Politoloog Toomla: Reformierakonna toetus langeb tõsiselt

Politoloog Rein Toomla ütles Reformierakonna toetuse languse kohta, et kui mõneprotsendiline langus viimastel kuudel pole midagi traagilist, siis pikem langustrend on tõsine lugu.

Pilt: Scanpix

Politoloog Toomla: Reformierakonna toetus langeb tõsiselt (3)

Enn Tosso

Politoloog Rein Toomla ütles Reformierakonna toetuse languse kohta, et kui mõneprotsendiline langus viimastel kuudel pole midagi traagilist, siis pikem langustrend on tõsine lugu.

Toomla osutas sellele, et Reformierakonna toetus saavutas tipu eelmise aasta augustis (38,5%) ning on sellest ajast peale kaotanud 8,6 protsenti langedes alla 30 protsendi piiri. "Tekib küsimus, miks erakonna toetus ei kasva. Selline langus on tõsine asi," sõnas Toomla.

Tema sõnul on Reformierakond kogu eriolukorra aja olnud varjus. "Mis puudutab meditsiinikriisi, on Reformierakond jäänud delikaatseks. Küll aga on nad ärksamalt sõna võtnud majanduskriisi teemal, mis ju alles algab," sõnas ta. 

Toomla meenutas, et majandusest rääkides saame me vaadelda vaid esimese kvartali andmeid, mis pole kuigi halvad, sest eriolukord algas märtsis. Ta ennustas, et kui suvel saame rääkida juba teise kvartali majandusnäitajatest, paistab majandusolukord palju mustemates värvides ning selles valguses võib Reformierakond oma toetust kasvatama hakata.

Toomla võrdles Reformierakonna ja Keskerakonna toetusi pikemas vaates ning tõi välja kindla mustri: kui ühe erakonna reiting tõuseb, siis teisel langeb ning vastupidi. Ta oletas, et umbkaudu viis protsenti toetajaskonnast vahetub vastavalt majandusolukorrale just nende kahe erakonna vahel.  "Reformierakond on tugev majanduspartei, ent Keskerakond tugev sotsiaalne erakond," ütles politoloog.

Suveks ja sügiseks prognoose tehes märkis Toomla, et kõik sõltub sellest, kas majandust suudetakse taas elavdada ning tööpuudust ohjeldada. "Kindlasti soovitan laenurahasse suhtuda vastutustundlikult. Seda ei tohi lihtsalt "ära süüa", vaid tuleks suunata ettevõtete toetuseks," sõnas Toomla. 

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS-i koostöös tehtud uuringust selgub, et Reformierakonda toetab mais 29,9 protsenti valijatest, Keskerakonda 25,4 protsenti ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 18,2 protsenti kodanikest.

Järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (8,3%), Eesti 200 (7,9%) ning Isamaa (5,1%). 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 48,7% ja opositsioonierakondi 38,2% vastajatest. Koalitsiooni toetus on aasta kõrgeimal tasemel.

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...