Aab: isikukaitsevahendite leidmine on keerukusele vaatamata võimalik

Alates reedest eriolukorra tööde juhina ametis oleva riigihaldusministri Jaak Aabi sõnul on desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite leidmine küll keeruline, ent riik tegeleb sellega ja loodab probleemi peatselt seljatada.

Pilt: Albert Truuväärt

Aab: isikukaitsevahendite leidmine on keerukusele vaatamata võimalik (2)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Alates reedest eriolukorra tööde juhina ametis oleva riigihaldusministri Jaak Aabi sõnul on desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite leidmine küll keeruline, ent riik tegeleb sellega ja loodab probleemi peatselt seljatada.

"Eriolukorras peavad paljud meist täitma tavapärasest erinevaid ülesandeid. Need on vajalikud, et saaksime võimalikult kiiresti minna tagasi normaalse elukorralduse juurde," ütles Aab pressiteate vahendusel. "Rahandusministeeriumi meeskond koostöös sotsiaalministeeriumiga ja terviseametiga on tegelenud viimased päevad sellega, et lähiajal saaksime kätte hädavajalikud desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendid."

Aabi kinnitusel kehtivad kogu maailmas erinevad piirangud ja tavalised tarneahelad enam ei toimi – samuti on nõudlus suurenenud kümnetes kordades. Kaitsemaskid, -kindad ja -ülikonnad tuleb aga tagada nii meditsiinitöötajatele kui ka teistele võimalike nakatanutega kokku puutunud esmareageerijatele, samuti sotsiaaltöötajatele ning riskigruppidele endile. Desinfitseerimisvahendite hankelepingu rahandusministeerium allkirjastanud ja puudu on vaid tootja allkiri.

"Uue nädala alguses, tõenäoliselt teisipäeval, alustatakse desovahendite valmistamise ja tarnimisega. Selle hanke tulemusel toodetakse ja tarnitakse kohtadele kahe nädala jooksul ligi 200 000 liitrit desinfitseerimisvahendit kätele ja pindadele. Kogusest piisab kohalike omavalitsustele ja riigiasutustele üheks kuuks. Nende vahendite vajaduse ka pikemaks ajaks suudavad katta Eesti tootjad, kes on kindlustanud ka tooraine tarned. Desovahenditeks vajaliku etanooli tootmiseks käivitub lähiajal Rakvere Piiritusetehas," märkis Aab.

Isikukaitsevahendite osas on vaja leida lühi- ja pikaajaline tarnija. Rahandusministeerium on välja selgitanud mitmed pakkujaid, kes suudavad ühe-kahe nädalaga tarnida näomaske, kindaid ja ka teisi isikukaitsevahendeid. Eesti saatkond Hiinas töötab selle nimel, et saada vajalikud vahendid just Hiinast, kus on suured tootmisvõimsused.

"Meil on vaja kiiret lahendust. Nii politsei- ja piirivalveametil kui ka päästeametil on varud otsa lõppemas. Rääkimata kohalikest omavalitsustest ja teistest asutustest, mis puutuvad kokku võimalike nakatunutega. Kinnitan, et nii mina kui ka rahandusministeeriumi ametnikud töötame iga päev, et leiaksime kiiresti vajalikud vahendid," rõhutas Aab.

Vähemalt osa isikukaitsevahendeid loodab rahandusministeerium tellida läbi Hiinas asuva Eesti saatkonna. Sellesse tellimusse pannakse kokku avaliku sektori vajadused, seal hulgas ka tervishoiu ja sotsiaalhoolekande lähikuude vajadus. Kokku on vajadus umbes kümne miljoni maski järele. Lisaks tellitakse kõikvõimalikku muud olulist kaupa, nagu kindaid, respiraatoreid ja kostüüme.

Ka Eestis on olemas respiraatorite tootja, kes asub Sillamäel ja soovib oma tootmisvõimsust suurendada. Terviseamet andnud tootjale tellimuse. Täpne info nende tootmisvõimsuste osas selgub esmaspäeval.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...