Kus mõnusalt lõõgastuda, kui kinod ja spordisaalid on suletud?

"Kadrioru pargis on nüüd ka argipäeviti sama palju rahvast kui nädalavahetustel," ütles sealne muuseumitöötaja Elle Pent. "Vihmast hoolimata jooksid just kaks tüdrukut minust mööda. Emmed jalutavad vankris magavate lastega ja jälgivad pargipingilt suuremate laste mängu."

Pilt: Ilja Matusihis

Kus mõnusalt lõõgastuda, kui kinod ja spordisaalid on suletud?

Urmas Kaldmaa

"Kadrioru pargis on nüüd ka argipäeviti sama palju rahvast kui nädalavahetustel," ütles sealne muuseumitöötaja Elle Pent. "Vihmast hoolimata jooksid just kaks tüdrukut minust mööda. Emmed jalutavad vankris magavate lastega ja jälgivad pargipingilt suuremate laste mängu."

Näitleja Marika Korolev rääkis hiljuti, et koroonaohu tõttu kohtab praegu pargis või metsas rohkem inimesi kui linnatänaval. Paljud tööinimesed on sunnitud koroonaviiruse ohu tõttu olema kodus ja eemal tavapärastest hobidest. Ootamatult on inimestel tekkinud palju vaba aega, mida nad sisustavad terviserajal või pargis sportimise või tervisliku jalutuskäiguga.

Kõik on kohal

Kadrioru pargi muuseum-raamatukogu juht Elle Pent on juhtinud väga paljusid pargiekskursioone. Tema sõnul käib vähemalt silma järgi otsustades praegu pargis tavalisest rohkem rahvast. "Muidu olid meil eriti rahvarohked nädalavahetused, aga nüüd on argipäevad peaaegu samasugused," lausus Pent. "Õnneks ei ole inimesi veel nii palju, et nad hakkaksid üksteist segama."

Erinevalt mõnest spordirajast, kus käib esmajoones noorem rahvas, võib Pendi kinnitusel Kadriorus näha kõiki. Seal käivad pered, nii noored kui ka vanemad inimesed, samuti lapsed.

"Kuigi vihma sajab ja ilm pole just kõige parem, möödus minust just praegu joostes kaks tüdrukut," lausus Pent. "Emmed jalutavad vankris magavate lastega, vanaemad ja emmed jälgivad pargipingilt suuremate laste ja lastelaste mängu. Meil on ka palju kepikõndijad ja jooksjaid."

Puhkevad pungad

Pent ütles, et inimesed vaatavad esimesi tärkavaid lilli ning põõsaste ja puude uhkeid pungi, naudivad pargi ilu.

"Juba õitsevad lumikellukesed, üksikud krookused pistavad päid välja, muru on väikesi margareetasid üsna täis. Esimesed õied on väljas."
Pendi arvates võivad parki jalutama tulla ka eakad ja teised, kes võivad kergemini haigestuda.

"Peame lootma inimeste endi teadlikkusele," ütles ta. "Üksteisele väga nina alla minna muidugi ei tohi. Meil on aga nii suur park, et siin leidub ka kõrvalisi kohti, kus käib vähe inimesi. Meie inimestele pole küll silma hakanud, et keegi pargis hirmsasti köhiks, aevastaks või nuuskaks. Haiged inimesed jäävad koju. Inimesed on vahepeal palju targemaks saanud."

Tallinna loomaaia loodushariduse osakonna juhataja asetäitja Inari Leiman tõdes, et praegu käib nende juures tavalisest vähem inimesi.
"Eks kevad-talvisel ajal, kui ilm pole kõige parem, käib meil üldse vähe inimesi," ütles Leiman. "Külastatavust vähendab ka see, et meie siseväljapanekud on viiruseohu tõttu suletud. Sellega me kaitseme ka oma töötajaid. Kui nemad haigeks jäävad, ei ole enam kedagi, kes meie loomi toidaks. Seni ei ole meil väljalangemisi olnud. Oleme olnud seni kõik tublid ja tugevad."

