Kadri Mosin: Tallinna Legendid pakub unustamatuid emotsioone

"Tallinna Legendides saavad kokku animatsioonid, tehnika, audio ja näitlejatöö. Seda tüüpi muuseum on ju esimene omataoline Baltikumis ja Skandinaavias. Meie sõsarad on Berliinis, Hamburgis, Londonis, San Fransiscos ja mujal, igal linnal oma legendid," sõnas Tallinna Legendid juhataja Kadri Mosin.

Pilt: Scanpix

Kadri Mosin: Tallinna Legendid pakub unustamatuid emotsioone

"Tallinna Legendides saavad kokku animatsioonid, tehnika, audio ja näitlejatöö. Seda tüüpi muuseum on ju esimene omataoline Baltikumis ja Skandinaavias. Meie sõsarad on Berliinis, Hamburgis, Londonis, San Fransiscos ja mujal, igal linnal oma legendid," sõnas Tallinna Legendid juhataja Kadri Mosin.

Mosin tõi Tallinna TV saates "Suvemiks" välja ka Tallinna Legendide erinevuse oma sõsarate ees. "Külastajate ehmatamist on meil küll, aga kedagi ei puudutata. Kuna maa all toimuvas etenduses kasutatakse päris tugevaid valgusefekte ja vibratsioon, on Tallinna Legendide külastamine keelatud klaustrofoobia- ja epilepsiahaigetel, rasedatel ja alla 10-aastastel lastel. Me ju räägime, kuidas inimesi pooleks tõmmati, kuidas katk Tallinna tuli, mida  tegid dominikaanlased ja mis on inkvisisatsioon, näitame Pontus De la Gardie´d põrgus. Aga räägime ka merineitsist, alkeemikust ja sellest, kuidas Rataskaevu tänaval leiutati martsipan, mida müüdi Raekoja platis apteegis kui armurohtu."

Mosin nentis, et Tallinna Legendidest väljuvate inimeste emotsioonid on laes. "Väga meeldib meie juures kooligruppidele. Koht tekitab nendes huvi ja elevust keskaja kohta."

Mosina sõnul on Tallinna Legendides etenduv lugu kokku pandud juba kaks aastat tagasi. Jüri Kuuskemaa ja Egon Nuteri kirjutatud üheksa legendi pani Tallinna endises Raevanglas elama Venemaa lavastaja Igor Tšernov. Lavastust etendatakse neljas erinevas keeles – eesti, inglise, vene ja soome keeles. "Oleme sel aastal astunud sammu edasi selles suunas, et Tallinna Legendide külastajad saaksid siinseid legende kuulda oma emakeeles. Unistame itaalia, hiina ja jaapani keele sisse toomisest. Keskaeg on nii kirju ja müüte täis, et ühest kuulamisest jääb isegi väheks."

Mosin lisas, et Tallinna Legendide lavatükis teevad kaasa tublid noored inimesed, kelle kirg on esinemine. Samuti amatöörnäitlejad ja paar professionaalset näitlejat. "Meil ei ole ju tavaline teater, vaid animaatorite ja esitajate sugemetega. Meie näitlejad on väga andekad, paar noort teevad kaasa ka Eesti tuntud seriaalides."

Tallinna heerold, ajaloolane Jüri Kuuskemaa rääkis saates, et ta on ajaloolasena leidnud, et Tallinnal on liiga vähe legende ning tunnistas, et on olemasolevatele ka ühe lisaks mõelnud. "Paari nädala pärast tuleb müüki raamat "Vana Tallinna pärimused ja tõsilood", sealt leiate minu eksklusiivinterjuu Ülemiste vanakesega."

Kuuskemaa märkis, et Tallinna Legendide avamise eel, kui käis ideede haudumine, et mida ja kuidas seal teha, kirjutas ta ka selle kohaga seoses mõned legendid. "Näiteks Oleviste kiriku tornist on väga raputav ja atraktiivne lugu. Saladuskatte all ütlen, et Tallinnas pole olnud ühtegi inkvisisatsiooni, aga Tallinna Legendides on. Legendide teke ei lõpe kunagi."

Kuuskemaa lisas, et Tallinn on mereäärne linn, kus peaks olema palju näkineidusid, aga pärimused neist on unustatud, sest 17. sajandil raiuti näkineide kivisse. "Olevi gildisaalis on koguni siiami kaksikutest näkineiud, Kolme Õe arhiivipoolses osas on kaks näkineidu ja üks nende kavaler Triton. See on tore, et Tallinna Legendidesse mõeldi välja kaevu näkineid. Ta pole küll autente, aga kuulub hästi väljamõeldud legendide hulka. Mul jääb üle Tallinna Legendide meeskonda vaid kiita, sest visuaalselt, emotsionaalselt ja atraktiivselt on koht väga tore."

Tallinna Legendide näitleja Oliver Looritsa sõnul toimub etendus väga heade näitlejate koostöös. "Etenduses mängivad näitlejad ei ole küll väga tuntud, aga nad on väga head. Siin saavad kokku meie oma ajalugu, meie omad legendid. Külastajate jaoks on kindlasti kõhedust tekitav katkuruum ja inkvisisatsioon."

Interaktiivne teater-muuseum Tallinna Legendid avas Raekoja platsi külje all oma uksed aasta tagasi, 30 mail. Tallinna Legendid asub Tallinna vanalinnas keskaegsetes vanglaruumides ning tutvustavad üheksat põnevat legendi Tallinna mütoloogiast.

Tallinna Legendid on avatud iga päev kell 11- 20. 400-l ruutmeetril toimuv etendus kestab 40-minutit.

 

Laadimine...Laadimine...