FOTOD JA VIDEOD! Mihhail Kõlvart visioonikonverentsil: maks ei ole võimalus teenida tulu, see on võimalus reguleerida valdkonna vajadusi

"50% võiks minna mõne väärika hoone renoveerimiseks kesklinnas või vanalinnas, teha linnaruumi paremaks. 30% võiks minna täiendavalt linna promomiseks välismaal, me teeme seda praegu ka, aga võiks rohkem," loetles linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, mida turismimaksuga teha võiks. "Turismimaks on just selline maks, millest Tallinn saaks lihtsalt 3 miljonit eurot aastas juurde, sest just nii palju turiste siin käib. Kas see tähendab, et turismil hakkab kehvemini minema? Ei, mina seda küll ei usu," ütles riigihalduse minister Janek Mäggi.

Pilt: Ilja Matusihis

FOTOD JA VIDEOD! Mihhail Kõlvart visioonikonverentsil: maks ei ole võimalus teenida tulu, see on võimalus reguleerida valdkonna vajadusi

Toimetaja: Moonika Tuul

"50% võiks minna mõne väärika hoone renoveerimiseks kesklinnas või vanalinnas, teha linnaruumi paremaks. 30% võiks minna täiendavalt linna promomiseks välismaal, me teeme seda praegu ka, aga võiks rohkem," loetles linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart, mida turismimaksuga teha võiks. "Turismimaks on just selline maks, millest Tallinn saaks lihtsalt 3 miljonit eurot aastas juurde, sest just nii palju turiste siin käib. Kas see tähendab, et turismil hakkab kehvemini minema? Ei, mina seda küll ei usu," ütles riigihalduse minister Janek Mäggi.

9images

"Meie peamine eesmärk oli alustada diskussiooni, sellega saime väga hästi hakkama," võttis Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart tänase visioonikonverentsi "Turismimaks – poolt või vastu?" kokku.

Euroopas teeb maksuamet portaalidega koostööd

"Kui rääkida turismimaksust, siis ükski maks ei ole lihtsalt võimalus teenida tulu, see on ka võimalus reguleerida valdkonna vajadusi. Üks hea näide on külaliskorterite probleemid – tänu sellele arutelule saime veelkord aimu, et see tsoon on endiselt hall ja keegi ei tegele sellega. Koos turismimaksuga saaks aga sellele murekohale – ja ka tulumaksuküsimusele – leida lahendusi," selgitas Mihhail Kõlvart. "Mitmete Euroopa linnade näitel on näha, et saab lahendusi leida küll, saab näiteks maksuameti ja portaaliomanikega koostöös valdkonna kontrolli alla võtta. Ja just nende portaalide kaudu tuleb ju suurem osa turistidest ja liiguvad suuremad rahavood."

Põhimõte võiks olla, et see raha, mida turismisektor võiks koguda, tuleks sinna tagasi ja veel suuremas mahus.

Kuidas võimalikku turismimaksust laekuvat raha jagada? "Hea meelega arutaks ma seda turismisektori esindajatega – aga üks mõte oleks selline lihtne: 50% võiks minna mõne väärika hoone renoveerimiseks kesklinnas või vanalinnas, teha linnaruumi paremaks. 30% võiks minna täiendavalt linna promomiseks välismaal, me teeme seda praegu ka, aga võiks rohkem," loetles Mihhail Kõlvart. "Ja veel võiksime täiendavalt toetada Tallinnas toimuvaid rahvusvahelisi üritusi ja just neid üritusi, mis ei toimu kõrghooajal. Muidugi ei ole see ju lõplik tõde, protsendid võivad olla teised, selleks tuleks luua komisjon, kus osaleks erinevad osapooled ja tekiksid ühised arusaamad, aga põhimõte võiks olla, et see raha, mida turismisektor võiks koguda, tuleks sinna tagasi ja veel suuremas mahus."

Üks, mis Mihhail Kõlvarti sõnul tänase konverentsiga selgemaks sai, on see, et selle teemaga tuleb edasi liikuda, tuleb leida vastus küsimusele: kas võimalik tulu on uue maksu kehtestamist väärt?

Täna Tallinna Kultuurikatlas toimunud visioonikonverentsil "Turismimaks – poolt või vastu?" olid luubi all kohalikud maksud, sh turismimaks, mille poolt- ja vastuargumente kaalusid mitmed Eesti kohalike omavalitsuste juhid, turismiettevõtjad ja ettevõtjate liidud. Konverentsil jagasid oma kogemusi ka välisesinejad Riiast, Vilniusest ja Rostockist.

