FOTOD JA VIDEO KOHVIKU AVAMISEST! Katrin Karisma: Tammsaare pargi paviljonist võib kujuneda näitlejate kokkusaamise koht

"Olen õnnelik, kui Tallinnas kõik korda tehakse, näiteks Tammsaare park, kuhu rajatud paviljoni restoranis võib kujuneda näitlejate kokkusaamise koht," sõnas näitleja Katrin Karisma.  "Esimene klient jääb alati meelde," kinnitas Tammsaare pargi paviljonis äsja uksed avanud Itaalia restorani pitsa-peakokk Reimo Rand. "Soome mees ja naine olid, aga pitsat nad ei tellinud. Tellisid hoopis pastat."

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD JA VIDEO KOHVIKU AVAMISEST! Katrin Karisma: Tammsaare pargi paviljonist võib kujuneda näitlejate kokkusaamise koht (1)

Urmas Kaldmaa

"Olen õnnelik, kui Tallinnas kõik korda tehakse, näiteks Tammsaare park, kuhu rajatud paviljoni restoranis võib kujuneda näitlejate kokkusaamise koht," sõnas näitleja Katrin Karisma.  "Esimene klient jääb alati meelde," kinnitas Tammsaare pargi paviljonis äsja uksed avanud Itaalia restorani pitsa-peakokk Reimo Rand. "Soome mees ja naine olid, aga pitsat nad ei tellinud. Tellisid hoopis pastat."

38images

Karisma sõnas, et traditsioonilised kokkusaamiskohad kujunevad ajapikku, nagu varasemalt oli Kuku klubi ning kuna Tammsaare park on teatritele meeldivalt lähedal, võib seal tõesti kujuneda näitlejate kokkusaamispaik.

"See võiks kujuneda sarnaselt Viinile traditsiooniks, et inimesed kohtuvad enne etendust ning kinnitavad keha," sõnas Karisma. Ta rõhutas, et teda teeb õnnelikuks, kui Tallinnas jälle mõni paik korda tehakse. "Kui mu vanemad elaks, siis oleksid ka nemad väga õnnelikud, et Tallinn on tundmatuseni muutunud," sõnas ta.

Helilooja Erkki-Sven Tüür ütles, et kuna heliloojate ja muusikute kokkusaamiskohad tekivad iseeneslikult, siis Tammsaare pargi paviljonil on selleks suurepärased eeldused.

"Kõik sõltub sellest, milline atmosfäär sealses restoranis kujuneb. Mulle kui muusikule on tähtis, et restoranis ei mängiks taustamuusikat, vaid kõige meeldivam on vaikne kõnesumin," tõi helilooja välja soovituse restoranipidajatele. Ta rääkis, et kui ta Londonis või New-Yorgis muusikutega peale kontserti restorani läheb, on seal vaikne või väga delikaatne taustamuusika.

Paviljoni kohvikutega tutvunud tallinlane Eda Kleis sõnas, et tema arvates paviljon piirkonda sobib ning inimesed võtavad hoone omaks. Ta muretses esialgu, et kuidas see teatrihoone lähedusse sobib, ent nüüdne lahendus meeldib talle. Ta arvas, et see ei jää ainult teatri- või kontserdikülastajate tarbeks, vaid muutub kogu linnarahva meelispaigaks.

Tänu vanade elementide kasutamisele on hoone omanäolisem kui tavaline nullist alates püstitatud hoone.

"Kunagi paviljoni kohal asunud Uue turu turuhoone vundamendile püstitati uus hoone niiviisi, et nii mõnigi vana element sellest vundamendist on nähtav ning linnarahvas ja meie külalised saavad seda imetleda. Just tänu vanade elementide kasutamisele on hoone omanäolisem kui tavaline nullist alates püstitatud hoone," ütles Tallinna abilinnapea Eha Võrk.

