Ahto Lobjakas poliitmaastikust: kuked kirevad, midagi ei juhtu

"Reformierakond ütles, et venelased tulevad. Sealt saime patiseisu, milles oleme veel järgmised kolm aastat. Tsahkna võib öelda üht, Ossinovski teist, Rõivas kolmandat ja mitte midagi selle õnnetu koalitsioonileppega võrreldes praktiliselt muutuda ei saa," rääkis Ahto Lobjakas. "Poliitiline maastik on tõmmatud laiali eri nurkadeks, kus erinevad, vabandust, kuked kirevad ja mitte midagi sellest ei muutu. Süsteem on ummikus."

Pilt: Scanpix

Ahto Lobjakas poliitmaastikust: kuked kirevad, midagi ei juhtu (4)

"Reformierakond ütles, et venelased tulevad. Sealt saime patiseisu, milles oleme veel järgmised kolm aastat. Tsahkna võib öelda üht, Ossinovski teist, Rõivas kolmandat ja mitte midagi selle õnnetu koalitsioonileppega võrreldes praktiliselt muutuda ei saa," rääkis Ahto Lobjakas. "Poliitiline maastik on tõmmatud laiali eri nurkadeks, kus erinevad, vabandust, kuked kirevad ja mitte midagi sellest ei muutu. Süsteem on ummikus."

Andrus Karnau: Tsahkna ettepanek reformida vanemapalga süsteemi on mäss
"Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ettepanek ei räägi mitte niivõrd lapsevanematest ja nende võrdsetest võimalustest, kuivõrd deklareerib Tsahknat poliitikuna, kes on tulnud välja jõulise ettepanekuga, mis võiks tema potentsiaalsetele valijatele meeldida. Neid ei ole enam küll palju alles, aga nad on olulised. Tsahkna vastandab end peaministrile ja tema parteile, kelle puhul on selge, et nad ettepanekuga mitte kunagi ei nõustu," sõnas ajakirjanik Andrus Karnau.

Ajakirjanik Andrus Karnau rääkis Raadio 2 saates "Olukorrast riigis", et Reformierakonna mõjukate liikmete, sealhulgas Rain Rosimannuse, reaktsioon Tsahkna ettepanekule oli kohene blokk. "Öeldi, et ei olda süsteemis mitte midagi nõus muutma. Ettepaneku sisu vaadates on selles liberaalsemaks muutmise soov, et inimesed saaksid valida, kuna ja millises mahus nad vanemapalga välja võtavad. Tsahkna ettepanekul saaks lapsevanem praeguse 1,5 aastase vanemapalga välja võtta kolme aasta jooksul ning samal ajal ka töötada. Vanemad otsustavad ka ise raha jaotuse üle."

Karnau sõnul on sotsiaalministeerium viimasel ajal tulnud välja mitme sarnase ettepanekuga, kus tahetakse muuta senist sotsiaaltoetuste maksmise viisi ja vormi. "Iseenesest, kui mõelda sellele, kuidas makstakse Eestis pensione, vanemapalka või haigusraha, on kogu süsteem iseloomulik sinikraede vormile. Tugevalt lihtsustades on süsteem sobilik inimesele, kes töötab töölisena liinil 8 tundi. Enamus inimesi töötab aga vormis ja viisil, mis pole liini taga seismine, vaid on mitmekesisem."

Karnau hinnangul ei meeldi Reformierakonnale vanemapalga ettepanek lihtsalt seepärast, et nii on Eestile omane. "Erakond võtab endale mingi lubaduse, antud juhul vanemapalk, mille Reformierakond on suutnud suurepäraselt enda omaks teha. Erakond püsib selle juures ainsa ja jäiga loosingiga "Meie ei ole nõus midagi muutma! Nii on ja nii jääb"."

Kolumnist Ahto Lobjakas märkis, et huvitav on aga see nüanss, et Tsahkna on vanemapalga jagamise osas Reformierakonna ladviku poolel. "Tsahkna on öelnud, et liberaalne on lasta vanematel raha jagamise üle ise otsustada, mitte dikteerida, et isa peab palgast teatud osa välja võtma, muidu jääb summa üldse saamata. Ilmselge ja karjuv ülekohus ja ebaõiglus on aga kogu vanemapalga süsteemis. See, et emapalk sõltub selle väljavõtja enda palgast ehk lapse kohta tulev raha erineb vastavalt sellele, palju tema vanem teenis. Kuidas on Eesti riigis niivõrd ebaaus süsteem üldse sisse viia saadud? Sellest ma aru ei saa. Olen Eestist ilmselt liiga kaua ära olnud."

Karnau märkis seepeale, et Lobjakas unustab, et inimesed saavadki erineva suurusega palka. "Võimalik," sõnas Lobjakas lisades, et kõik lapsed peaksid saama ikkagi ühe ja sama summa. "Riigi poolt makstav vanemapalk ei tohiks lapseti erinev olla. Puht printsiibilt. Maksumaksja raha peab jaotuma alati võrdselt. Emapalk on ju mõeldud lapsele," sõnas Lobjakas.

Karnau meelest ei saa aga kõiki võrdsustada, lisaks on kõrgepalgaliste panus sotsiaalsüsteemi samuti kõrgem. "See on üks valik, mille oleme teinud. Sama põhimõtte järgi makstakse pensioni. Mida aeg edasi, seda olulisemaks muutub ka pensioni puhul inimese palga suurus. Eesti vanemapalga häda on selles, et kui laps sünnib ja on väike, maksab riik väga heldelt, seejärel toimub suur kukkumine. Kukkumine ei ole küll enam nii suur, aga lapse kulud ju tema kasvades suurenevad. Süsteem on proportsioonist väljas."

Karnau märkel saab Tsahkna väga hästi aru, et kui ta oma ettepanekuga valitsusse läheb, jääb see sinnasamasse, kust see tuli ehk ei jõua mitte kunagi valitsusest edasi. "Nii on veel terve hulga muude algatustega. Kui Reformierakond on vastu, kokkuleppele nagunii ei jõuta."

Lobjakas tõstatas seepeal järgneva küsimuse: "Miks meil on selline probleem, et poliitiline maastik on tõmmatud laiali eri nurkadeks, kus erinevad, vabandust, kuked kirevad ja mitte midagi sellest ei muutu? See riigikogu viimaste valimiste tulemus, parteide tulemus riigikogus. See on omakorda selle tulemus, mille baasilt suur osa inimestest riigikogu valis. Reformierakond ütles, et venelased tulevad. Sealt saime patiseisu, milles oleme veel järgmised kolm aastat. Tsahkna võib öelda üht, Ossinovski teist, Rõivas kolmandat ja mitte midagi selle õnnetu koalitsioonileppega võrreldes praktiliselt muutuda ei saa."

Karnau lisas, et terve hulk sisulisi algatusi, mis on väga mõistlikud ja võiksid Eesti ühiskonda paremaks muuta, aga on kõik omadega ummikusse jooksnud. "Süsteem on ummikus ja seda järgmised kolm aastat, riigikogu järgmiste valimisteni," osutas Lobjakas.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...