"Eestis on vaja makse tõsta olulisel määral, kogu ühiskond ootab seda täiega! Ja kõige parem oleks neid makse tõsta mitte siin elavatel inimestel, vaid raha tuleks ära võtta nendelt inimestelt, kes meile külla tulevad," ütles riigihalduse minister Janek Mäggi täna Tallinna Kultuurikatlas toimuval visioonikonverentsil "Turismimaks – poolt või vastu?"

Mäggi: ilma rahata sureb elu välja

"Ma olen viimasel ajal külastanud 13 Eesti maakonda ja kõik räägivad alati üht ja sama – meil on vaja seda, teist ja kolmandat – andke raha juurde! Kui raha juurde ei saa, sureb elu välja," kirjeldas Janek Mäggi. "Aga kellelt me võiksime selle raha ära võtta? Tõstku käsi, kes oleks nõus loovutama oma palgast 20%? Just – kõik tahavad raha juurde, aga ei ole nõus loobuma keegi."

"Teisalt, ma olen päris palju reisinud ja alati olen turistina tundnud, et turistilt tahavad kõik kogu tema raha ära võtta. Ja see ongi õige – raha tuleb ära võtta teistelt!" rääkis Janek Mäggi. "Ja turismimaks on just selline maks, millest Tallinn saaks lihtsalt 3 miljonit eurot aastas juurde, sest just nii palju turiste siin käib. Kas see tähendab, et turismil hakkab kehvemini minema? Ei, mina seda küll ei usu!"

Vilnius kogub turistidel maksu edukalt

Leedu pealinn Vilnius kogub selle aasta 1. juulist linnamaksu – iga linnas ööbiv turist maksab ühe euro iga linnas ööbitud öö kohta ning 2019. aastal tahetakse linnamaksu koguda juba 2 miljonit eurot, selgus täna Tallinna Kultuurikatlas toimuval visioonikonverentsil "Turismimaks – poolt või vastu?"

"Turistidelt kogutav raha läheb Vilniuse kui turismipaiga rahvusvahelise konkurentsivõime kasvatamiseks ja turismitaristu parendamisse," sõnas Leedu Hotellide ja Restoranide Assotsiatsiooni tegevdirektor Eglė Ližaitytė. "Sarnase linnamaksu on kehtestanud mitmed teised Leedu omavalitsused."

Kohalikud maksud moodustavad Tallinn tuludest väga väikese osa ning nende osatähtsus on vähenemas.

Autostumise vastu võitlemine vähendab maksuraha

"Kohalikud maksud moodustavad Tallinna tuludest vaid 1,5-1,8% ning nende osatähtsus aastatega väheneb, jäädes aastas ca 11-12 miljoni piiresse. Suurem osa, ligikaudu pool sellest moodustab parkimistasu, mis hakkab aga vähenema, sest jalakäijate ala laiendatakse parkimiskohtade arvel," ütles Tallinna linna finantsteenistuse linnakassa osakonna juhtivspetsialist Kristjan Liivamägi. "Kohalike maksude osatähtsus Tallinna linna tuludes on väga väike ja ebaoluline, teistes kohalikes omavalitsustes on see osatähtsus veel väiksem."

"Hetkel on Tallinna linnas kohalikeks maksudeks reklaamimaks, teede ja tänavate sulgemise maks ja parkimistasu," rääkis Liivamägi. "Reklaamimaksuga maksustatakse avalikkusele suunatud reklaami. Selle eesmärgiks ei ole pelgalt tulu teenimine Tallinna eelarvesse, vaid ülekoormava info vähendamine ja kodanikele liiga intensiivsete reklaamide vältimine," täpsustas Liivamägi. 

Liivamägi sõnul on valitsuskoalitsioon küll lubanud kohalike maksude seaduse üle vaadata ning laiendada kohalikke makse, kuid senini ei ole olulist arengut selles vallas toimunud, mistõttu on linna ainus võimalus vaadata iga aasta üle linnas kehtestatud kohalike maksude määrad.

"Turismimaks on aga Tallinna kontekstis selline maks, millel on reaalselt olemas ka maksubaas, st Tallinnas on piisavalt turiste," sõnas Liivamägi. "2017. aasta andmetel üle 4,4 miljoni inimese – meil on maksubaas, kellelt maksu küsida."

Milliseid turiste Tallinn ootab?

Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart kinnitas, et turismimaksule tasub mõelda. "Turistide arv kasvab, hoolimata sellest, et Soome turistide arv on langenud 10% võtta. Samuti ööbimiste arv Tallinna hotellides. Välisturistide arv on kasvanud viimased 2 aastat, siseturistide arv 5 aastat." Eriti on kasvanud Suurbritanniast ja Saksamaalt tulevate turistide arv. "See tekitab küsimusi ja arutelu, millist turisti soovime. Kas sellist, kes jätab meile rohkem raha või kelle jaoks on kõige olulisem Eesti kultuuriga tutvumine.