Pargikohvikute renessanss

Võrk ütles, et kohvikuhoone valmimine on tähtis veel ka seetõttu, et Tammsaare pargi rekonstrueerimine saab sellega selleks korraks piduliku punkti.

"Linn lubas, et vabariigi aastapäeva saame kõik tähistada linna südames kohvikus. Mõeldud-tehtud, meie head partnerid Pellepokk OÜ-st on pidanud sõna ja Tammsaare pargi paviljoni on lubatud ajaks valmis ehitanud. See on hea näide era- ja avaliku sektori koostööst," sõnas Võrk. 

Võrk sõnas, et talle väga meeldiks peale kontserdi- või teatrikülastust Tammsaare pargi kohvikus istuda ja võibolla ka tantsida. Ta rõhutas, et paviljon on Tammsaare pargi oluline osa ning kohviku rajamine on tõestuseks sellest, et Tallinn on ettevõtjasõbralik linn. Võrk andis Pellepoki esindajale üle sümboolse võtme, mille viimane lubas viiekümne aasta pärast tagasi anda.

Tammsaare parki paviljoni rajanud OÜ Pellepokk juht Kaupo Kolsar näitas Pealinnale unikaalset detaili, nimelt on kohviku keldris eksponeeritud tükk Dolores Hoffmanni frestkost "Hommik". Fresko maaliti kino "Rahu"  tarbeks, ent kuna hoone lammutati, oleks fresko kaduma läinud. Kolsari sõnul on väga kena, et on suudetud säilitada tükk Tallinna ajalugu ning sobib ajaloolisse keldrisse suurepäraselt.

"Tammsaare pargi kohviku rajamisega toimub Tallinna pargikohvitute renessanss. Tegu on linna vaimse keskpunktiga," ütles Tallinna Kesklinna linnaosavanem Vladimir Svet ütles Pealinnale.

Ta märkis, et tegu on märgilise sündmusega linna jaoks ning me oleme väikese revolutsiooni tunnistajaks. "Pargikohvikute liikumine Tallinnas võib siit alguse saada," kinnitas ta ning nimetas seda uue suuna näitajaks.

 Paviljoni esimesed kliendid said nautida Itaalia kööki

"Esimene klient jääb alati meelde," kinnitas Tammsaare pargi paviljonis äsja uksed avanud Itaalia restorani pitsa-peakokk Reimo Rand. "Soome mees ja naine olid, aga pitsat nad ei tellinud. Tellisid hoopis pastat." 

Üks peamisi hõrgutisi, millega külastajate südameid võita, on Napoli pitsa.

Üks peamisi hõrgutisi, millega Reimo ja tema kolleegid külastajate südamed loodavad võita, on siiski Napoli pitsa. "Pitsa juures on kõige tähtsam selle kvaliteet," rääkis Reimo. "Napoli pitsa, see on päris täppisteadus. Taina tegemisel tuleb arvestada ilmaga, küpsetamisel ahju temperatuuriga, peab olema puuküttega ahi jne. Seal on väga palju asju, mida tuleb silmas pidada."

Loomulikult kuulub hea teeninduse juurde ka naeratus. Reimo meelest ei ole kliendile naeratada raske, sest kui ise naeratad, saad teiselt poolt enamasti naeratuse vastu. "Hea klient on sõbralik, mõistev ja naeratav," ütles Reimo. "Kui aga tuleb mõni, kel ei ole parajasti naeratamise tuju, võtab see ka endal naeratada tahtmise korraks vähemaks, aga sellest hetkepettumusest tuleb üle olla."

Tammsaare pargi ja Estonia teatri vahele rajatud pilkupüüdva arhitektuuriga paviljonis ei asu aga ainult üks söögikoht.

