KOPLI LIINIDE ÜMBERSÜND:  Mere äärde tekib üle 200 uue kodu

Ajalooliste Kopli liinide asukohale kerkiv moodne elurajoon säilitab ka endisaegse romantilise miljöö, kust ei puudu munakiviteed ja lippaiad.

Pilt: Albert Truuväärt

KOPLI LIINIDE ÜMBERSÜND: Mere äärde tekib üle 200 uue kodu

Kai Maran

Ajalooliste Kopli liinide asukohale kerkiv moodne elurajoon säilitab ka endisaegse romantilise miljöö, kust ei puudu munakiviteed ja lippaiad.

Kopli liinide tsaariaegsed, kivitrepikojaga puidust eluhooned andsid eeskuju ka populaarsete Lenderi-tüüpi majade ehituseks.   Kogu toonase Vene-Balti laevatehase töölisasula kavandas kuulus Peterburi arhitekt, akadeemik Aleksandr Dmitrijev. Sedavõrd läbimõeldult, et ka praegu kerkiv uusasum järgib toonast tänavajoont. "Eesmärk oli siin säilitada nii miljööväärtus kui ka paiga unikaalne loodus. Need tingimused on kenasti täidetud," ütles abilinnapea Eha Võrk eelmisel kolmapäeval Kopli liinide uusarenduses ringkäiku tehes. "On heameel näha, et Kopli saab korraliku uusasumi, kus aga igati säilinud endiste aegade hõng. Tegemist on tulemusliku koostööga. Kogu haljastus ja ehitusjoon jälgib vana hoonestust, kus uued majad on ehitatud täpselt vanade hoonete koha peale."

Miljööd aitavad hoida nii säiliv munakivitee ja tänavalt sisehoovi suunduvad munakivist jalgteed kui ka hoove piiritlevad puitlippidest aiad.

Osa maju ka moodsa välimusega

Pikka aega linnale kuulunud Kopli liinid ostis OÜ Fund Ehitus 2015. aasta oktoobris. Võrgu sõnul tehakse ala arendamisel heas mõttes Nõmme turgu. "Hooned ise olid siin paljuski väga halvas olukorras, nende asemele ehitatakse endiste majade sarnased maketid," ütles Võrk. "Teistel, korda tehtavatel majadel kasutatakse võimalusel ära vanad telliskivikoridorid ja puitosad."

Kolmandad majad on moodsa välimusega. "Ehitaja annab viimast lihvi ka kolmele päris nüüdisaegse ilmega viiekorruselisele hoonele, kus ei puudu ka lift," selgitas Võrk.

"Viiekordsele majale saime rajada maa-aluse parkla, lisaks sõiduteele ja haljastusele saime tänavaplaneeringus luua ka parkimiskohti. Kõnnitee laius on kolm meetrit, millest piisab ka jalgrattaga sõiduks," lisas Fund Ehitus OÜ juhatuse liige Toomas Lipre.

Esimesena valmivad viiekordsed 25 korteriga majad, mille  projekteeris Peeter Pere Arhitektid, on juba ostjad leidnud. Kolmest suuremast majast viimane valmib oktoobriks, järgmisena saavad valmis väiksemad, seitsme korteriga hooned.

"Teisel pool avarat, mere äärde viivat puudega palistatud teed on juba ehitamisel seitse seitsme korteriga maja," ütles Võrk. "Neist kolm uusehitist järgivad endisi hoonemahte ning neli on  renoveeritavad-rekonstrueeritavad vanad majad."

Ühes Kopli liinide servaalale jääva kolme suurema maja 75 korteriga valmib esimeses etapis seega kokku 201 eri suurusega hea planeeringuga korterit. "Ehituse teises etapis on plaanitud rajada väike kaubanduskeskus, lisaks spordisaalid ja saun või väike spaa," ütles Lipre.

Rattaparkla ja rohelus

Kokku hõlmab Kopli liinide arendus ligi 20 ha suurust maa-ala, kus saab olema ligi 900 uut kodu. Esimene kolmest suuremast majast on valmis elanikke vastu võtma juba juulis.

Linnaga sõlmitud leping tähendab, et arendaja peab rajama ka asumi infrastruktuuri, mänguplatsid, istumisalad, rattaparkla ja haljasalad. "Väiksemates elumajades on laste mänguväljakud õue peal," rääkis Võrk. "Seega on väikeelamutel tulevikus oma romantilised õued, kus lastel hea mängida. Rajatav rannapromenaad peaks tulevikus saama ühenduse Noblessneriga."

"Kõik tehnovõrgud tuli uuesti rajada – risti-rästi, osaliselt vanu  säilitades, see tegi ehituse keerukamaks," lisas Lipre. "Samas kulgeb mereäärse kvartali majade esine tänav otsejoones merepiirini. Tee lõppu ehitatakse ka hooajaline katuseterrassiga rannapaviljon."

KOHALIK: Liinide kordategemine parandab Kopli mainet

"Kohapeal ringi vaadates ju näeb, kuidas kõik muutub ja paraneb," ütles Kopli elanik, Uus Maa kinnisvaraanalüütik Risto Vähi. "Maju tehakse korda, trammitee uuendati. Koplis on kolm suuremat parki, praegu käib ideekorje Süsta pargi kordategemiseks."

"Kopli liinide areng, mis algul ka omajagu vaidlusi tekitas, on piirkonna üldisele arengule kindlasti märgatava panuse andnud. Kindlasti parandab see asumi üldist mainet!" ütles Vähi. "On ju näha, et Kopli liinidele kolimine huvitab inimesi. Väga paljude jaoks on Kopli nii-öelda rehabiliteeritud. Muidugi on inimesi, kes ei usu Kopli muutumisse ning suhtuvad sellesse jätkuvalt kui joodikute ja narkomaanide kantsi, kus peks ja kaklus on igapäevane asi.

Võin aga öelda, et Koplist hästi arvavaid inimesi on enamuses. Kohapeal ringi vaadates ju näeb, kuidas kõik muutub ja paremaks muutub! Maju tehakse korda, trammitee tehti uueks. Koplis on kolm suuremat parki, praegu käib ideekorje Süsta pargi kordategemiseks. Olen ise pärit Sirbi kandi ühiselamust ja praeguse poolsaare keskosa elanikuna oskan seda endisega võrrelda. Näiteks on selle sama ühika fuajeesse tehtud elanike algatusel raamatukogu, kuhu kõik saavad oma raamatuid panna ja teised neid laenata. Vinge ju! Poolsaare elanikuna eristan Koplit Pelgurannast, mis oma arenguhoo sai sisse juba 2001-2002.

Kopli on nüüd see piirkond, mis järele tuleb. Päris tulevikuteema on Paljassaare, mille lõpus asub lindude hoiuala. Kopli jääb ikkagi Kopliks, näiteks Kalamaja sarnaseks asumiks ei saa see kunagi. Siin on aga palju erilisi avastamist väärt paiku!"

Laadimine...Laadimine...