FOTOD! Arhitekt Lapin nurisejatele: Vabaduse väljakul võiks olla veelgi rohkem rulatajaid ja noorte melu, lisaks turg ja tänavateater

Lapini sõnul on tal ammu olnud idee, et Vabaduse väljakul võiks hommikuti olla turg, nagu Helsingis. "Seal on otse presidendi kantselei ees suur turg, mis lõunaks koristatakse ära."

Pilt: Mats Õun

FOTOD! Arhitekt Lapin nurisejatele: Vabaduse väljakul võiks olla veelgi rohkem rulatajaid ja noorte melu, lisaks turg ja tänavateater (3)

Lisa Gabriela Metsala

"Praegu on Vabaduse väljakul rataste peal lilleklumbid. Miks ei võiks see olla ka üks objekt, mille peal noored sõita võiks?" ütles Vabaduskella monumendi autor, arhitekt Leonhard Lapin Pealinnale. "Me ei peaks meelitama mitte ainult turiste, vaid ka noori kesklinna tegutsema."

51images

"Minule see väga meeldib, et noored väljakul rulatavad, sest kui ma olen varahommikul olnud oma ateljees, mis asub Vabaduse väljakul, siis mõned fanaatikud alustavad suvel juba varakult ja panevad õhtuni välja," ütles Lapin.

Tema sõnul sõitsid noored Vabaduse väljakul ka koroona ajal, igaüks omaette, noori võiks aga väljakul palju olla.

Tänavateater Vabaduse väljakule

Lapini sõnul võiks Vabaduse väljakul olla veel rohkem atraktsioone.

"Praegu on seal need lilleklumbid rataste peal. Miks ei võiks olla ka üks objekt, mille peal noored sõita võiks?" küsis ta. "Me ei peaks meelitama mitte ainult turiste, vaid ka noori kesklinna tegutsema. Noori võiks olla isegi palju rohkem, seal võiks teha ka näiteks tänavateatrit."

Lapini sõnul on tal ammu olnud idee, et Vabaduse väljakul võiks hommikuti olla turg, nagu Helsingis. "Seal on otse presidendi kantselei ees suur turg, mis lõunaks koristatakse ära," sõnas ta. "Eesti ajal oli Estonia ees sarnane turg ja see suudeti juba tol ajal lõunaks ära koristada, Nõukogude ajal see kahjuks likvideeriti. Omal ajal oli see turg üle Euroopa tuntud."

Lapin ütles, et praegu on Vabaduse väljak täiesti kasutamata eelkõige hommikupoolikuti. "Kui seal oleks turg, oleks seal ümberringi kõik baarid-restoranid-kohvikud, mis hommikust peale töötavad."

Turg tooks inimesed kokku

Lapini sõnul on Vabaduse väljaku äärsed kohvikud järjest pankrotti läinud, sest seal ei ole inimesi, kuid turg tooks nad sinna kokku. "Inimesed, kes lähevad sinna igale poole büroodesse tööle, saaksid sealt osta värsket kraami. Praegu, et värsket tilli saada, pean minema kaugemale turule," sõnas ta.

"Kui siin räägitakse turistide meelitamisest, siis alati, kui ma välismaal käin, lähen ma esimese asjana turule, sest turg on põnev koht. Linn saaks sellisest turust oma tulu, seal hakkaks õitsema naturaalkaubandus ja ökotooted," tõi Lapin välja. 

Lapin ütles, et üritused on Vabaduse väljakul enamasti pärast lõunat, selleks ajaks saaks kõik puhtaks teha. "Raekoja plats on liiga väike selliste suurürituste jaoks, mida seal korraldatakse - ta on neid välikohvikuid täis, nii et seal polegi ruumi üritusi teha. Samas on Vabaduse väljak jäetud täiesti sööti," sõnas ta.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...