Aita luua unistuste rulapark

Põhja-Tallinna noortekeskuse kõrvale kerkib uus skate-park, kus üks ala soojenduseks ja algajatele harjutamiseks ning teine paik juba kogenud sõitjatele.

Pilt: erakogu

Aita luua unistuste rulapark

Urmas Kaldmaa

Põhja-Tallinna noortekeskuse kõrvale kerkib uus skate-park, kus üks ala soojenduseks ja algajatele harjutamiseks ning teine paik juba kogenud sõitjatele.

Enne ehitusega alustamist peeti nõu noorte ekstreemspordihuviliste endiga. "See on üsna oluline, et Kopli skate-pargi tulevased kasutajad saavad ise selle kavandamisel kaasa rääkida, sest nemad teavad kõige paremini, mismoodi kõik peab olema," ütles uue pargi kavandamisel sõna sekka öelnud trikirattur Karel Kaldasaun.

 

"Sõitjate nõuandeid kasutades saab ka omanäolisema pargi. Ma ise pakkusin välja, et parki paigaldataks suured sõiduelemendid, sest selliseid on Tallinnas vähe. Uue pargi valmimine muudab ekstreemspordiga tegelemise võimalused Tallinnas palju paremaks, sest meil ei olegi praegu suurt parki, kus oleksid suured obstaaklid ja saaks suuri õhulende teha. Väikesed obstaaklid jäävad edasijõudnutele aga väheks. Kopli uue skate-pargi avamine toob kindlasti harrastajaid juurde."


Käsipuudel liugu lasta


Kaldasauna sõnul on rulatamise populaarsus praegu jälle kasvamas, samuti kogub menukust trikirattasõit. Seetõttu on oluline, et oleks kohti, kus saavad harjutada nii harrastajad kui ka (tulevased) profid. "Meie spordialadel profiks saamine sõltub väga palju inimesest," mainis Kaldasaun. "Kes vajab selleks paari aastat, kellel läheb palju rohkem aega. Minu arvates on vaja vähemalt viis aastat harjutada, enne kui midagi looma hakkab. Eestis on üks professionaalne trikirattur Roomet Säälik, kes sõidab BMX rattaga."


Tõukerattasõit ja trikitamine on Kaldasauna kinnitusel samuti populaarne, sest sellega on kerge alustada. "Vaid rulluiskudel sõitjaid on väheks jäänud," nentis ta.


Tulevase pargi pindala on ligi 1550 ruutmeetrit ja ehitatakse arvestusega, et korraga saab seda kasutada kuni 50 inimest. "Mulle meeldib sõita tänavaelementidel, näiteks käsipuudel," selgitas Kaldasaun. "Kõige raskem trikk, mida ma olen teinud, on arvatavasti mingisugune grindi-kombinatsioon. Trikiratastel on külje peal sellised torud, millel saab libiseda. Selliseid trikke nimetataksegi grindimiseks."


Oma panuse uue skate-pargi rajamise ideedesse andsid märtsis toimunud koosolekul nii rula-, BMX-ratta, tõukeratta- kui ka trikirulluisu harrastajad. Nii valmis pargi esialgne visioon, mille koostasid peaasjalikult noored ise. Kuid pargi üle mõtete vahetamine pole veel lõppenud. "Aprillis valmis koostöös noorte ekstreemsportlastega pargi eskiisjoonis ja on olemas ka eelprojekt," ütles Põhja-Tallinna linnaosa valitsuse koolinoorsootöötaja Kaia Kask. "Samas anname kõigile noortele võimaluse saata aprilli lõpuni oma ettepanekuid tulevase ekstreempargi kohta. Tööd tahame alustada esimesel võimalusel."


Ohutus ennekõike


Uus park rajatakse vana rulaplatsi asemele, mis tuli kolme aasta eest sulgeda ja maha lõhkuda. Põhjuseks asjaolu, et enam kui 13-aastane trikipaik oli muutunud kasutajatele ohtlikuks.


Kaldasauna sõnul on õnnetuste vältimine ja julgus ekstreemspordi juures väga oluline. "Kõige raskem õnnetus juhtus minuga siis, kui sõitsin veel tõukerattaga," meenutas ta. "Tõukeratas lendas treeningu ajal mulle vastu pead ja kuna ma ei kandnud kiivrit, oli tulemuseks haav, mis vajas õmblemist. Üldiselt on mul aga vedanud, suuri luumurde pole ette tulnud. On olnud ainult mõned mõrad randmes ja hüppeliigeses, mis vajasid kuu aega paranemist. Vigastuste vältimiseks tuleb kõigepealt kanda kaitsmeid ja kiivrit ja õppida kukkuma. Sõitmisel tuleb olla ka väga enesekindel."

 

Kopli saab legendaarse trikipaiga tagasi


"Uued spordiväljakud on kerkinud kesklinna, Lasnamäele ja Mustamäele, nüüd kustutasime võla Põhja-Tallinna noorte ees," lausus abilinnapea Vadim Belobrovtsev.


Belobrovtsevi sõnul saavad Põhja-Tallinna noored varsti taas võimaluse ekstreemspordialadega tõsiselt tegeleda. "Mul on hea meel, et nüüd saab ka Põhja-Tallinn suurepärase ekstreemspordiväljaku," ütles ta. "Kõigis teistes linnaosades on sellised väljakud ühel või teisel kujul olemas, nüüd on linn kustutanud oma võla ka Põhja-Tallinna noorte harrastajate ees. Eelmisel aastal ehitasime kolm uut välispordiväljakut kesklinna, Lasnamäele ja Mustamäele, loodame jätkata samas vaimus ka tulevikus."


Põhja-Tallinna vanema kohusetäitja Julianna Jurtšenko sõnul soovitakse uue pargi rajamisel säilitada varasema rulaplatsi eripära. "Kopli vana rulaplats oli noorte ekstreemsportlaste seas tuntud oma atraktsioonide ja sõiduliinide poolest, mis erinesid teiste parkide omadest," selgitas ta. "Seetõttu püüame uue pargi planeerimisel neid iseärasusi kindlasti säilitada ja leida sealjuures ka uusi huvitavaid lahendusi."

Laadimine...Laadimine...