Jõulueelne ostuhullus tekitab stressi ja koormab keskkonda

Jõule võib ilma naljata nimetada tarbimispühadeks – see on aeg, mil kõikvõimalikest sooduskampaaniatest tehakse jõulupakkumised. Tarbimishullust tõestab supermarketite mitmekordselt kasvav müük.

Pilt: Scanpix (arhiiv)

Jõulueelne ostuhullus tekitab stressi ja koormab keskkonda

Jõule võib ilma naljata nimetada tarbimispühadeks – see on aeg, mil kõikvõimalikest sooduskampaaniatest tehakse jõulupakkumised. Tarbimishullust tõestab supermarketite mitmekordselt kasvav müük.

Ikka on ju vaja jõuludeks kasvõi midagi sümboolset soetada. Nii juhtubki, et ostetakse mõttetuid kingitusi, mida keskkonna arvelt toodeti-transporditi ja mis lõpuks prügimäele viiakse.

Arengukoostöö Ümarlaud kutsub inimesi üles pöörama jõulude ajal tähelepanu lähedastega koos olemisele, mitte ostlemisele. Üleskutse "Võidab, see kellel on jõulude ajal kõige vähem stressi" eesmärk on võidelda jõulueelse tarbimishullusega, millel on suurim negatiivne mõju maailmale.

"Kutsume inimesi hoolivalt kinkima ja mõtlema lisaks kingisaajale ka kingituse valmistajale. Suurem osa populaarsetest jõulukinkidest on pärit arenguriikidest, kus tänaseni töötavad paljud inimesed veel ebainimlikult väikse töötasu eest ja halbades tingimustes. Nii võib juhtuda, et heasooviliku kingiostuga toetab ostja ettevõtteid, kelle jaoks jõuluaegne hoolivus väljendub ainult kasuminumbris. Lihtsaim viis selliseid oste vältida, on kinkida hoopis elamus, eelistada kodumaist või uurida tootja tausta," rääkis Arengukoostöö Ümarlaua juht Piret Hirv.

Ostuhullus suurendab globaalset jalajälge. Enamik mänguasju, jõuluehteid ja muid pühadekaupu pärinevad meist tuhandete kilomeetrite kauguselt. Sama tempoga Hiinas, Indias või Bangladeshis toodetud vidinaid ostes kahjustame keskkonda. Irooniline on see, et keskkonnamõjude tagajärgedega peavad tulevikus hakkama saama meie endi lapsed ja lapselapsed, kellele jõulude ajal arengumaadest kinke ostame.

Kuidas muuta jõulud inimestepühaks?

Leia asjade asemel aega. Selle asemel, et ostukeskustes hulluda, ole oma lähedastega koos. Veeda pere ja sõpradega lõbusalt aega – tehke piparkooke, ehitage lumememme või vaadake koos juba sadu kordi nähtud jõulufilme.

Kui soovid kinkida, vali eetilised kingid. See tähendab mitte toetada ostuga ettevõtteid, kes pole keskkonnasõbralikud või kasutavad tootmiseks orja- või lapstööjõudu. Kuidas oma ostus kindel olla? Kui ostad mõne "Made in China" märgiga kingi, siis peaksid kindlasti kahtlema. Kõige lihtsam viis eetiliselt kinkida, on kinkida hoopis vahva elamus, midagi kodumaist või uurida veidi tootja tausta.

Veendu, et kinki on päriselt vaja. Ilmselt oleme kõik vähemalt ühe korra elus saanud mõttetu kingituse, mis üsna varsti kapinurgas tolmu koguma hakkab. Selle vältimiseks küsi enne, kui ostad! Praktiliste kinkide tegemine tundub võib-olla igav, aga valmistab palju kauem rõõmu.

Taaskasuta! Kodu ehtimiseks ei ole vaja igal aastal uusi kaunistusi osta. Kasuta eelmise aasta kulinaid ja jõulutulesid ning kui vaja, vajadusel vaheta välja mõni lambipirn. Pealegi, jõulutunde tekitajad on sageli lihtsad asjad nagu mandariinid, piparkoogid ja tassitäis sooja glögi. Mõtle, mis tegelikult tõelist jõulutunnet tekitab?

Anneta! Öeldakse, et jõulud ei ole saamise, vaid andmise aeg. Eestis on sel ajal palju võimalusi, kuidas head teha. Kui tahad anda abi Eestist kaugemale, külasta näiteks Mondo, Pagulasabi või Punase Risti kodulehte. Nii leiad viisi, kuidas toetada laste hariduse saamist Aafrikas või aidata kriisikolletes olevaid inimesi.

Kasuta jõuluprae valmistamiseks õiglasi tooteid! Jõulutoitude valmistamisel kasutame sageli toiduaineid nagu suhkur, kakao, šokolaad jms. Kui jälgid poes Fairtrade, Rainforest Alliance ja UTZ märgistust, võid olla kindel, et ostetud toote valmistamiseks ei ole kasutatud orja- ja lapstööjõudu.

Arengukoostöö Ümarlaud kutsub üles pühade ajal pöörama tähelepanu kõigele sellele, millest päriselt hoolime. Kui tunned, et jõulud on aeg lähedastega koos olemiseks, siis võta osa Facebooki sündmusest „Võidab see, kellel on jõulude ajal kõige vähem stressi".

Lõppev 2015. aasta on arengukoostöö aasta, mille kestel pööratakse rohkem tähelepanu arenguriikidega seotud teemadele.

Laadimine...Laadimine...