"Ma arvan, et turismimaksuarutelu on tähtis. Reaalsus on see, et Eesti omavalitsus teenib keskmiselt tulu ise kõigest 1%," lisas Kõlvart. "Ma ei tea, mis turismimaksust saab. See ei ole Tallinna linna otsustada, vaid riigi otsustada," täpsustas Kõlvart, et teemasid turismimaksu kehtestamise arutamiseks on palju. 

Kuid mida teha saadava tuluga, mis turismimaks tooks? "Pool sellest rahaks peaks kasutama meie kultuuripärandi säilitamiseks, 30% Tallinna linna promomiseks välismaal ja 20% toetamaks suuri rahvusvahelisi üritusi, mis jällegi toovad turiste juurde. Antud juhul võiks toetada üritusi, mis toimuvad hooaja väliselt," rääkis Kõlvart.

Rostocki turismiturundust rahastavad vabatahtlikult turismisektori ettevõtted

Hansalinn Rostock rahastab turismiturundust turismisektori ettevõtete vabatahtlike annetuste toel, rääkis Rostocki abilinnapea täna Tallinna Kultuurikatlas toimuval visioonikonverentsil "Turismimaks – poolt või vastu?"

Rostocki abilinnapea Steffen Bockhahn rääkis, et Rostock ja mereäärne Warnemünde turundavad end 15kilomeetrisest vahemaast hoolimata koos, ühise sihtpunktina ning on selleks rahadki kokku pannud. Bockhahn lisas, et oma osa piirkonna turunduskulude katmisesse annavad aga vabatahtlikud annetajad – sajad kohalikud hotellid ja teised turismiteenuste pakkujad, kes panustavad vabatahtlikult annetaja suurusest sõltuvalt aastas 500 kuni 8000 eurot ning pääsevad vastutasuks kohalikku turismikataloogi, -veebiportaali ja -infosse. Aastas kogutakse sellistelt ca 300 000 eurot.

Täna Tallinna Kultuurikatlas toimuval visioonikonverentsil "Turismimaks – poolt või vastu?" on luubi all kohalikud maksud, sh turismimaks, mille poolt- ja vastuargumente kaaluvad mitmed Eesti kohalike omavalitsuste juhid, turismiettevõtjad ja ettevõtjate liidud. Konverentsil jagavad oma kogemusi ka välisesinejad Riiast, Vilniusest ja Rostockist.

 

 Kava

 • 10.00 - 10.10 Konverentsi avamine ja tervitussõnad
  Mihhail Kõlvart
  Tallinna Linnavolikogu esimees
  10.10 - 10.20 Moderaatori tervitussõnad
  Siim Männik
  Ajakirjanik ja portaali Rahageenius vastutav toimetaja
 • I osa
  10.20 - 10.45 Kohalikud maksud Tallinnas
  Kristjan Liivamägi
  Tallinna linna finantsteenistuse linnakassa osakonna juhtivspetsialist
  10.45 - 11.10 Possibility of introduction tourism tax in Riga
  Sanita Šķiltere
  Riia Linnavolikogu omavalitsustulude osakonna tulude arendusüksuse juht
  11.10 - 11.35 The city tax. Experience of Lithuania.
  Eglė Ližaitytė
  Leedu Hotellide ja Restoranide Assotsiatsiooni tegevdirektor
  11.35 - 12.00 Tourism marketing & financial concept "Voluntary Marketing Contribution"
  Steffen Bockhahn
  Rostocki abilinnapea
  12.00 - 12.30 Lõuna
   
 • II osa
  12.30 - 12.40 Kui palju maksab külalislahkus?
  Janek Mäggi
  Riigihalduse minister
  12.40 - 14.15 Paneeldiskussioon I ja II
  Mida saaks kohalik omavalitsus teha turisti ja linlase jaoks, nende heaks koos?
  Tiiu Aro
  Saaremaa Vallavolikogu esimees
  Veikko Luhalaid
  Narva-Jõesuu Linnavolikogu esimees
  Jüri Võigemast
  Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor
  Toomas Oosalu
  MTÜ Vanalinna Selts juhatuse liige
  Verni Loodmaa
  Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees
  Turismimaks - poolt või vastu?
  Mihhail Kõlvart
  Tallinnas Linnavolikogu esimees
  Romek Kosenkranius
  Pärnu linnapea
  Merike Hallik
  Eesti Turismifirmade Liidu president
  Peter Roose
  OÜ TLG Hotell juhatuse esimees
  Feliks Mägus
  OÜ Nordic Hotels juhatuse esimees
  14.15 - 14.30 Päeva kokkuvõte ja konverentsi lõpetamine
  Mihhail Kõlvart
  Tallinna Linnavolikogu esimees
Laadimine...Laadimine...