FOTOD! Loodusesõber Mirtel: sõnnikus on putukatel tore kodu!

"Ma kuulsin esimest korda, et sõnniku sees võib olla kellegi kodu. See on nii põnev ja tore!" ütles väike Mirtel, kes oli täna loodusmessile "Ökomäss 2015" tulnud uudistama, kuidas inimene ja loodus saavad sõbralikult koos elada ja uuris põnevil klaasi alla pandud "lehmakooki".

Pilt: Ragne Jõerand

FOTOD! Loodusesõber Mirtel: sõnnikus on putukatel tore kodu!

Ragne Jõerand

"Ma kuulsin esimest korda, et sõnniku sees võib olla kellegi kodu. See on nii põnev ja tore!" ütles väike Mirtel, kes oli täna loodusmessile "Ökomäss 2015" tulnud uudistama, kuidas inimene ja loodus saavad sõbralikult koos elada ja uuris põnevil klaasi alla pandud "lehmakooki".

26images

Kuni pühapäevani kestab Tallinnas Patarei Merekindluses "Ökomäss 2015", mille eesmärgiks on tutvustada inimestele loodussõbralikku ja säästlikku elustiili. Kuna eluterve suhtumine keskkonda saab alguse juba varasest lapsepõlvest, siis tutvustati lastemuuseumi "Miia-Milla-Manda" telgis noortele loodushuvilistele elu selle kõige naturaalsemas ja ehedamas vormis.

"Need putukad on kõik seal lehmakoogi sees ja ajavad selle auke täis ja siis linnud söövad neid putukaid. Kui meil poleks karjamaal loomi oleks elu palju vaesem, sest sõnnik on elukeskkonnaks paljudele loomadele. Paraku paljud farmerid peavad looma laudas ja ei saada neid rohumaale "kooke" tegema vaid lükkavad sõnniku lihtsalt laudas kokku. Ja nii juhtubki kurb lugu, et sitasitikad, kärbsed, mardikad ja paljud teised putukad ei saa paljuneda, sest neil pole kodu ja nii on linavästrikel, tihastel ja teistel lindudel , kes toituvad putukatest, kehv elu," selgitas lastele Miia-Milla-Manda muuseumi töötaja Mari.

"Mina olen ka sõnnikut näinud – kuulsin, kuidas see vurtsuga vanaisa lehmast tuli," lisas elutargalt väike Märten.

President Päts käskis maju värvida

"Äkki olete kuulnud, et Pätsu ajal oli kohustuslik talude värvimine – see tähendas seda, et president andis käsu kätte Võidupühaks kõik talud Rootsi punaseks värvida – kõigile jagati Soomest toodud värvipigmenti ja rukkijahu oli igas peres nagunii juba olemas," meenutas Vahur Kõrbe, kes hoolimata tibutavast sügisvihmast lageda taeva alla elava tule kohal suures pütis värvi keetis.

Vahuri sõnul hakkas ta värvi keetma juba hommikul ja umbes keskpäevaks, 4-5 tunniga, sai esimene laar värvi ka valmis.

"Siin on rukkipüülist keedetud kliister liimiks ja  sideaineks, mis hoiab värvi koos ja seinas. Puidukaitsevahendiks on raudvitriol, siis veel lisaks tumepunakat pigmenti ja veidi linaõlivärnitsat ning ongi ehtne Rootsi punane värv valmis. Sellist värvi saab igaüks ise keeta, kui raamatutest juhendit lugeda ja ega see pea ainult punane olema – aga hea on ta sellepoolest, et aitab raha säästa, kui on vaja suuri pindu värvida- ta katab nii hästi," rääkis vabakutseline restauraator Vahur Kõrbe.    

Kuue euroga saab aialaua

Allan Kokkota firmast "Natuurehitus" tutvustas "Ökomässul" huvilistele, kuidas odavalt kaunist verandalauda teha. "Kasutan selleks euroaluseid, mida saab osta umbes kuus eurot tükk ja kui hästi läheb võib ka lausa muidu saada. Ainus kulukas asi on siin piduritega rattad – need tuleb kvaliteetsed osta, et laud paigal püsiks," ütles Kokkota.  

Samal ajal kui messihoovis õpetati lauda tegema, sai töötubades uudistada erinevaid restaureerimistehnikaid. Tallinlanna Merle oli tulnud õppima akende restaureerimist.

"Vanu aknaid on vaja restaureerida. Ma tulin siia  õppima ja loodan, et saan siin nii targaks, et restaureerin oma kodumaja aknad ise ära ja õpetan seda veel ka teistele. Mina olen vanade tarkuste austaja, need võtted on ikka sadu aastaid kestnud ja seetõttu kindel valik," arvas Merle.

Kitsejuustu küpsised ja sõstrakama viivad keele alla

"Minu kitsejuustu küpsistel on lausa fännklubi – on tavaline asi, et kui tulen müüma, siis panen alguses kohe kitsejuustu küpsised välja ja kuna need saavad kiirelt müüdud, siis pärast asun teisi kaupu müüma," ütles Lääne-Virumaal Mäehansu talust pärit Marge Salumäe. Lisaks kitsejuustuküpsistele pakkus Marge müügiks ka lambalihavorsti, pasteeti ja oma käsitööna valminud kootuid esemeid.

"Jah,  ega käsitöö ära ei toida, aga  saame hakkama" tunnistas ka Marge Eesti talupidajate tavamuret, kes sellest hoolimata peab endiselt hoole ja armastusega 44 utte ja 11 kitse.

Talupidajad Eili Taavits ja Piret Lankots rõõmustasid rahvast aga ebatraditsioonilise sõstrakamaga.

"Sõstrakamas on sees rukis, oder ja kuivatatud mustsõstrajahu – me oleme selle oma laste peal järgi proovinud ja võime kinnitada, et see on  parim viis lastele vitamiine sisse sööta. Meie pakume lisaks mustsõstrakamale ka vaarika ja mustikakama. Siit saab osta ka nisuvabu küpsetisi, mis sobivad eelkõige neile, kellel on nisuvalgu talumatus," tutvustasid naised oma toodangut.

"Ökomäss 2015" täpsema kava leiab SIIT

Laadimine...Laadimine...