullune kevad raputas üüriturgu tõsiselt. Saabunud koroona peletas turistid ja vähendas  üürituru nõudlust. Aasta tagasi 2020. a kevadel langesid üürihinnad 10-20%. Üürihindade taastumist endisele tasemele ei ole tänaseni aset leidnud. Tallinna üürihinnad on 2021. a märtsis koroona-eelsest ajast 5-10% allpool," hindas Tarvo Teslon.

Korterite tehinguhinnad aga kerkivad. Esialgsete maa-ameti tehinguandmete info alusel on 2021 I kvartali korteritehingute hinnad 6-8% aastatagusest kõrgemal. Nii on üüritootlus ehk üürihinna ja kinnisvara väärtuse suhe vähenenud. Väiksem teenimise võimalus pole üüriinvestoreid ära hirmutanud, uusi üüripakkumisi tuleb turule järjest juurde.

"Üüriinvestorid on aktiivsed ja suurendavad korteriportfelle. Investorite eeldus tuleneb majandusprognoosidest. Ennustatakse, et käesoleva aasta teises pooles läheb majandus käima ja selle tulemusena hakkab tööpuudus vähenema. Tänased kinnisvarainvestorid proovivad enne positiivsete trendide tulekut oma pakkumistega turul juba olemas olla. Seetõttu loodetakse vaid ajutiselt madalamat tootlust," arutles Teslon.

Enne sügist üüride hinnatõusu ei tule

Tänavune madal nõudlus ja pakkumise suurenemine lubab arvata, et üürihinnad enne sügist ei tõuse ja üüriinvestorid peavad leppima väiksema tootlusega. Kui aga majandusprognoosid peavad paika ja majanduskasv tõepoolest 2021. a teises pooles taastub, võiks eeldada, et üürihindade taastumist näeme 2022. aastal.

"Üürihindade taastumine võiks tähendada üürihindade ajutist kiiret tõusu. Üüritootluse kasvu eeldus on, et majandus hakkab kasvama, tööpuudus väheneb ja Tallinna elanike arv pöördub tagasihoidlikust langusest tagasi tõusule," sõnas Teslon, kelle sõnul seavad närtsis kehtestatud piirangud need lootused küsimärgi alla.

"Üüritootluse taastumine ei ole kivisse raiutud fakt. Kui majanduse tänavukevadine sulgemine lükkab majanduskasvu taastumise edasi, läheb üürihindade endisaegsele tasemele tagasi jõudmine ajas kaugemale. Majanduskasvu naasmise prognoosi taga oli osaliselt eeldus, et koroona-piirangud leevenevad ja teenindussektor taastub. Seega võib arvata, et majanduslike piirangute karmistumine lükkab üüriinvestorite ootusi kaugemale."

Laadimine...Laadimine...