Linn koristab ka riigi prügi

Kui lumi sulab, paljastuvad igal kevadel mitmes kohas tohutud prügimäed, mille vastutustundetud inimesed on linna metsadesse ja parkidesse vedanud. Ei tea, kas lagastajad eelistavad oma prahi vedada just riigimetsa?

Pilt: Scanpix

Linn koristab ka riigi prügi

Oliver Õunmaa

Kui lumi sulab, paljastuvad igal kevadel mitmes kohas tohutud prügimäed, mille vastutustundetud inimesed on linna metsadesse ja parkidesse vedanud. Ei tea, kas lagastajad eelistavad oma prahi vedada just riigimetsa?

Igatahes tundub, et igal aastal on kõige suurem mure ebaseaduslike prügimägedega just nn reformimata riigimaal.

Vahet pole, kas see on siis riigile kuuluv maatükk Pirita maastiku-kaitsealal või Harku järve ääres Haaberstis. Kohalikud elanikud aga, kes arusaadavalt maaomanikku alati ei tea, süüdistavad lohakuses linna. Hiljuti Aktuaalses Kaameras näidatud lugu, kus Pirita ürgorus väliseestlastele ekskursiooni teinud elanik prügilaamadele peale sattus, just selline juhtum oligi.

Samas näitas antud loos ka riigi keskkonnainspektsioon näpuga linna suunas – et sealse prügi eest peab vastutama linn ehk mupo. Selline süüdistamine on inetu, kuid mõneti võib sellest aru saada – teadaolevalt ei anna valitsus oma keskkonnaametile ja maa-ametile lagastatud alade koristamiseks raha, sellist kohustust pole isegi seaduses kirjas. Nii on mugav lükata oma maavaldaja kohustused linna kaela, kellest on teada, et ta tõesti puhtuse nimel palju ära teeb. Niisiis on metsaaluste puhtus jällegi üks valdkond, kus linn peab riigi eest tolle kohustused enda peale võtma, ja siiani on tihti võtnudki.

Traditsiooniliselt kestab aprillist maini Tallinnas heakorrakuu, mil linnaosad suuri koristustalguid korraldavad. Need talgud on elanike seas väga populaarsed, tublid linlased lähevad sinna kogu perega.

Nii kortermajade kui ka eramute rajoonides tegutseb tubli hulk ärksamaid elanikke ja asumiseltse, kes muu hulgas ka heakorraüritusi korraldavad ja kodupaiga puhtuse eest hoolitsevad. Linn toetab neid mitmete kampaaniate korras igati. Suur aedlinnaosa Nõmme viib elanike kevadprahi suisa tasuta ära.

Korteriühistud saavad linnalt küsida toetust õuede kordategemiseks ning peenarde rajamiseks ja puude istutamiseks. Ühe sellise projekti "Hoovid korda" raames on oma õue korrastamiseks linnalt raha saanud juba ligi tuhat korteriühistut. Ühistud, kes saadud toetusega oma õue kõige ilusamini korda teevad, on alati saanud linnalt ka auhinna.

Kui aga eramurajoonis tundub, et naaber oma õuest ja selle ümbrusest eriti ei hooli, tasub talle uksele koputada ja küsida, kas tal on ehk abi vaja. Võib-olla on naabritädi vanadusest nii väetiks jäänud, et enam ise reha pihku võtta ei jõua. Teisi aidates ja neile rõõmu valmistades aitab inimene iseennast.

Samas tahaks loota, et oma koduhoovist ja tänavalt talgute korras kokku korjatud prügi ei rända taas lähedusse metsa alla. Linnal leidub piisavalt selleks otstarbeks ette nähtud jäätmejaamu.

Laadimine...Laadimine...