"Juba praegu töötavad seal Itaalia restoran Pomo ja  kohvik-restoran Café Opera, mis päeval toimib tugeva brunchi (hiline hommikusöök-toim.) menüü ja rikkaliku pagaritoodete valikuga kohvikuna, õhtul aga al la carte restoranina," rääkis paviljoni restoranide üks omanikke, meelelahutusärimees Sten-Erik Jantson. Paviljoni kolmanda söögikoha tahab Jantson avada märtsis paviljoni all keldris, kuid selle, mis sinna täpselt tuleb, jättis Jantson esialgu saladuseks.

"Asukoht, asukoht ja veel kord asukoht," nimetas Jantson peamise põhjuse, miks ta äriliselt nii magusas ja erilises kohas oma restoranidele pinna rentis. "Toitlustusäris on asukoht kahtlemata üks tähtsamaid faktoreid. Oleme end piisavalt tõestanud nii restorani- kui meelelahutusmaailmas. Teeme asju omas võtmes ja see on meie tee, kuidas konkurentsis püsida."

Ehitajad tegid suurepärast tööd

Tammsaare pargi paviljonihoone kuulub Pellepokk OÜ-le, mille omanikud kuuluvad ühtlasi paviljoni ehitanud Astlanda Ehitus OÜ omanikeringi. "Kuna me ehitasime iseendale, siis tahtsime loomulikult teha head ja veel paremat tööd," rääkis Pellepokk OÜ juhatuse liige Kaupo Kolsar. "Ehitada oli isegi põnev, sest paviljon on omanäoline ja huvitav ehitis. Ehitamine kulges tavapäraselt ja midagi ülemäära keerulist seal ei olnud. Muidugi ruumi oli ehitamiseks vähe ja koht selline, et olime paratamatult tähelepanu keskmes. Niisugustel tuiksoontel asuvad objektid on logistiliselt keerulisemad ehitada."

Üks eesmärk oli, et paviljon mõjuks õhulisena ja toimiks valgustina, mis kiirgab parki mõnusat kuma.

Paviljoni üks arhitektidest Ott Kadarik oli paviljoni ehituse kvaliteediga samuti rahul. "Ehitaja kohta oskan öelda ainult häid sõnu," ütles Kadarik. Koostöö Astlanda Ehitusega kulges isegi nii hästi, et paviljon sai Kadariku hinnangul täpsem ja parem, kui esialgu oodati. "Meie üks eesmärk oli, et paviljon mõjuks õhulisena ja toimiks valgustina, mis kiirgab parki mõnusat kuma, kuid samas ei häiri ega varja pargimeeleolu," rääkis Kadarik paviljoni arhitektuurse lahenduse sünnist. "Puit tundus sellise kergehitise jaoks nagu paviljon loogiline materjal olevat. Ajaloolisest struktuurist lähtuv vorm ja materjali valik annavadki pargipaviljonile algupärase ja omanäolise arhitektuuri. Tammsaare pargi paviljoni maapealne osa lähtub olemas olnud vanast vundamendist ja hoone maapealne struktuur maa all olnud ruumijaotusest."

Leping kestab 50 aastat

Tammsaare pargi paviljon avati pidulikult 12. veebruaril. Avamisel osalesid Tallinna abilinnapea Eha Võrk ja Kesklinna vanem Vladimir Svet. Paviljon on rajatud kunagise Uue turu hoone vundamendile. Ehituse aluseks oli Tammsaare pargi linnaruumilise lahenduse ideekonkursi võidutöö "Belle Epoque", mille autor oli arhitektuuribüroo Kadarik Tüür Arhitektid.

Tallinna linn ja Pellepokk OÜ (eelmise nimega Lai 22 OÜ) sõlmisid 2018. aastal Pärnu mnt 3 kinnistu kohta lepingu, mille järgi pidi Lai 22 OÜ rajama Tammsaare parki kunagise turuhoone asemele paviljoni. Paviljoni rajaja pidi avama selles toitlustusasutuse ja tegemas hoonesse ka avaliku tualeti ja pargi korrashoiuks vajalike tööriistade ruumi. Lepingu kestvus on 50 aastat ja maksumus 9,35 miljonit eurot.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...