Koolilapsed söövad ennast paksuks ja treenivad üle

"Tervisekontrolli käigus pakun ülekaalulistele lastele soovikorral  oma abi. Kuid kahjuks on nendele mugavustsoonist  väljatulek üsna keeruline," ütles kooliõde Kersti Tamm Kadrioru Saksa Gümnaasiumist. "Võimalik on lastel ka teise äärmusesse minna, kus haigeks jäämise põhjustab ületreenimine."

Pilt: Erakogu

Koolilapsed söövad ennast paksuks ja treenivad üle

Vesta Reest

"Tervisekontrolli käigus pakun ülekaalulistele lastele soovikorral  oma abi. Kuid kahjuks on nendele mugavustsoonist  väljatulek üsna keeruline," ütles kooliõde Kersti Tamm Kadrioru Saksa Gümnaasiumist. "Võimalik on lastel ka teise äärmusesse minna, kus haigeks jäämise põhjustab ületreenimine."

Kadrioru Saksa Gümnaasiumist on eelmisest õppeaastast tuua kaks näidet, kuidas tervisekontrollis põrusid nii liikumisest liiga vähe hooliv õpilane kui ka usin trennipoiss. Tänu kooliõe sekkumisele on mõlemast murelapsest saanud tänaseks väikesed edulood.

Tervis paranes kehakaalu langedes

"Tervisekontrolli käigus pakun ülekaalulistele lastele soovikorral  oma abi. Kuid kahjuks on nendele mugavustsoonist  väljatulek üsna keeruline. Vaatamata sellele on siiski ette näidata ka üks eeskuju ja edulugu," ütles Tamm.

Täpsemalt hakkas talle seitsmenda klassi tervisekontrollis silma poiss, kes oli tugevalt ülekaaluline (109,4 kg). "Ta oli passiivne, vererõhk üle normi ja ka muud probleemid, mis ülekaaluga kaasnevad," rääkis Tamm.

Kooliõde tegi õpilasele ettepaneku alustada toitumispäeviku pidamisega, et õpilane saaks kirja panna kõik, mida, millal ja kui palju sööb.

"Lisaks palusin tal ära märkida ka füüsilise koormuse, vee tarbimine ja muu tegevuse. Seejärel hakkasime igal nädalal tema eluviisi kohta tehtud märkmeid koos analüüsima. Rohelisega sai märgitud õiged tegevused ja soovitused, punasega aga vead," rääkis Tamm.

Alustanud kevadel, said õpilane ja kooliõde ühise töö tulemusena paari kuuga enne suvevaheaega kehakaalust viis kilogrammi alla. Kooliõe sõnul läks noormehe vererõhk normi ja ainevahetus paika. "Suureks motivatsiooniks oli talle endale juba parem enesetunne," ütles Tamm.

Seejärel pidi noormees terve suve iseseisvalt hakkama saama. "Sügiseks ei olnud minu lootused muutuste saavutamise osas kuigi suured aga suureks üllatuseks oli ta veel viis kilogrammi iseseisvalt alla võtnud," ütles kooliõde.

Sügisel jätkati alustatut koos ja tänaseks on ta kaalu kaotanud juba 16 kilogrammi.

"Oli ka väikseid tagasilööke, kuid kuna poisil on olnud endal suur tahe veel kilogramme kaotada ja on tundnud juba selle suurt positiivset mõju, siis jätkab ta oma ponnistusi. Sööb tervislikult ja liigub rohkem! Mina omalt poolt olen valmis edaspidigi talle vajadusel toeks olema," ütles Tamm.

Liigne treening osutus ohtlikuks

Südamekuu raames läbi viidud sõeluuringu käigus avastas kooliõde 9. klassi poisi ülikõrge vererõhuga (160/100).

"Palusin tal tulla uutele mõõtmistele. Vererõhk oli endiselt kõrge. Kuna poiss oli väga suure muskliehitusega, siis hakkasin küsima tema treeningute kohta. Selgus, et ta treenib ja toitub iseseisvalt ilma igasuguse kõrvalise professionaalse abita," rääkis Tamm.

Treeningud olid aga karmid: iga päev kaks tundi jõusaalis, millest kahel päeval järjest tõstis kangi, igal kolmandal päeval tegi trenni poksikotiga. Lisaks igal õhtul kell kümme käis jooksmas (4 km või sprint). Sellega käis kaasas suurtes kogustes söömine (0.5 kg liha päevas).

"Poiss on üsna kidakeelne ja veendunud, et tegutseb õigesti. Seega oli talle väga keeruline soovitusi jagada. Vestlesin nii ema, kui ka perearstiga," rääkis Tamm.

Pärast mõningaid läbirääkimisi ja soovituste jagamist hakkas noormees lõpuks tegema treeningute vahele puhkepäevi, mille tulemusena alanes kohe ka vererõhk.

"Kui tavaliselt on probleem selles, et noored vähe spordivad, siis antud juhul on tegemist vastupidise näitega. Ülioluline on selgitada noortele, et ka ületreenimine võib osutuda sama kahjulikuks kui mittetreenimine," sedastas Tamm. Treenimisel on tema sõnul vajalik nii optimaalne koormus kui ka piisav taastumine. "Soovides häid tulemusi, tuleb selle saavutamiseks treenida mõistlikult ja kasutada professionaalset abi," ütles Tamm.

Nüüdseks on poisil põhikool lõpetatud, kuid loodetavasti muutuvad noormeheks sirgudes tema enda arusaamad tervislikust eluviisist, algus on selleks Tamme sõnul tehtud.

Laadimine...Laadimine...