Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse

"Meil on võimalus näidata Euroopa Liidule, mida on vaja selleks, et leping selles majas siin heaks kiidetaks," sõnas Briti peaminister Theresa May. 

Pilt: Scanpix

Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse

Toimetaja: Sandra Lepik

"Meil on võimalus näidata Euroopa Liidule, mida on vaja selleks, et leping selles majas siin heaks kiidetaks," sõnas Briti peaminister Theresa May. 

Briti parlament hääletas eile hulga erinevate Brexiti meetmete üle, mille seas tõrjuti võimalus Ühendkuningriigi leppeta lahkumise üle, vahendas BNS. 

Parlamendis hääletas vastavasisulise mittesiduva ettepaneku poolt 318 ja vastu oli 310 rahvaesindajat.

Seadusandjate enamus soovib ühtlasi avada uuesti läbirääkimised lahkumisleppe üle. Ühtlasi soovis parlament, et Iirimaa piiri puudutavad erimeetmed asendataks alternatiivse variandiga, mille poolt hääletas 317 ja vastu oli 301 rahvaesindajat.

Briti peaminister Theresa May märkis pärast hääletust, et kahjuks ei piisa sellest, kui millelegi lihtsalt vastu ollakse. May möönis, et Brüsselis pole pea mingit soovi leppe uuesti avamiseks ja sellepärast on vaja Suurbritannia parlamendilt väga selget sõnumit.

"Maailm teab, mida me ei taha. Täna me peame saatma sõnumi selle kohta, et mida me tahame. Meil on võimalus näidata Euroopa Liidule, mida on vaja selleks, et leping selles majas siin heaks kiidetaks," sõnas May.

Ühendkuningriigi lahkumiseni Euroopa Liidust (EL) on jäänud vaid kaks kuud ja teisipäeval arutasid parlamendisaadikud peaminister Theresa May plaani pidada leppe osas uusi läbirääkimisi, kuigi Brüssel on selle võimaluse välistanud.

Telekanali CNN analüütikute hinnangul ei muutnud teisipäevane arutelu ja hääletamine oluliselt midagi.

Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kinnitas teisipäeval veelkord, et Suurbritannia lahkumislepet ei avata uuesti läbirääkimisteks.

"Me kutsume jätkuvalt Suurbritannia valitsust üles selgitama oma kavatsusi järgmiste sammude osas ja seda võimalikult kiiresti," märkis Tusk.

Novembris May ja Euroopa Liidu sõlmitud lahkumislepe lükati Briti parlamendis 15. jaanuaril ülekaalukalt tagasi, mis on suurendanud ohu, et riik lahkub EL-ist leppeta.

Euroopa Parlamendi komisjon tegi teisipäeval ettepaneku lubada Ühendkuningriigi kodanikud pärast Brexitit lühikeseks ajaks viisata Euroopa Liidu riikidesse, kui britid samaga vastavad.

Ettepanek läheb edasi europarlamenti hääletusele ja seda hakkavad vaagima liikmesriigid.

Kui plaan heaks kiidetakse, saavad mõlema poole kodanikud ka edaspidi suurema paberimäärimiseta üksteise territooriumile siseneda.

Laadimine...Laadimine...