Zuzu Izmailova: fossiilkütusest loobumine loob töökohti

Erakonna Eestimaa Rohelised esinaine Zuzu Izmailova ütles, et valitsus peaks lõpetama eraettevõtjate mere- ja tuuleparkide ehitusplaanide blokeerimise ja põlevkivimonopoli keskkonnasõbralike konkurentide tõrjumise.

Pilt: Scanpix

Zuzu Izmailova: fossiilkütusest loobumine loob töökohti (2)

Vesta Reest

Erakonna Eestimaa Rohelised esinaine Zuzu Izmailova ütles, et valitsus peaks lõpetama eraettevõtjate mere- ja tuuleparkide ehitusplaanide blokeerimise ja põlevkivimonopoli keskkonnasõbralike konkurentide tõrjumise.

Uus valitsus peaks Izmailova arvates koostama koostöös ekspertidega konkreetse plaani riigi energiajulgeoleku ja sõltumatuse tagamiseks hajusalt paigutatud elektritootmisega.

"Globaalsete kliimamuutuste kontekstis peaks uus valitsus võtma oma prioriteediks Euroopa Komisjoni heaks kiidetud Puhta Planeedi visiooni täitumisele kaasa aitamise, mille teostamisest tulenevatest majanduslikest võimalustest ka Eesti osa võiks saada," ütles Izmailova.

Eestimaa Rohelistel on tema sõnul väga selge puhta Eesti visioon, mida praegune koalitsioon tahte ja pealehakkamise olemasolul teostada suudaks.

Euroopa parlamendi roheliste fraktsiooni liige Indrek Tarand tõdes, et tootmise ja teenuste kolimist tuleb maailmas ikka ette. "Näiteks tekstiilitööstus on pea eranditult Euroopast Kagu-Aasiasse kolinud, hetkel kolivad pangandusteenused Londonist mandri Euroopasse ja ameerika autotööstus toodab paljuski Mehhikos. Kui esimesel juhtumil on põhjuseks omaniku kasumi suurendamine madalamate tööjõuhindade ja vähemate ametiühingute abiga, siis pangandus ja kindlustussektori jaoks on oluline kapitali vaba liikumine Euroopa Liidu siseturul, mida Brexit otsesõnu ohustab," tõdes Tarand.

Eestis on lugu Tarandi sõnul veidi eripärasem. "Ilmneb et tegemist on taastuvenergia vastase kiusuga, mida kõige kirkamalt esindab EKRE, kuid kahjuks üha sagedamini ka Isamaa-partei. Just eile oli võimalus tuule-energia vastast seisukohavõttu kuulata nende esikandidaadi suust Jõhvis peetud debatil. Soovitaksin Riho Terrasel lugeda Eno Raua lasteraamatut "Helikopter ja Tuuleveski", siis ta mõistab, et on olemas radareid, mis teevad neil kahel tiiviku kasutusvõimalusel teravat vahet," muheles Tarand.

Ebaefektiivne tee

"Eesti majandus on "tänu" põlevkivitööstusele pärast Poolat Euroopa kõige süsinikumahukam ehk ebaefektiivsem, mistõttu on kogu riigi majanduslik konkurentsivõime tugevalt pärsitud," sõnas Izmailova.

Uue valitsuse prioriteediks peaks Izmailova sõnul olema riigi vabastamine põlevkivisõltuvusest ja järk-järguline fossiilenergia asendamine tulevikku suunatud energiataristu arendamisega.

Üleminek taastuvatele energiallikatele hoogustaks tema sõnul mitte ainult majandust, vaid vähendaks negatiivsest kuvandist tekkivat mainekahju, mida loob Euroopa saastavaim energiasektor kliimamuutuste ajastul.

"Uuringute kohaselt toob fossiilkütustest loobumine ja üleminek taastuvenergiale kogu Euroopa Liidus kaasa suurema majanduskasvu ning suurendaks töökohtade arvu. Kogu EL-is võib nullemissioonini jõudmise plaan luua juurde 2,1 miljonit lisatöökohta," on Izmailova veendunud.

"Mis puudutab vendade Sõnajalgade otsust tootmine kolida, siis midagi positiivset ma selles ei suuda leida. Lihtsalt Eesti jääb ilma heast ettevõttest ja töökohtadest ning meie maadele püstitatavad tuulikud kallinevad vähemalt transpordikulude võrra," ütles eurosaadik Tarand. "Võimalik et ka tollide võrra kui uus tootmine hakkab paiknema kohas, millel pole vaba pääsu Euroopa Liidu turule. On väga veider, et suurte maadeavastajate (Bellingshausen), meresõitjate (Krusenstern, Lütke, Pitka) ja teadlaste (von Baer) kodumaa Eesti soovib XXI sajandil sammuda pimedusejüngrite ja kiusajate esirinnas."

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...