Kingo: ka väljaanded on kojukande hinnatõusus süüdi

"Iga inimene, kes tellib lehe endale koju postkasti, peab lehe saama kätte hommikul, et kohe hommikul saaks uudiseid lugeda. See ei ole lahendus, kui ta saab selle õhtul hilja või järgmisel päeval," lausus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Kingo: ka väljaanded on kojukande hinnatõusus süüdi

Toimetaja: Sandra Lepik

"Iga inimene, kes tellib lehe endale koju postkasti, peab lehe saama kätte hommikul, et kohe hommikul saaks uudiseid lugeda. See ei ole lahendus, kui ta saab selle õhtul hilja või järgmisel päeval," lausus väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.

Kingo sõnul on Eesti Posti kojukande hinnatõusu osaliselt põhjustanud ka meediaettevõtted ise, sest mida vähem on ajalehtedel tellijaid, seda rohkem kojukanne maksab, vahendas BNS Postimeest.

"Ühe postiljoni teelõik on palju kallim, kui on vähem tellijaid," ütles Kingo. Eesti Posti tegevust kureeriv minister peab silmas, et kahe ajalehe kohaletoimetamine ühte külasse on kulukam kui kümne ajalehe viimine samasse kohta, sest tööjõu- ja transpordikulu on mõlemal puhul sama. Lihtsalt kümne lehe kojukande pealt tasub väljaanne postivedajale rohkem.

Kingo sõnul ei ole tellijate vähenemine aga otseselt riigi probleem. "Eesti Posti ülesanne on viia inimestele kodudesse kätte see leht ja seda me ei saa tagada kuidagimoodi, et neid lehti ja tellimusi oleks võimalikult palju," märkis minister.

Tema hinnangul peaksid väljaanded mõtlema, mida muuta paremaks, et tellijate hulk suureneks.

Kirju enam inimesed ei saada

Et perioodikatellijate vähenemine on ainult väljaannete probleem, ei tundu Eesti Meediaettevõtete Liidu juhile Mart Raudsaarele loogiline. Tema sõnul hoitakse kogu postisüsteemi osaliselt üleval just perioodikaga. "Kirju ju inimesed enam ei saada, samamoodi arveid. Enamik asju käib digitaalselt. Perioodika on üks viimaseid, mida kantakse koju," rääkis Raudsaar, lisades, et seetõttu peaks selle jätkumine riigile oluline olema.

Raudsaare sõnul toob kojukande suur hinnatõus inimeste jaoks kaasa lehetellimuse hinnatõusu, mille järel on karta, et tellimuste arv väheneb veelgi. Näiteks Postimees Grupi juhatuse esimees Andrus Raudsalu on öelnud, et 11-protsendiline hinnatõus tähendaks tõenäoliselt 50-sendist tellimuse hinnatõusu puhtalt kojukande katteks.

Eeskätt puudutab Eesti Posti hinnatõus maapiirkondi, sest suuremates asulates teeb kojukannet eraettevõte Express Post. Nende teenus maksab seitse korda vähem kui Eesti Posti oma.

Kojukande kulude kokkuhoiu vaimus on ka arutatud, et äkki võiks maapiirkondades ühildada hommikuse kojukande päevase pakiveoga. See aga tähendaks, et maal elavatel inimestel ei oleks lootustki hommikul perioodikat kätte saada.

Lehed tulevad maapiirkondades liiga hilja

Raudsaar märkis, et kui hinnatõus maapiirkonna tellijaid eemale ei peleta, siis säärasel moel korraldatud kojukanne teeb seda kindlasti. "Inimene tahab saada värsket ajalehte. Juba praegu on probleem sellega, et lehed tulevad maapiirkondades hilja. Kui nüüd hind ka tõuseb, siis inimene küsib, miks ma pean seda lehte tellima, kui see on kallis ja tuleb nii hilja," rääkis Raudsaar.

Minister Kingo aga ütles, et selles asjas ei ole otsuseid tehtud. Ta rääkis, et kevadel valmib analüüs, milles lüüakse kokku Eesti Posti emaettevõtte Omniva tulud ja kulud. "Selle põhjal hakkame otsuseid vastu võtma, kuidas saaks organiseerida postiveo ja kojukande võimalikult tõrgeteta ja võimalikult soodsalt," sõnas ta.

Enda sõnul seisab Kingo selle eest, et perioodika jõuaks inimestele ikkagi hommikuti. "Minu seisukoht on endiselt, et iga inimene, kes tellib lehe endale koju postkasti, peab lehe saama kätte hommikul, et kohe hommikul saaks uudiseid lugeda. See ei ole lahendus, kui ta saab selle õhtul hilja või järgmisel päeval," lausus Kingo.

Laadimine...Laadimine...