Loomaaia külastatavus sõltub päevast. "Näiteks möödunud esmaspäeval, kui oli väga halb ilm, käis meil ainult viis inimest," nentis Leiman. "Ülemöödunud laupäeval aga oli 431 inimest ja pühapäeval 373. Laupäeval oli küll üpris külm ilm, aga inimesed olid vapralt kohal vaatamata sellele, et söögikohad meil ka ei tööta ja kuhugi sooja minna ei olnud."

Kõige popim on jääkaru

Leimani sõnul on eriti tore ja armas see, et ilusa ilmaga käivad loomaaias jalutamas emmed väikeste laste ja imikutega. "Tõenäoliselt on see Õismäe rahvas, kes tulevad siia lastega jalutama," tõdes ta. "Koolilastel on praegu ikkagi kooliskäimise ja ka muidu väljas käimise keeld. Gruppidena neid üldse ei tule ja eraldi ka eriti mitte. Vanemaid inimesi ei käi peaaegu üldse."

Kes aga on juba loomaaeda jõudnud, see ei piirdu ainult jalutamisega, vaid vaatab üldjuhul loomi ka.

"Kõige populaarsem loom on praegu arvatavasti jääkaru," mainis Leiman. "Meil võib kohata ka looduses vabalt elavaid metsloomi. On metskitsi, on jäneseid, talvel nägime nirki. Rebastega püüame mingit konsensust saavutada, et nad meie linde ära ei sööks. Eks me aeg-ajalt neid püüame, kui hakkame rebaseid liiga tihti kohtama."

Leimani sõnul ootavad nad loomaaeda külla põhimõtteliselt kõiki inimesi, kuid praegu peaksid riskirühmadesse kuulujad siiski koju jääma. 

Ajaveetmispaigad vabas õhus

Terviseradadel

• Nõmme-Harku-Mustamäe valgustatud ning 1, 2, 3, 5 ja 15 km pikkustel terviseradadel.

• Pirita spordikeskuse 2, 3,2 ja 7,2 km pikkustel terviseradadel (Rummu tee 3). Lillepi pargis on 2,5 km asfaldiring jalgratturitele, rulluisutajatele ja rullsuusatajatele ning kergkattega rajad jooksjatele, kepikõndijatele, kõndijatele ja jalutajatele.

• Järve metsapargi 2,35 km pikkusel kõva kattega valgustatud terviserajal.

• Õismäe raba 2 km pikkusel valgustatud ja graniitsõelmetega kaetud terviserajal (Vabaõhumuuseumi tee 63, Vabaõhumuuseumi tee ja Vana-Rannamõisa tee vahel).

• Pae pargi valgustatud terviseradadel (Pallasti 56/Paepargi 9). Seal on 1,8 km asfalteeritud liikumisring ja 1,9 km pikkune koorepurukattega jooksu-, jalutus- ja kepikõnniring. Olemas on võimlemislinnak, laste mänguväljak, koerte jalutusväljak ja vaateplats.

• Stroomi metsapargi 1 km või 1,5 km pikkusel terviserajal, info 645 7040.

• Vaata terviseradasid kaardil https://terviserajad.ee/rajad

Promenaadidel

Näiteks mere ääres Pirita teel, Reidi teel, Stroomi rannas ja Rocca al Mares.

Mänguväljakutel

Parkides, elamurajoonides ja randades – vaata asukohti https://www.tallinn.ee/Teenus-Manguvaljakud

Parkides

Tallinnas on üle 140 suurema ja väiksema avaliku pargi ja haljasala. Näiteks Kadrioru park, Politseiaed, Taani kuninga aed, Harjumäe park, Tornide väljak, Tammsaare park jne. Vaata Tallinna parkide loetelu ja asukohta https://www.tallinn.ee/est/keskkond/pargid

Loomaaias

Viiruse leviku ajal on loomaaia õueala endiselt avatud, hoonetesse ei pääse. Pääsmeid saab märtsi lõpuni osta ainult kaardimaksega lääne- ja põhjavärava iseteeninduskassadest. Loomaaia aasta- ja kuukaardi ning soodustust tõendava ja tasuta külastusõigust lubava dokumendi alusel sissesaamiseks on kohapeal olemas külastusjuhid. Parklapileti saab osta iseteeninduskassast, valideerib kontrolör.

Botaanikaaias

Hooned on küll suletud, kuid avamaa jalutajatele avatud.

Laadimine...Laadimine...