Eestirootslaste päev tutvustab rootslaste kultuuripärandit Eestis

Eestirootsi kultuuri ja traditsioone tutvustav Rootsi päev toimub laupäeval Läänemaal Pürksi rahvamajas, ajaloolises eestirootslaste keskuses.

Pilt: Scanpix

Eestirootslaste päev tutvustab rootslaste kultuuripärandit Eestis

Eestirootsi kultuuri ja traditsioone tutvustav Rootsi päev toimub laupäeval Läänemaal Pürksi rahvamajas, ajaloolises eestirootslaste keskuses.

"On väga tänuväärne, et tänased eestirootslased, elades küll ülekaalukalt Rootsis, hoolitsevad oma kultuuri- ja ajaloopärandi, keele ja identiteedi säilimise eest oma ajaloolisel kodumaal. Vaimse kultuuripärandi edasikestmise eelduseks on tegus ja tugev kogukond, kes on huvitatud oma kultuuri hoidmisest. Rahvusgrupi kultuuriomavalitsuse aktiivne tegevus näitab, et eestirootslaste juured on sügavalt siinse maa pinnas," vahendas kultuuriministeerium BNS-ile kultuurilise mitmekesisuse asekantsleri Anne-Ly Reimaa sõnu.

"Rootsi keel ja kultuur elab siinsetel põlistel eestirootsi aladel – eelkõige Loode-Eesti rannikualadel ja saartel – edasi  hoolimata Teisele maailmasõjale järgnenud keerulistest aegadest. Eestirootslaste kultuuri ja järjepidevuse eredateks kandjateks ja sümboliteks on Eestirootslaste Kultuuriomavalituse Sihtasutus, mitmed  nii Eestis kui Rootsis tegutsevad eestirootsi kodukandi- ja kultuuriseltsid, Haapsalus asuv Rannarootsi muuseum, Pürksi Noarootsi gümnaasium, Tallinna Rootsi Mihkli kogudus ning rootslaste kunagistel asualadel taastatud kabelid ja pühakojad," märkis Reimaa.

Rootsi päeva kultuuriprogramm hõlmab erinevaid üritusi, sealhulgas Toivo Tominga raamatu  "Vormsi Veri II" esitlust, eestirootsi kodukandiühingute käsitöö- ja raamatulaata, maastikumängu ja jooksuvõistlust. Esinevad Gunvor Strömbom, Sofia Joons, Lennart Ygstedt, Raul Targamaa, Noarootsi rahvatantsijad ja Noarootsi naisansambel ning rahvatantsuansambel Ürgleigarid.

Eestirootslaste kultuuriomavalitsus kuulutab esmakordselt välja ka Eestirootslaste Kultuurikandja tiitli laureaadid. Päeva lõpetab Eesti Filharmoonia kammerkoori kontsert Noarootsi kirikus.

Päeva avavad tervitussõnadega kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Anne-Ly Reimaa ja Rootsi suursaadik Eestis T.E. Anders Ljunggren. Esmakordselt kuulutatakse välja ka eestirootslaste kultuurikandja tiitli laureaadid. 

Eestirootslased on tähistanud Rootsi päeva alates 2008. aastast kokku viiel korral, sealhulgas 2013. aastal, mil toimus Haapsalus II eestirootsi laulupidu.

Ürituse korraldajaks on eestirootslaste kultuuriomavalitsus. Rootsi päeva toimumist toetavad kultuuriministeerium, Rahvakultuuri Keskus ja Saarte programm, Hasartmängumaksu Nõukogu ning Eesti Kultuurkapital.

Laadimine...Laadimine...