VIDEO! Apteekrid: reformi tagasipööramine vähendab ravimite kättesaadavust

Eesti Apteekrite Liidu hinnangul toob apteegireformi tagasipööramine endaga kaasa apteegiteenuse kättesaadavuse vähenemise maapiirkondades ja tingib proviisorapteekide kadumise.

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO! Apteekrid: reformi tagasipööramine vähendab ravimite kättesaadavust

Toimetaja: Meelis Piller

Eesti Apteekrite Liidu hinnangul toob apteegireformi tagasipööramine endaga kaasa apteegiteenuse kättesaadavuse vähenemise maapiirkondades ja tingib proviisorapteekide kadumise.

17. detsembril tuleb riigikogus esimesele lugemisele ravimiseaduse muutmise eelnõu, mis näeb ette tuleva aasta aprillis jõustuva apteegireformi praegusel kujul tühistamist ning arutelu taasavamist, vahendas BNS.

"Eestis tegutseb apteegireformi tulemusel juba üle 200 proviisorosalusega apteegi ja proviisorid on tegutsenud viimased viis aastat reformi lõpulejõudmise ootuses. Näiteks oleme astutanud kümneid uusi apteeke piirkondadesse, kus see on olnud patsientide teenindamiseks vajalik," ütles Eesti Apteekrite Liidu juhatuse esinaine Ülle Rebane pressiteates.

"Samuti oleme olnud aktiivsemaks pooleks suhtluses ravimite hulgimüüjatele kuuluvate apteekide tuleviku üle arutamisel. Tõsi, ketiapteegid on sisuliselt keeldunud riigikogu poolt vastuvõetud seadust täitmast ja nüüd on asutud seda jõuliselt muutma," lisas Rebane.

Tema sõnul on ravimite hulgimüüjad pannud kõik läbirääkimised reformi tagasipööramise ootuses pausile. "Viimased kuud on apteegiketid tegelenud ravimite kättesaadavuse kriisiga ähvardamisega ja valitsuserakondade survestamisega apteegireformi tagasipööramiseks," ütles Rebane.

Ta kinnitas, et proviisoritel on endiselt soov minna Eestis üle proviisorapteekide süsteemile ja valmisolek tagada patsientidele ravimite kättesaadavus. "Maapiirkondades tagavad juba praegu apteegiteenuse kättesaadavuse enamasti just proviisorapteegid," märkis ta.

Rebase sõnul vähendaks ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu heakskiitmine ravimite kättesaadavust. "Eelnõu on tugevalt kaldu ravimite hulgimüüjate poole ja annab vabad käed Eestis tegutsevate proviisorapteekide väljasuretamiseks. Kuna plaanitakse oluliselt lõdvendada apteekidele esitatavaid nõudeid, siis apteegiteenus halveneb eelkõige alla 20 000 elanikuga omavalitsustes ehk igal pool peale Tallinna, Tartu, Narva, Pärnu ja Kohtla-Järve," ütles Rebane.

Eesti Apteekrite Liit kutsub riigikogu liikmeid hääletama täna Riigikogus esimesele lugemisele mineva ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu vastu. "Kui Riigikogu pöörab ravimite hulgimüüjate survel apteegireformi tagasi, siis väheneb ka apteegiteenuse kättesaadavus ja selle sisu," nentis Rebane.

Eesti Apteekrite Liit ühendab Eestis tegutsevaid proviisoritele kuuluvaid sõltumatuid apteeke.

Viis aastat tagasi vastu võetud apteegireform näeb ette, et alates 1. aprillist 2020 ei tohi apteeki omada ravimite hulgimüüjad ja kõik apteegid peavad kuuluma 51 protsendi ulatuses proviisoritele. Seda plaani pooldab muu hulgas proviisorite koda. Hulgimüüjatele kuuluvaid apteegikette esindav Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) on jällegi olnud seda meelt, et apteegireformi ei peaks praegusel kujul ellu viima.

Laadimine...Laadimine...