BILL GATES: Aafrika vaesus ei takista suurepärast arstiabi

Miljardärist filantroop Bill Gates ütles, et suurepärane esmatasandi arstiabi, mis hoiaks ära kergesti ravitavad, kuid eluohtlikud haigused, on saavutatav isegi Aafrika kõige vaesemates riikides.

BILL GATES: Aafrika vaesus ei takista suurepärast arstiabi (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

Miljardärist filantroop Bill Gates ütles, et suurepärane esmatasandi arstiabi, mis hoiaks ära kergesti ravitavad, kuid eluohtlikud haigused, on saavutatav isegi Aafrika kõige vaesemates riikides.

"Hea uudis tervise kohta on see, et kulutades isegi tagasihoidlikke summasid esmatähtsatele valdkondadele, on võimalik saada tohutut kasu," vahendas BNS ta sõnu pühapäeval Aafrika Liidu tippkohtumise ajal Addis Abebas. 

"Pole vaja teha läbi kogu teekonda keskmise sissetulekuni enne, kui saab käivitada suurepärase esmatasandi tervishoiusüsteemi."

Microsofti asutaja mainis tervishoiunäitajate järsu parandamise võimaluste seas vaktsiine, turvalist sünnitust ja antibiootikumide kättesaadavust.

"Kümme protsenti rikaste riikide esmastest kulutustest annab 90 protsenti kasust," märkis ta. 

Gates, kelle sihtasutus on Aafrikas 2000. aastast alates kulutanud umbes 15 miljardit USA dollarit, osales üritusel, millega käivitati algatus tervishoiusektori investeeringute suurendamiseks -- seda peamiselt valitsuste poolt. 

Algatuse idee autor Rwanda president Paul Kagame ärgitas Aafrika riike panustama tervishoidu vähemalt 15 protsenti eelarvest. 

2016. aastal kulutati kogu kontinendil keskmiselt sellele sektorile 7,5 protsenti eelarvest, ilmneb AL-i statistikast. 

Gates märkis, et kuigi jõupingutused tervishoiu parandamiseks Aafrikas on kahandanud laste suremust ja suurendanud oodatavat eluiga, on numbrid endiselt murettekitavad. 

AL-i andmeil ei ole enam kui pooltel aafriklastel juurdepääsu põhilistele tervishoiuteenustele, Aafrikas elab 70 protsenti kõigist HI-viiruse kandjatest ja aidsihaigetest ning mujal maailmas välja juuritud nakkushaigused on endiselt oluliseks surmapõhjuseks.

Ta kiitis "fantastilise eeskujuna" Rwandat, mis on saavutanud universaalse tervishoiuteenuste kättesaadavuse sellest hoolimata, et tegemist on ühe maailma vaeseima riigiga. 

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmeil vähendas Rwanda ajavahemikus 2005-2010 alla viieaastaste laste suremust poole võrra, suremus malaariasse aga vähenes ligi 85 protsendi võrra.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...