Rahandusministeerium: majandus langeb tänavu 3 protsenti

Rahandusministeerium prognoosib käesolevaks aastaks 3-protsendilist majanduslangust, septembris prognoosis ministeerium tänavuseks majanduskasvuks veel 2,2 protsenti.

Pilt: Scanpix

Rahandusministeerium: majandus langeb tänavu 3 protsenti (1)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Rahandusministeerium prognoosib käesolevaks aastaks 3-protsendilist majanduslangust, septembris prognoosis ministeerium tänavuseks majanduskasvuks veel 2,2 protsenti.

2021. aasta majanduskasvuks prognoosib ministeerium 2,7 protsenti, avaldas ministeerium esmaspäevasel pressikonverentsil.

Ministeeriumi hinnangul kerkivad tarbijahinnad tänavu 0,8 protsenti, sügisel prognoosis ministeerium 2,3 protsenti. Tulevaks aastaks prognoosib ministeerium tarbijahindade kasvu 2,3 protsenti.

Töötuse määr kerkib ministeeriumi hinnangul varasemalt prognoositud 5 protsendilt 9 protsendini, 2021. aastal 8 protsendini.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Madis Abeni sõnul on majanduskriisi põhjused on väljaspool majandust, peamiselt mõjutavad seda jõulised rahvatervise kaitse meetmed.

Kui eelmine kriis ja sellest väljumine olid seotud nõudluspoolsete piirangutega, siis antud juhul on tegemist nii nõudlus- kui pakkumispoolsete teguritega. Praegu pole küsimus nõudluse puuduses, kuna ka tootmised on häritud ja kaup ei liig, märkis Aben.

"Kui pakkumispoolsed pidurid on tugevad ja nõudlus püsib, võib oodata hinnatõusu. Praegu tundub, et nõudluspoolsed pidurid on pikemad."

Praeguse kriisi puhul võib oodata, et majanduse struktuur pigem säilib ning inimesed soovivad kriisi möödudes tarvitada samu kaupu ja teenuseid, märkis Aben. "Kui rahvatervise probleemid on lahendatud, siis võiks taas senise eluga edasi minna," lisas ta.

Prognoosi eeldused muutuvad aga igapäevaselt ning ka eelmisel nädalal koostatud prognoos võib juba olla vananenud.

Rahandusministeeriumi prognoos võtab arvesse valitsuse meetmed, mis on juba seadustatud. Praegu planeeritavad meetmed seda veel ei ole. Prognoosis on sees valitsuse varasemalt selle aasta teiseks pooleks plaanitud kulutused.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...