Raha kaotanud Eesti investorid survestavad Swedbanki

Eesti investorite pahameelt väljendab Swedbanki ette aetud väikebuss rootsi- ja eestikeelsete kirjadega "Hea Göran, kuhu Swedpank Eesti investorite raha kaotas?" Sel nädalal on visiidil Eestis Swedbanki nõukogu esimees Göran Persson.

Pilt: Arhiiv
Majandus Eesti

Raha kaotanud Eesti investorid survestavad Swedbanki

Toomas Raag

Eesti investorite pahameelt väljendab Swedbanki ette aetud väikebuss rootsi- ja eestikeelsete kirjadega "Hea Göran, kuhu Swedpank Eesti investorite raha kaotas?" Sel nädalal on visiidil Eestis Swedbanki nõukogu esimees Göran Persson.

Investorite esindaja pankrotitoimkonnas Kaupo Nõlvak kirjutab, et ligi 80 Swedpanga kliendi jaoks, kelle portfelle hallates pank Rumeenia maadeostu raha paigutas, ongi aga asjad Swedpangaga täitsa halvasti, et mitte öelda "perssonis".

"See on mitmetahuline ja ebaoluline asi," vastas Swedbank Eesti eksjuht Robert Kitt paar päeva tagasi Delfi ajakirjaniku küsimusele, kuhu kadus dokumentatsioon Rumeenia investeeringute kohta.

Swedbanki nõukogu esimees Persson, ametisse asuv uus tegevjuht Jens Henriksson ja Swedbanki praegune tegevjuhi kohusetäitja Anders Karlsson kohtuvad sel nädalal nii peaminister Jüri Ratase, Eesti Panga presidendi Madis Mülleri, rahandusminister Martin Helme kui ka finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleriga.

"Kuna Swedpanga Eesti juhtkond pole oma nässuläinud Rumeenia projektide osas investorite küsimustele juba 10 aastat vastata soovinud, jääbki meil üle vabandusi, selgitust ja kompensatsiooni nõuda Rootsist – ehk siis: kus on meie raha, Göran? 8,4 miljonit eurot ei kao ju niisama," kirjutab Nõlvak.

Nädala alguses andis Swedbanki Eesti eksjuht Robert Kitt intervjuu Delfile, kus püüab kõigiti ajakirjanik Vilja Kiisleri küsimuste eest kõrvale põigata.

Siin väike stiilinäide ajakirjaniku küsimustest ja endise pangajuhi vastustest:

Kas midagi sellest 8,7 miljonist eurost on ka üles leitud?

Investoritel on kõik need numbrid olemas. See on väga kahetsusväärne, aga investorid on selles projektis oma raha kaotanud.

See oli tükk aega tagasi selge.

Vaidlus käis selle üle, kas Swedbank põhjustas selle oma tegevuse või tegevusetusega. Selle üle kohtus vaieldi.

Ja mis on lühike vastus?

Kohus menetles seda viis korda ja leidis, et Swedbank ei ole kuidagi selle raha kadumisega seotud.

Aga kuhu need paberid kadusid? Dokumentatsioon investeeringute kohta?

See on mitmetahuline asi.

Kas paberid on kadunud või ei ole?

See on ebaoluline.

Kindlasti mitte, selle järgi saame hinnata, kuidas meie andmetesse Swedbankis suhtutakse. Kas need paberid leiti üles?

Ma isegi ei tea, mis konkreetsed paberid.

Investorid said miljonite eest väheväärtuslikku maad

"Lühidalt kokku võttes on Rumeenia "maadetehingu" lugu lihtne," kirjutab Nõlvak veebilehel http://swed-where-is-our-money.eu/. "Swedpanga abil ja vahendusel koguti 2007. aastal Eesti investoritelt 8,4 miljonit eurot, et investeeringuna osta Rumeenias 46,3 ha väheväärtuslikku põllumaad paljude eri siiludena. Tagantjärgi tarkusega teame, et DTZ kinnisvarabüroo poolt avaldatud statistika järgi oli 2007. aastal Rumeeenia põllumaa hektari keskmine hind 1000 eurot. Seega oleks olnud kõnealuse 46,3 hektari väheväärtusliku põllumaa mõistlik hind heal juhul 46 300 eurot."

Nõlvak kirjutas, et Swedbank aktsepteeris aga nende  maade ostmise 8,3 miljonit eurot kallima hinnaga, kaasates tehingusse oma portfellihalduse teenuse kundede raha.

Pank teenis vahendustasult rohkem kui ostetud maa väärtus

"Kusjuures teenis pank neilt tehingutelt vahendustasuna 200 000 eurot ehk rohkem kui oli kogu ostetud maa tegelik väärtus. Samuti aktsepteeris pank "investeerimisprogrammi" juhtimistasudena mitmetes kordades maa tegelikku väärtust ületavate summade väljamaksmist," märkis ta.

Nõlvaku kinnitusel on märkimisväärne, et juhtimise eest tasude maksmiseks võeti täiendavalt isegi laenu ajal, kui Swedbank oli juba saanud võlgniku 100% omanikuks.

"Kuigi ise juba omanik, ei pidanud ta võimalikuks juhtimistasude maksmiseks enda vahendeid 100protsendilisse tütarühingusse paigutada, rääkimata sellel otstarbel laenu andmisest. Absurdne, aga täpne kirjeldus juhtunust," märkis Nõlvak.


Laadimine...Laadimine...